Strait of Georgia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa wyspy Vancouver; zaznaczona m.in. cieśnina Strait of Georgia

Strait of Georgiacieśnina Oceanu Spokojnego, część morza Salish, pomiędzy południową częścią wschodniego wybrzeża wyspy Vancouver a kontynentem amerykańskim. Niemal w całości w granicach Kanady (prowincja Kolumbia Brytyjska), jedynie południowy kraniec cieśniny należy do Stanów Zjednoczonych (stan Waszyngton).

Fraser – najdłuższa rzeka Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Bierze początek w Górach Skalistych nieopodal Mount Robson. Toczy swe wody przez 1400 km i uchodzi do Oceanu Spokojnego, ściślej, cieśniny Georgia, w mieście Vancouver.Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).

Cieśnina rozciąga się na długości ponad 220 km, jej średnia szerokość wynosi około 30 km. Północną granicę cieśniny wyznacza grupa wysp Discovery Islands, a południową – wyspy San Juan. Największymi wyspami w obrębie cieśniny są Texada i Lasqueti.

W 1791 roku, jako pierwsi Europejczycy, wybrzeże cieśniny zbadała hiszpańska ekspedycja pod przewodnictwem Francisco de Elizy. Rok później dotarł tu kapitan George Vancouver, który nazwał ją na cześć króla Wielkiej Brytanii Jerzego III.

Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Głównym skupiskiem ludności nad cieśniną jest miasto Vancouver, położone na jej wschodnim brzegu, nad ujściem rzeki Fraser. Cieśniną przebiega droga wodna łącząca port w Seattle z Alaską, tzw. Inside Passage.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Strait of Georgia (ang.). The Canadian Encyclopedia. [dostęp 2018-05-12].
  2. Strait of Georgia (ang.). Natural Resources Canada. [dostęp 2018-05-12].
  3. Strait of Georgia (ang.). Encyclopædia Britannica. [dostęp 2018-05-12].


Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta

Jerzy III (George William Frederick; ur. 4 czerwca 1738 w Londynie, zm. 29 stycznia 1820 w Windsorze, Berkshire) – ostatni (od 25 października 1760) król Wielkiej Brytanii i Irlandii i pierwszy (od 1801) król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, ostatni elektor i książę oraz pierwszy król (od 1814) Hanoweru. Jedyny król Anglo-Korsyki w latach 1794-1796.
Wyspa Vancouver (czytaj wankuwer; ang. Vancouver Island, fr. Île de Vancouver) – wyspa w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, na Oceanie Spokojnym. Jest oddzielona od stałego lądu Ameryki Północnej cieśninami Georgia, Queen Charlotte, Johnstone i Juan de Fuca. Powierzchnia 31 284 km², długość 460 km, szerokość 50-80 km. Najwyższy jej szczyt to Golden Hinde (2200 n.p.m.).
Salish Sea) – morze wewnętrzne na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady będące częścią Oceanu Spokojnego. Nazwa morza wywodzi się od nazwy Indian Saliszów (ang. Salish) zamieszkujących ten rejon. Morze nie ma polskiej nazwy a proponowane Morze Saliskie, Morze Salish nie zostały zaakceptowane przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych.
Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Wyspy San Juan (ang. San Juan Islands) to amerykańska część archipelagu podzielonego między Stany Zjednoczone i Kanadę (Gulfs Islands należą do Kanady).
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama