Steven Weber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Steven Robert Weber (ur. 4 marca 1961 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny, sprawdza się w każdym rodzaju ról: od komedii, przez dramaty po horrory, filmy science-fiction i kryminały.

Peter Killian Gallagher (ur. 19 sierpnia 1955 roku w Nowym Jorku w stanie Nowego Jorku) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, wokalista.As the World Turns – amerykański serial telewizyjny, emitowany od 2 kwietnia 1956 roku. Po zdjęciu z anteny serialu Guiding Light była to najdłuższa emitowana telewizyjna opera mydlana.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie artystycznej jako syn Fran Leslie i Stuarta Webera. Matka była piosenkarką śpiewającą w lokalach nowojorskiej dzielnicy Queens, a ojciec menedżerem komików kabaretowych z Borscht Belt. Dorastał w Queens, dzielnicy Nowego Jorku. Przed kamerą stanął po raz pierwszy jako mały chłopiec grając w reklamówkach telewizyjnych. W 1979 ukończył nowojorską The School of Performing Arts. Uczęszczał na Uniwersytet Stanowy Nowego Jorku w nowojorskim Purchase.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Hair (pełny tytuł Hair: The American Tribal Love-Rock Musical) jest amerykańskim musicalem rockowym powstałym w 1967 roku. Autorami libretta są James Rado i Gerome Ragni, muzyki Galt MacDermot. Musical osadzony jest w realiach lat sześćdziesiątych XX wieku i opisuje losy nowojorskiej komuny hippisów kontestujących wojnę wietnamską. Dzieło jest uznawane za pierwszy w historii musical rockowy, wzbudzało kontrowersje tematyką i formą (wolna miłość, rewolucja seksualna,narkotyki, nagość na scenie). Kilka utworów stało się hymnem pokoleniowym.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1984 wystąpił na scenie w sztuce Wróć, mała Shebo (Come Back, Little Sheba).

Pierwszą rolę filmową zagrał w komediodramacie Flamingo Kid (The Flamingo Kid, 1984) u boku Marisy Tomei i Johna Turturro. Następnie pojawił się na małym ekranie jako Kevin Gibson w operze mydlanej CBS As the World Turns (1985-1988).

Zagrał postać Johna F. Kennedy’ego w telewizyjnym dramacie ABC Rodzina Kennedych stanu Massachusetts (The Kennedys of Massachusetts, 1990).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Alec Baldwin, właśc. Alexander Rae Baldwin III (ur. 3 kwietnia 1958 w Massapequa) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, teatralny i telewizyjny. W 1990 znalazł się w magazynie People na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata, a w 1995 magazyn Empire umieścił go na 80. miejscu listy 100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina. Ma 180 cm wzrostu.

Zasłynął rolą pilota Briana Michaela Hacketta w sitcomie NBC Skrzydła (Wings, 1990-1997), za którą w 2005 wraz z kolegą z planu filmowego Timem Dalym był nominowany do nagrody TV Land.

Kreacja początkującego pisarza Jacka Torrance’a, który podejmuje pracę zimowego stróża w odciętym od świata skrywającego mroczną tajemnicę hotelu Overlook w telewizyjnym dreszczowcu na podstawie powieści Stephena Kinga Warner Bros. Lśnienie (The Shining, 1997) przyniosła mu nagrodę Saturna.

Wystąpił na Broadway jako Billy w sztuce Toma Stopparda Naprawdę coś (The Real Thing, 1984-1985; zastąpił Petera Gallaghera) w Plymouth Theatre z Glenn Close i Jeremy Ironsem, Domowy front (Home Front, 1985) w Royale Theatre, Łup (Loot, 1986) w Music Box Theatre z Alekiem Baldwinem oraz zastępując Matthew Brodericka w roli Leo Blooma w musicalu Producenci (The Producers, 2002) w St. James Theatre. Zagrał także w Wilshire Theater w Los Angeles jako Berger w musicalu Hair (2001).

Skrzydła (tytuł oryginalny Wings) - amerykański serial telewizyjny, którego fabuła przedstawia losy mieszkańców wyspy Nantucket (Massachusetts), pracujących na miejscowym lotnisku. Joe Hackett jest właścicielem linii lotniczej Sandpiper Air, w której zatrudnia swojego beztroskiego brata Briana oraz perfekcyjną eks-stewardesę Fay Cochran. Lotnisko obsługuje równolegle linia Aeromass, własność cynicznego Roya Bigginsa, dążącego do wyeliminowania konkurencji. Obsługę lotniska stanowią ponadto gapiowaty mechanik Lowell Mather oraz właścicielka bufetu Helen Chapel, przyjaciółka braci Hackett z dzieciństwa. Z czasem ekipa powiększa się o osobę sympatycznego taksówkarza z Włoch Antonia Scarpacci. Akcja toczy się głównie na fikcyjnym lotnisku Tom Nevers Field, rzadziej w domach głównych bohaterów.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

Był żonaty z Finn Carter (ur. 1960), córką dziennikarza i polityka Hoddinga Cartera III. W dniu 9 lipca 1995 ożenił się ponownie z projektantką wnętrz Juliette Hohnen (ur. 1960). Mają dwóch synów - Jacka Alexandra (ur. 15 stycznia 2001) i Alfie Jamesa (ur. 25 lutego 2003). Po 17 latach małżeństwa, 6 lutego 2013 doszło do rozwodu.

Marisa Tomei (ur. 4 grudnia 1964 w Nowym Jorku) − amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Zdobywczyni Oscara za rolę drugoplanową w filmie Mój kuzyn Vinny.Kojak – amerykański serial kryminalny, emitowany w USA w latach 1973 – 1978. Tytułowym bohaterem serialu był porucznik Theo Kojak, pracujący w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku. Rolę główną grał Telly Savalas.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.
John Turturro (ur. 28 lutego 1957 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i teatralny, reżyser, producent filmowy, scenarzysta.
James Timothy Daly, lepiej znany jako Tim Daly lub Timothy Daly (ur. 1 marca 1956 w Nowym Jorku) – amerykański aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, także producent i reżyser pochodzenia irlandzkiego.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.
Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama