Straubing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Straubingmiasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, siedziba regionu Donau-Wald oraz powiatu Straubing-Bogen. Zamieszkuje je 44 724 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium ok. 150 km na południowy zachód, Norymberga – ok. 150 km na północny zachód i Praga – ok. 230 km na północny wschód. Nie zostało zburzone podczas II wojny światowej. Co roku w sierpniu odbywa się tu drugi co do wielkości festyn Bawarii – Gäubodenvolksfest(niem.).

Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).Bawarowie – inaczej Bajowarowie, jeden z ludów germańskich, zamieszkujący od V w. tereny dzisiejszej Bawarii, czyli obszary dawniejszych rzymskich prowincji Norykum i wschodniej Recji. Wcześniej byli znani jako Markomanowie i zamieszkiwali Kotlinę Czeską czyli Boiohaemum.

Historia[ | edytuj kod]

Okolice Straubing były zasiedlane już od czasów neoiltu. Podbój przez Rzymian w roku 16–14 p.n.e. dramatycznie odbił się na całym regionie. Nawet w dzisiejszych czasach można znaleźć tutaj wiele śladów 400-letniej rzymskiej okupacji, na przykład sławny Römerschatz (Skarbiec Rzymski), który można zobaczyć w Gäubodenmuseum(niem.), a Sorviodurum, jak nazywali to Rzymianie, było wówczas ważną dla nich bazą wojskową.

Bracia Asam, Cosmas Damian (1686–1739) i Egid Quirin (1692–1750) – niemieccy architekci i dekoratorzy przełomu baroku i rokoka. Synowie Hansa Georga Asama. Działali głównie na terenie południowych Niemiec, Szwajcarii, w Czechach i na Dolnym Śląsku.Albrecht III Dobrotliwy, niem. Albrecht III. der Gütige (ur. 27 marca 1401 r. w Monachium, zm. 29 lutego 1460 r. tamże) – książę Bawarii-Monachium od 1438 r. z dynastii Wittelsbachów.

Po tym jak Imperium Rzymskie upadło, Straubing został zasiedlony przez Bawarów. Głównie wokół kościoła świętego Piotra (wybudowanego w IX wieku) pomiędzy rzekami Allachbach i Dunajem. Według legend bawarskich osadników, miasto zostało nazwane po ich przywódcy imieniem Strupo. Następnie nazwa ta wyewoluowała w Straubing. W 1218 roku Ludwik I Wittelsbach założył nową część miasta (zwaną „Nowe miasto”). Kiedy Bawaria została podzielona między synów Ludwika IV, cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego w 1349, Straubing stał się stolicą księstwa Bawarii-Straubing, pod władzą księcia Wilhelma I. W 1429 roku Straubing przeszedł w panowanie Ernesta, władcy księstwa Bawarii-Monachium, na którego polecenie zabito tutaj Agnes Bernauer, małżonkę jego syna Albrechta. Grób Agnes nie został odnaleziony, jednakże na cmentarzu kościoła Świętego Piotra jest kaplica, wybudowana przez księcia Ernesta.

Ludwik I Bawarski (ur. 23 grudnia 1174 w Kelheim - zm. 15 września 1231) z dynastii Wittelsbachów, książę Bawarii oraz Palatynatu.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Dzisiaj, nowe miasto znajduje się w centrum Straubingu. Jest tu wiele sklepów, biur, restauracji oraz innych atrakcji. Większość budynków w mieście posiada jeszcze średniowieczny styl. Życie nocne, pełne pijalni, lokali i dyskotek rozkwita w tej o to właśnie części miasta.

Pomiędzy latami 1933–1945, większość członków, wtedy małej żydowskiej społeczności Straubingu zostało zamordowanych lub zmuszonych do emigracji. W 2007 Straubing zamieszkiwało 1700 członków społeczności żydowskiej.

Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Kanał Ren-Men-Dunaj (dawniej Droga Wodna Ren-Men-Dunaj) – kanał żeglugowy w Niemczech, łączący zlewiska Morza Północnego i Morza Czarnego.

W 1944 i 1945, Straubing zdewastowało kilka nalotów amerykańskich sił powietrznych. Lokalny, militarny szpital wojskowy został zniszczony w 80 procentach ze stratą 45 pacjentów.

W listopadzie 2016 ogień zniszczył większą część średniowiecznego ratusza.

Straubing posiada wiele dzielnic przemysłowych i port na rzece Dunaj z dostępem do kanału Ren-Men-Dunaj, połączenie z Morzem Północnym, jak i Morzem Czarnym. Jest to też bawarskie centrum rozwoju biotechnologii.

Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.Powiat Straubing-Bogen (niem. Landkreis Straubing-Bogen) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Donau-Wald.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Ludwik IV Bawarski (Ludwik IV Wittelsbach) (ur. 1 kwietnia 1282 w Monachium, zm. 11 października 1347 w Puch k. Fürstenfeldbruck) – książę Bawarii od 1294, hrabia Palatynatu od 1329, król niemiecki od 1314, Święty Cesarz Rzymski od 1328. Był pierwszym królem i cesarzem Niemiec z rodu Wittelsbachów.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Neolit (gr. néos „nowy” i líthos „kamień”), młodsza epoka kamienia, epoka kamienia gładzonego – ostatni okres epoki kamienia (poprzedzający epokę brązu). Jego charakterystyczne cechy to uprawa roślin i hodowla zwierząt oraz stałe osady. Proces ten nazwano „rewolucją neolityczną”. W neolicie rozwijały się też nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów.

Reklama