Steven Geray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Steven Geray właśc. Istvan Gyergyay (ur. 11 listopada 1904, zm. 26 grudnia 1973) – aktor pochodzenia węgierskiego.

Wszystko o Ewie – amerykański film fabularny z r. 1950 w reżyserii Josepha L. Mankiewicza na podstawie opowiadania Mary Orr.Uniwersytet im. Loránda Eötvösa, Eötvös Loránd Tudományegyetem, ELTE – węgierska szkoła wyższa z siedzibą w Budapeszcie, która rozpoczęła działalność w 1635 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Ungvar na terenie Austro-Węgier (obecnie Użhorod na Ukrainie). Ukończył studia na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Zadebiutował jako aktor w 1930 roku na scenie Teatru Narodowego Węgier pod swoim prawdziwym nazwiskiem. W 1934 roku zadebiutował w Londynie pod pseudonimem Steven Geray. Od tego czasu zaczął pojawiać się w filmach anglojęzycznych. W 1941 roku przeniósł się do Hollywood. Wystąpił w ponad 100 filmach i kilkudziesięciu serialach telewizyjnych. W 1960 roku zakończył karierę aktorską.

Pustka – amerykański film fabularny z 1950 roku w reżyserii Nicholasa Raya. Magazyn Time i Slant umieściły go na liście 100 najlepszych filmów wszech czasów.Upiór w operze (ang. The phantom of the Opera) – amerykanski film grozy z 1943 roku. Film jest adaptacją powieści Gastona Lerouxa.

Pod koniec lat sześćdziesiątych mieszkał w Estes Park, gdzie reżyserował do lokalnego teatru (THE Fantasticks). W latach 1969-1970 prowadził bar w Estes Park.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Reklama