Strefa zero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa ilustrująca efekty ataku atomowego na Hiroszimę - strefa zero wybuchu znajduje się w środku koncentrycznych kręgów
Strefa zero w Nowym Jorku (stan z 2004)

Strefa zero - miejsce na powierzchni ziemi, gdzie miała miejsce eksplozja jądrowa. W przypadku eksplozji ponad ziemią, strefa zero obejmuje miejsce bezpośrednio pod eksplozją.

Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Manhattan Engineering District (MED) – nazwa kodowa, oficjalna nazwa prowadzonego przez Stany Zjednoczone programu naukowo-badawczego i konstrukcyjnego zmierzającego do konstrukcji i produkcji bomby atomowej, szerzej znanego pod nazwą Manhattan Project (Projekt Manhattan). Program zapoczątkowany został w 1942 roku na polecenie prezydenta F. D. Roosevelta, wykorzystano w nim jednak rezultaty przedwojennych amerykańskich prac zmierzających do wykorzystania energii jądrowej dla napędu okrętów, w tym metodę separacji izotopu uranu U. Badania prowadzono w 3 ośrodkach: w Columbia University w Nowym Jorku, uniwersytecie w Chicago i uniwersytecie kalifornijskim. Konstrukcję bomby opracowano w Los Alamos National Laboratory. Program miał też swoją część zmierzającą do opracowania sposobów niedestrukcyjnego użycia energii atomowej, dzięki czemu opracowano konstrukcje i wyprodukowano pierwsze reaktory jądrowe.

Strefa zero jest zazwyczaj kojarzona z eksplozjami pocisków nuklearnych i innych większych bomb, ale również w związku z trzęsieniami ziemi, epidemiami i innymi nieszczęściami o charakterze masowym, aby zaznaczyć punkt o najpoważniejszych zniszczeniach lub obrażeniach. Zniszczenia stopniowo maleją w miarę oddalania się od danego punktu.

Zamach z 11 września 2001 – seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.Hiroszima (jap. 広島市, Hiroshima-shi) – miasto w Japonii, stolica prefektury Hiroszima. Leży na wyspie Honsiu w regionie Chūgoku, nad zatoką Hiroshima (Hiroshima-wan). Hiroszima i Kure tworzą zespół miejski liczący ok. 1,5 mln mieszkańców.

Historia[ | edytuj kod]

Początki określenia „strefa zero” wiążą się z Projektem Manhattan i bombardowaniem Japonii. Oksfordzki Słownik Angielskiego, cytując użycie tego terminu w raporcie New York Times z 1946 r. dotyczącym zniszczenia Hiroszimy, definiuje strefę zero jako „taką część ziemi, która jest usytuowana bezpośrednio w miejscu uderzenia bomby, szczególnie atomowej”.

11 września jest 254. (w latach przestępnych 255.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 111 dni.

„Strefa zero” w Nowym Jorku[ | edytuj kod]

Terminem „strefa zero” (ang. ground zero) określa się również miejsce w Nowym Jorku, w którym do czasu zamachów z 11 września 2001 stało World Trade Center.

Reklama