Stillborn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stillborn – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1997 roku w Mielcu.

Hertz Studio właściwie Hertz Recording Studio Wiesławski – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Białymstoku przy ul. Andrzeja Struga 9. Łączna powierzchnia studia wynosi 325 m² na które składają się: pomieszczenie do nagrań, pomieszczenie masteringowe, reżyserka oraz pomieszczenia socjalne. Działalność obiektu w 1999 roku zainicjowali bracia Wojciech i Sławomir Wiesławscy, którzy są realizatorami oraz producentami nagrań muzycznych. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal, a także w mniejszym stopniu zespołów rosyjskich.Anima Damnata – polski zespół powstały w 1996, grający brutal death metal. Nazwa w języku łacińskim oznacza "Dusza Potępiona".

Historia[ | edytuj kod]

Grupa powstała w 1997 roku w Mielcu. W 1999 roku ukazało się pierwsze demo zespołu pt. Mirrormaze. W 2001 roku ukazało się drugie demo Stillborn zatytułowane Die in Torment 666. 8 grudnia tego samego grupa wystąpiła w ramach Night Of Chaos II w warszawskim klubie Proxima. W 2002 roku zespół dał szereg koncertów poprzedzając grupy Witchmaster, Throneum i Anima Damnata. Również w 2002 roku z zespołu odszedł Rafał "Gopher" Rzany, którego zastąpił Łukasz Urbanek. W październiku 2004 roku nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records ukazał się debiutancki album formacji zatytułowany Satanas el Grande. Płyta została nagrana w białostockim Hertz Studio. Rok później grupę opuścili Łukasz Urbanek i Andrzej "DGI" Tabor. W 2006 roku do zespołu dołączyli: basista Ataman Tolovy i perkusista Dominik "August" Augustyn.

Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

W 2007 roku zostały wydany drugi album studyjny zespołu pt. Manifiesto de Blasfemia. Nagrania zostały zarejestrowane w bocheńskim studiu Kwart oraz Screw Factory Studio w Dębicy. Okładkę płyty namalował Holger Nitschke. Pod koniec roku muzycy odbyli trasę koncertową Legions Of Death Attack 2007 w Polsce. Formacji Stillborn towarzyszyły zespoły Azarath i Deception. W 2008 roku nakładem Dissonance Records ukazał się trzeci album Stillborn pt. Esta Rebelión Es Eterna. Płyta została nagrana ponownie w Screw Factory Studio w Dębicy we współpracy z producentem muzycznym Januszem Brytem. Rok później zespół opuścił gitarzysta Wojciech "Ikaroz" Janus. W 2011 roku nakładem Ataman Productions, a w dystrybucji Pagan Records ukazał się czwarty album studyjny formacji zatytułowany Los Asesinos del Sur. Nagrania były promowane teledyskiem do utworu "Stillborn II (Singularities of the Ordinary Vulgar Boor)", który wyreżyserował Ataman Tolovy.

Satanas el Grande - debiutancki album studyjny polskiej grupy muzycznej Stillborn. Wydawnictwo ukazało się 5 grudnia 2004 roku nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records. Nagrania zostały zarejestrowane na przełomie sierpnia i września 2004 roku w białostockim Hertz Studio.Los Asesinos del Sur - czwarty album studyjny polskiej grupy muzycznej Stillborn. Wydawnictwo ukazało się 1 września 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Ataman Productions w dystrybucji Pagan Records. Nagrania zostały zarejestrowane zimą 2010 roku w Kwart Studio w Bochni.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Esta Rebelión Es Eterna - trzeci album studyjny polskiej grupy muzycznej Stillborn. Wydawnictwo ukazało się 1 września 2008 roku nakładem wytwórni muzycznej Dissonance Records. Płyta została nagrana w Screw Factory Studio w Dębicy we współpracy z producentem muzycznym Januszem Brytem.
Manifiesto de Blasfemia - drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Stillborn. Wydawnictwo ukazało się w 22 września 2007 roku nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records. Nagrania zostały zarejestrowane w Kwart Studio w Bochni oraz w Screw Factory Studio w Dębicy. Gościnnie na płycie wystąpił Konrad "Destroyer" Ramotowski znany z występów w grupie Hate.
Witchmaster - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i black metalu. Jak twierdzą muzycy grupa powstała w Noc Walpurgii w 1996 roku w Zielonej Górze. Do 2009 roku formacja wydała cztery albumy studyjne oraz szereg pomniejszych wydawnictw pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność.

Reklama