Street mtb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Street MTB – styl jazdy na rowerach górskich po mieście. Polega na kreatywnym wykorzystaniu infrastruktury miejskiej poprzez wykonywanie trików na różnych przeszkodach, np. ławkach, schodach, murkach itp.

Rowery górskie (ang. MTB - Mountain Terrain Bike) – ogólna nazwa rowerów, których główne przeznaczenie to jazda w ciężkim terenie np. górzystym.Chodnik (trotuar) - utwardzony pas terenu służący do poruszania się pieszych, zazwyczaj fragment pobocza drogi. Najczęściej wyłożony płytami betonowymi, kostką betonową lub kamiennym brukiem.

Rowery[ | edytuj kod]

Rowery do street MTB cechują się dużą wytrzymałością, ewolucje wykonywane na twardym gruncie (asfalt, beton, chodnik) wymagają od ramy wielu wzmocnień. Do tej ulicznej dyscypliny używa się sztywnych widelców o dużej wytrzymałości lub amortyzatorów o małym skoku (do 100 mm).

Koło – zbiór wszystkich punktów płaszczyzny, których odległość od ustalonego punktu na tej płaszczyźnie (środka koła) nie przekracza pewnej wartości (promienia koła).Asfaltobeton – materiał kompozytowy, potocznie znany jako asfalt, technicznie zróżnicowany, składający się z mieszaniny: drobnego kruszywa, piasku, wypełniacza (mączki kamiennej) i asfaltu jako lepiszcza.

Ewolucje[ | edytuj kod]

W tej dyscyplinie triki są mniej efektowne niż w dircie, lecz trudniejsze do wykonania. Streetowe triki wymagają długich ćwiczeń, można je również łączyć z prostymi trikami dirtowymi. Do podstawowych trików streetowych należą:

 • Bunny hop – podstawowy trik który polega na przeskoczeniu przeszkody dwoma kołami.
 • 180°, 360° – obrót wokół własnej osi.
 • Abubaka – trik ten polega na wskoczeniu na tylne koło na murek bądź rurkę i odskoczeniu do „fakie”.
 • Barspin – trik ten polega na obróceniu kierownicy o 360 stopni podczas jazdy na tylnym kole bądź w locie.
 • Bunny Hop tailwhip – jeden z najtrudniejszych trików streetowych. Polega na obrocie ramy wokół kierownicy
 • Tailspin – uproszczona wersja tailwhipa, polega na przełożeniu nogi przez ramę, włożeniu stopy w buster amortyzatora i jednoczesnym odepchnięciu roweru przeciwną nogą.
 • Footjam - polega na włożeniu nogi w buster amortyzatora i uniesieniu tylnego koła.
 • Footjam tailwhip - polega na włożeniu nogi w buster amortyzatora i równocześnie popchnięciu ramy nogą w wyniku czego wykona ona obrót wokół kierownicy o 360°.
 • Manual - polega na jechaniu na tylnym kole (nie używając siodełka) napędzając się przez odpychanie kolanami.
 • 180° + barspin - obrót wokół własnej osi o 180° i jednocześnie wykonaniu barspina.
 • Beton – kompozyt powstały ze zmieszania spoiwa (cementu) i wypełniacza (kruszywo) oraz ewentualnych domieszek nadających pożądane cechy. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie.Dirt jumping, dirt - dyscyplina rowerowa odbywająca się na specjalnie przygotowanym torze (zbudowanego najczęściej z hop ziemnych - dirtów) z zastosowaniem rowerów BMX lub MTB. Polega na wykonywaniu skoków i w ich trakcie różnych ewolucji w powietrzu (szczegółowa lista znajduje się poniżej).
  Warto wiedzieć że... beta

  Amortyzator — mechanizm, którego zadaniem jest przechwycić i rozproszyć nadmiar energii w układzie mechanicznym. Używany jest w celu zabezpieczenia urządzenia lub operatora przed negatywnym oddziaływaniem drgań i zwiększenia komfortu eksploatacji.
  Wytrzymałość materiałów – dziedzina wiedzy inżynierskiej, część inżynierii mechanicznej zajmująca się opisem zjawisk zachodzących w materiałach konstrukcyjnych i konstrukcjach poddanych zewnętrznym obciążeniom.

  Reklama