Stopklatka.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stopklatka.pl (od 2016 pod adresem archiwum.stopklatka.pl) – pierwszy i zarazem najstarszy polski internetowy portal filmowy, który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996, jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku, kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie „Stopklatka”.

Zwiastun – zapowiedź wydarzenia, oznaka, prognostyk, omen. Także osoba przynosząca nowiny, wieści o czymś, co ma nastąpić.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

W sierpniu 2016 r. portal został przekształcony w oficjalną stronę kanału filmowo-serialowego Stopklatka TV, a wcześniej powstałe treści umieszczone zostały pod adresem archiwum.stopklatka.pl

Historia[ | edytuj kod]

Audycja radiowa[ | edytuj kod]

Geneza powstania nazwy serwisu o tematyce filmowej sięga roku 1986, kiedy w październiku rozpoczęto transmisję audycji radiowej o nazwie „Stopklatka” w Akademickim Radiu Pomorze w Szczecinie, tworzonej przez Daniela Bochińskiego i Mariusza Maślankę, do której w roku 1987 przyłączył się Adam Bortnik, pełniący od roku 2000 do maja 2011 roku rolę Prezesa Spółki. W grudniu 1993 roku audycja ta została przeniesiona do lokalnego Radia ABC w Szczecinie, kiedy to dołączył do niej redaktor naczelny Krzysztof Spór.

SPI International Polska – firma od 1999 zajmująca się dystrybucją i produkcją filmową pod dwiema markami: SPI i SPInka. Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) – państwowa instytucja kultury odpowiedzialna za rozwój polskiej kinematografii oraz za promocję polskiej twórczości filmowej za granicą. Instytut mieści się w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 21/23.

Uruchomienie strony internetowej[ | edytuj kod]

W sierpniu 1996 roku Adam Bortnik założył stronę internetową o nazwie „Stopklatka” jako część serwisu internetowego Radia ABC. Treści do tej strony przygotowywał Krzysztof Spór. Jesienią do tego grona przyłączył się Sławomir Cichoń i wkrótce został uruchomiony portal internetowy pod własnym adresem domenowym. Na podstawie umowy zawartej z Microsoft Corporation – Portal stał się jednym z dziesięciu polskich Platynowych Kanałów Internetowych preinstalowanych w przeglądarce internetowej Internet Explorer 4.0.

Gutek Film – firma dystrybucyjna założona w 1994 w Warszawie roku przez Romana Gutka. Zajmuje się rozpowszechnianiem ambitnego kina, wprowadziła do polskich kin filmy takich reżyserów jak Pedro Almodóvar, Lars von Trier, Mike Leigh, Jim Jarmusch, Derek Jarman, Peter Greenaway, bracia Quay czy François Ozon. Wydaje również filmy na VHS, DVD Blu-ray, sprzedaje prawa do emisji stacjom telewizyjnym, prowadzi kino Muranów w Warszawie oraz od kwietnia 2007 do lutego 2008 kino Muza w Poznaniu. Od roku 2010 w serii „Mały Gutek” wydawane są na DVD filmy dla dzieci. Firma Gutek Film organizuje również program edukacji filmowej.Box office – zestawianie najpopularniejszych lub najbardziej dochodowych filmów w podanym okresie. Dotyczy zarówno premier kinowych, jak i DVD czy video.

Utworzenie spółki cywilnej[ | edytuj kod]

W maju 1998 roku Adam Bortnik i Sławomir Cichoń, wnosząc po 50 procent wkładów, zarejestrowali firmę Stopklatka spółka cywilna. Sławomir Cichoń w 1999 roku zrezygnował ze współpracy wypowiadając wkład w spółce. Wtedy to do spółki cywilnej dołączył, współpracujący już z nią na wcześniejszym etapie, Przemysław Basiak. Wykształcenie informatyczne oraz doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu stron internetowych Przemysława Basiaka połączone z zamiłowaniem do filmu stanowiło uzupełnienie wiedzy i pasji filmowej Adama Bortnika i Krzysztofa Spóra.

Walne zgromadzenie – najwyższy z organów spółki akcyjnej albo spółdzielni, służący realizacji uprawnień akcjonariuszy (albo spółdzielców) do kierowania działalnością spółki (albo spółdzielni).Telewizja Kino Polska – polska komercyjna stacja telewizyjna, która rozpoczęła emisję programu 20 grudnia 2003 roku. Podstawą emisji była przyznana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesja nr 296/2003T.

Poza podstawową działalnością, jaką było prowadzenie Portalu, Stopklatka rozpoczęła świadczenie usług projektowania, tworzenia i utrzymywania stron internetowych głównie dla klientów z branży filmowej. Pierwszymi klientami Spółki w tej grupie usług byli współpracujący już ze spółką dystrybutorzy filmowi: Gutek Film Sp. z o.o., Vision Sp. z o.o., Warner Bros. Polska i Best Film Sp. z o.o.

Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.

Pozyskanie inwestora i utworzenie spółki z o.o.[ | edytuj kod]

W maju 2000 roku w wyniku rozmów z inwestorem branżowym – PROKOM Software S.A. – została zawiązana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą Stopklatka Sp. z o.o. W nowo utworzonym podmiocie, pomyślanym jako kontynuator prowadzonej przez spółkę cywilną działalności, inwestor branżowy PROKOM Internet S.A. (spółka z grupy kapitałowej PROKOM Software S.A., która na skutek dalszych zmian własnościowych zmieniła nazwę na NET INTERNET S.A.) objął 80 proc. udziałów, a Adam Bortnik i Przemysław Basiak stali się udziałowcami i zostali powołani w skład Zarządu nowo utworzonej spółki.

Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.Wireless Application Protocol (WAP) – zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych. Rozwijaniem protokołu zajmuje się organizacja WAP Forum, będąca obecnie częścią Open Mobile Alliance (OMA). Wersja 1.0 protokołu powstała w 1998, 1.1 w 1999, a 2.0 w 2001 roku.

Przekształcenie w spółkę akcyjną[ | edytuj kod]

W połowie 2009 roku, w związku z planami wprowadzenia akcji Spółki do obrotu na rynku NewConnect, nastąpiło przekształcenie w spółkę akcyjną, a w dniu 6 maja 2010 roku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę o emisji akcji serii B oraz o ubieganiu się o wprowadzenie akcji Spółki do obrotu na NewConnect.

Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.Wideo (z łaciny "widzę") – technika elektroniczna bazująca na sekwencji nieruchomych obrazów, które mogą być nagrywane, przetwarzane, transmitowane, a następnie odtwarzane dając złudzenie ruchu. Terminem tym określa się również sekwencję obrazów zarejestrowaną na nośniku danych.

Pozyskanie inwestora branżowego[ | edytuj kod]

31 maja 2010 roku, w wyniku transakcji sprzedaży części akcji przez Net Internet S.A., Spółka pozyskała nowego inwestora strategicznego Kino Polska TV Sp. z o.o., przekształconego w sierpniu 2010 roku w Kino Polska TV S.A., stając się członkiem Grupy Mediowej SPI. 6 grudnia 2010 roku, po sfinalizowaniu transakcji z Net Internet S.A., Kino Polska TV S.A. stało się akcjonariuszem większościowym z pakietem 65,22% akcji.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstw tworzona przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Spotykana w licznych krajach Europy, w tym w Polsce.Recenzja (z łac. recensio oznaczającego ‘spis ludności, przegląd’, w jęz. pol. za pośrednictwem niem. Recension) – analiza i ocena dzieła artystycznego, publikacji naukowej, projektu, przewodnika, poradnika, wystawy, przedstawienia teatralnego, publikacji multimedialnej, filmu, przemówienia, meczu, mszy itp. Pełni funkcję informacyjną, wartościującą i postulatywną, nakłaniającą lub zniechęcającą.

Debiut giełdowy[ | edytuj kod]

12 lipca 2010 roku Spółka zadebiutowała na Alternatywnym Systemie Obrotu NewConnect, należącym do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. W chwili debiutu akcje osiągnęły poziom 4,89 zł – o 20 procent wyższy od ceny emisyjnej.

Koncesja telewizyjna[ | edytuj kod]

30 października 2013 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję na nadawanie pierwszego kanału filmowego w Polsce w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Stopklatka TV rozpoczęła nadawanie 15 marca 2014 roku. Nadawcą kanału jest Stopklatka S.A., której właścicielem jest Kino Polska TV SA. Stopklatka TV prezentuje szeroki wybór filmów: od hollywoodzkich hitów, przez pozycje nagradzane na festiwalach, aż po klasykę kina akcji. Na antenie znaleźć można również popularne seriale oraz stałe pasma dokumentalne.

Felieton (fr. feuilleton – zeszycik, odcinek powieści) – specyficzny rodzaj publicystyki, krótki utwór dziennikarski (prasowy, radiowy, telewizyjny) utrzymany w osobistym tonie, lekki w formie, wyrażający - często skrajnie złośliwie - osobisty punkt widzenia autora. Charakterystyczne jest częste i sprawne "prześlizgiwanie" się po temacie. Gatunek ten wprowadzony został w XIX wieku na łamach francuskiego "Journal des Débats". Felieton jest zwykle umieszczany na stałej kolumnie (tzn. stronie gazety lub czasopisma - stąd po angielsku stały felietonista to columnist), zwanej kolumną felietonową.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Inwestor – osoba fizyczna lub prawna, która dokonuje inwestycji, czyli podejmuje takie działania gospodarcze, w których efekty pojawiają się raczej w przyszłości niż natychmiast. - osoba fizyczna lub prawna albo jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, która posiada środki finansowe na realizację określonej inwestycji budowlanej, organizuje proces jej powstawania, ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz jako jedyna jest upoważniona do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.
Nagrody filmowe - nagrody nadawane filmom, ich twórcom oraz aktorom w różnych kategoriach. Nagrody są nadawane przez jury (zespół ekspertów, krytyków lub inna grupa osób, np. odpowiednia Akademia Filmowa) lub przez otwarty plebiscyt. Nagrody takie zwykle przyznawane są co roku w uroczysty sposób, na zakończenie festiwalu filmowego dla filmów w nim uczestniczących lub niezależnie od festiwalu spośród wcześniej wyselekcjonowanych (nominowanych) dzieł, lub spośród wszystkich filmów z danej kategorii. Niektóre nagrody festiwalowe mogą być w danym roku nie przyznane.
Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.
Europejska Akademia Filmowa (ang. European Film Academy, EFA) – współfinansowana przez Komisję Europejską inicjatywa europejskich reżyserów z siedzibą w Berlinie przyznająca od 1988, co roku Europejskie Nagrody Filmowe.
Zdjęcie fotograficzne (zdjęcie, fotografia) – ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru itp.) oraz niebędącymi papierami wartościowymi instrumentami finansowymi (takimi jak opcje, kontrakty terminowe) dopuszczonymi do obrotu giełdowego. Obrót regulowany jest przez regulamin giełdy, szczegółowe zasady obrotu giełdowego, Komisję Nadzoru Finansowego oraz ustawy:
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Reklama