Stosunek (matematyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stosunekilorazowe odniesienie jednej wartości do drugiej, które ma na celu wskazanie tożsamości lub względnej różnicy rozmiarów dwóch wielkości.

Sposoby zapisu bezwymiarowego stosunku dwóch wielkości – oznaczenia stosowane do zapisu bezwymiarowego stosunku dwóch liczb lub wartości liczbowych dwóch wielkości o takich samych jednostkach. Zapis takich stosunków możliwy jest w postaci procentów (symbol: %, liczba części na sto) bądź promili (symbol: , liczba części na tysiąc). W wielu dziedzinach nauki, najczęściej w naukach chemicznych, stosuje się ponadto inne oznaczenia, m.in. ppm (liczba części na milion, 10), ppb (liczba części na miliard) i ppt (liczba części na bilion). Symbole te nie są jednostkami miary, a stanowią wyłącznie umowne oznaczenia odpowiednich ułamków.

Zwykle zapisywane jest często w postaci ułamka lub przy użyciu znaku dzielenia; innym sposobem jest zapis procentowy, w którym daną wielkość odnosi się do stu (łac. per centum, „na sto”). Stosuje się też inne sposoby zapisu bezwymiarowego stosunku dwóch wielkości.

Stosunek jest częścią proporcji.

Przykłady[ | edytuj kod]

Jeśli z ośmiu kwiatów pięć jest czerwonych a trzy białe, to stosunek kwiatów czerwonych do białych ma się jak pięć do trzech, zapisywane 5 : 3.

W przypadku sześciu kawałków ciasta przeznaczonych dla trzech osób stosunek pierwszych do drugich wynosi 6 do 3, co zapisuje się 6 : 3. Stosunek ten jest równy stosunkowi dwa do jednego, 2 : 1, co oznacza, że dwa kawałki ciasta przypadają na jedną osobę. Równoważność stosunków 6 : 3 oraz 2 : 1 wynika z ich proporcjonalności, tj. istnienia proporcji między tymi stosunkami.

Można też rozpatrywać stosunek trzech osób do sześciu kawałków ciasta, który wynosi 3 : 6. Stosunek ten jest równy stosunkowi 1 : 2 i może oznaczać, że jedna osoba przypada na dwa kawałki ciasta. Stosunek ten jest odwrotnie proporcjonalny do poprzedniego, tzn. jest równoważny stosunkowi z wartościami zamienionymi miejscami.

Stosunki częstotliwości dźwięków (wyższego do niższego) w interwałach czystych: oktawie, kwincie, kwarcie wynoszą kolejno 2 : 1, 3 : 2 oraz 4 : 3.

Reklama