Street skating

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Street – styl, który zdominował dzisiejszą jazdę na deskorolce w Polsce (i nie tylko). Dzisiejsza forma streetu ma swoją genezę w kryzysie gospodarczym lat 80., gdy to zamknięto większość skateparków powstałych wcześniej. Zmusiło to riderów do wyjścia na ulicę. Nie było to dla nich bolesne, ponieważ jak sami twierdzili "jazda na deskorolce narodziła się na ulicy i to jest jej miejsce" (ta ideologia utrzymywana jest do dziś). Styl streetowy polega na jak najbardziej kreatywnym wykorzystaniu infrastruktury miejskiej poprzez wykonywanie trików na różnych elementach życia codziennego: poręczach, ławkach, schodach, murkach, czy też najzwyklejszym jeżdżeniu po ulicach.

Street MTB – styl jazdy na rowerach górskich po mieście. Polega na kreatywnym wykorzystaniu infrastruktury miejskiej poprzez wykonywanie trików na różnych przeszkodach, np. ławkach, schodach, murkach itp.BMX (ang. bicycle motocross) – nazwa roweru i rodzaju kolarstwa, które zostało zapoczątkowane w USA w latach 70. XX wieku.

Street skaterów dzielono niegdyś na "tech-dogs" (małe kółka, szerokie deski), czyli ludzi jeżdżących technicznie (jak najtrudniejsze technicznie tricki na niskich murkach, schodach), oraz "hardcore" (duże kółka), robiących tricki proste technicznie, ale za to z kilkudziesięciu schodów lub na kilkumetrowych poręczach. Aktualnie podział ten coraz bardziej się zaciera.

Skateplaza (ang. skate(-s) = rolki; hiszp. przez ang. plaza = miejsce) – sztucznie powstałe miejsce do jazdy na deskorolce, rolkach lub BMX, rodzaj skateparku, przeznaczony do street skatingu. Miejsce takie posiada, jako przeszkody, naturalne elementy spotykane na ulicach: murki, schody, podjazdy itd.Dirt jumping, dirt - dyscyplina rowerowa odbywająca się na specjalnie przygotowanym torze (zbudowanego najczęściej z hop ziemnych - dirtów) z zastosowaniem rowerów BMX lub MTB. Polega na wykonywaniu skoków i w ich trakcie różnych ewolucji w powietrzu (szczegółowa lista znajduje się poniżej).

Street to również styl jazdy na rolkach i rowerach (BMX lub MTB), w którym do wykonywania ewolucji służą miejskie przeszkody będące elementami infrastruktury miejskiej. Tricki są często zapożyczone z innych dyscyplin rowerowych, np. dirt jumpingu.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • skateplaza
  • jazda na deskorolce
  • Street mtb
  • Reklama