• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stone Cold Crazy  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  {{Wytwórnia muzyczna infobox}} Nieznane pola: "kraje". Hollywood Records – amerykańska wytwórnia płytowa, której właścicielem jest The Walt Disney Company. Brighton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym East Sussex, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Brighton and Hove, położone nad kanałem La Manche. Zamieszkuje je obecnie 155 919 osób. Jest to ważny ośrodek przemysłowy (elektronika) i kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Ponadto w Brighton znajduje się jeszcze jedna uczelnia wyższa i politechnika.
  Twórcy[ | edytuj kod]
 • Freddie Mercuryśpiew, fortepian, efekty taśmowe
 • Roger Taylorperkusja, śpiew, gitara rytmiczna
 • John Deacongitara basowa, kontrabas, gitara
 • Brian Maygitara, śpiew, fortepian, ukulele, banjo, efekty taśmowe
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Matters Furniss: Queen- Uncensored On the Record. Coda Books Ltd., 2011-12-12. ISBN 978-1781582565. [dostęp 2014-10-02].
  2. Platynowe płyty CD przyznane w 2009 roku, ZPAV [dostęp 2020-11-19].
  3. GRAMMY.com (ang.). [dostęp 2014-02-16].
  4. 100 Greatest Guitar Solos (ang.). [dostęp 2009-02-21].
  5. Bechstein Debauchery (ang.). [dostęp 2009-02-21].
  6. Jas Obrecht. Wywiad z Brianem Mayem. „Guitar Player”, styczeń 1983 (ang.). 
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy."The Unforgiven" - utwór zespołu Metallica wydany na płycie Black Album z roku 1991. Trwa sześć i pół minuty, jej kompozytorami są James Hetfield, Lars Ulrich i Kirk Hammett.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.
  Ukulele − odmiana gitary o niewielkich rozmiarach i czterech strunach. Gra się palcami lub z użyciem kostki (piórka), zwykle używana jako instrument akompaniujący.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.
  {{Instrument muzyczny infobox}} Nieznane pola: "muzycy" oraz "rozmiar". Banjo (bandżo) – muzyczny instrument strunowy z grupy szarpanych.
  Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).
  Roger Taylor, właśc. Roger Meddows-Taylor (ur. 26 lipca 1949 w King’s Lynn) – brytyjski muzyk rockowy, najbardziej znany jako perkusista grupy Queen, chociaż był również wokalistą The Cross, a także nagrał pięć albumów solowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.834 sek.