Steve Jobs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Steven Paul Jobs (ur. 24 lutego 1955 w San Francisco, zm. 5 października 2011 w Palo Alto) – jeden z trzech założycieli, były prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc.

Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.Steve Jobs – amerykański film biograficzny z 2015 roku w reżyserii Danny’ego Boyle’a, opowiadający o życiu twórcy koncernu Apple Steve’a Jobsa. Scenariusz na podstawie książki Waltera Isaacsona napisał Aaron Sorkin.

Był jedną z pierwszych osób, która zauważyła potencjał tkwiący w wynalazku laboratoriów przedsiębiorstwa Xerox, czyli środowisku graficznym i myszy komputerowej, dzięki czemu sukces odniosły później komputery Macintosh oraz ich graficzny system operacyjny Mac OS. Jobs był twórcą przedsiębiorstwa NeXT Inc. (zostało przejęte przez Apple Computer Inc, obecnie Apple Inc.).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Życiorys[ | edytuj kod]

Dzieciństwo i edukacja[ | edytuj kod]

Jego ojciec Abdul Fattah Jandali (Abdulfattah John Jandali) urodził się w syryjskim mieście Hims. Studiował na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie, następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby kontynuować naukę. Tam poznał Joanne Carole Schieble. W 1955 roku urodził się Steve, który wkrótce po urodzeniu został adoptowany przez Paula i Clarę Jobsów z Mountain View w Kalifornii. Jego biologiczną siostrą była pisarka Mona Simpson. W młodości Steve był weganinem (odżywiał się pokarmami niezawierającymi produktów odzwierzęcych), jednak później przeszedł, jak to sam określił w wywiadzie, na „jedzenie tych samych świństw co i inni”.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Macintosh - pierwszy komputer osobisty z serii Macintosh stworzonej przez Apple. Zaraz po premierze kosztował 2495 dolarów (około 5555 dolarów w 2012 roku). Tak jak wszystkie klasyczne Macintoshe miał wbudowany mikroprocesor MC68000 firmy Motorola. Produkowano go tylko w beżowej obudowie. Jego następca, Macintosh 512K, został wprowadzony w 1986 roku.

W 1972 roku Jobs ukończył szkołę średnią w Cupertino w Kalifornii i przez jeden semestr studiował prawo w Reed College w Portland w stanie Oregon.

Początki kariery[ | edytuj kod]

Jesienią 1974 r. Jobs powrócił do Kalifornii, gdzie chodził na spotkania klubu komputerowego „Homebrew Computer Club” razem ze Steve’em Wozniakiem. Rozpoczął pracę w Atari, gdzie wraz z Wozniakiem projektował gry komputerowe. W tym czasie odkryto, że zabawkowy gwizdek dołączony do płatków śniadaniowych Cap'n Crunch mógł wydawać dźwięk o częstotliwości 2600 Hz, sygnał kontrolny używany przez system telefonicznych rozmów międzymiastowych AT&T. Jobs i Wozniak krótko w 1974 r. sprzedawali tzw. niebieskie pudełka (ang. blue boxes) oparte na tym pomyśle, dzięki którym można było dzwonić za darmo. Zarobione pieniądze planował przeznaczyć na podróż do Indii w celu osiągnięcia oświecenia duchowego. Jobs pojechał tam ze swoim kolegą (a później pracownikiem Apple) Danielem Kottkem, z którym studiował na Reed College. Spotkali się tam z guru Neem Karoli Babą w jego aśramie Kainchi. Z Indii Jobs wrócił jako buddysta, z ogoloną głową i w tradycyjnym stroju hinduskim. W tym czasie eksperymentował z LSD.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Apple III czy bardziej oficjalnie Apple /// to następca komputera Apple II. Prace projektowe nad nowym modelem pod kierownictwem dr Wendella Sandera rozpoczęły się pod koniec 1979, a nowy komputer został wprowadzony na rynek w maju 1980. Cena tego komputera wynosiła od 4340.00$ do 7800.00$ w zależności od konfiguracji.

Apple[ | edytuj kod]

Dom Paula i Clary Jobsów, gdzie w garażu założono Apple

W 1976 roku, wspólnie ze Steve’em Wozniakiem, założył Apple. Pierwszym komputerem ich produkcji był Apple I, sprzedawany za 666,66 USD. W 1977 r. zbudowali Apple II, który odniósł sukces na rynku komputerów domowych. Dzięki Apple II przedsiębiorstwo Apple stało się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw produkujących komputery domowe. W 1980 r. Apple weszło na Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych, na rynku pojawił się także Apple III.

Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.Mountain View – miasto położone w hrabstwie Santa Clara, w Kalifornii. Swoją nazwę wzięło ze względu na widok na góry Santa Cruz. Według spisu powszechnego z roku 2000 liczyło 70 708 mieszkańców.

W 1983 roku Jobs namówił Johna Sculleya z PepsiCo, by został prezesem Apple. Zapytał go: Czy chcesz przez resztę życia sprzedawać słodzoną wodę, czy wolisz iść ze mną i zmieniać świat?

W tym samym roku Apple wydało zaawansowany technologicznie komputer Apple Lisa, który jednak nie odniósł sukcesu rynkowego. W 1984 r. firma zaprezentowała pierwszy komputer z serii Macintosh.

NeXT i Pixar[ | edytuj kod]

NeXTstation z oryginalną klawiaturą

W 1985 r. wskutek konfliktu z Johnem Sculleyem, Jobs został zmuszony do odejścia z Apple. Założył NeXT.

Weganizm – styl życia, którego jedną z cech jest stosowanie diety wegańskiej, czyli rezygnacja ze spożywania produktów zwierzęcych. Weganie dążą jednak do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia.iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.

W 1986 roku Jobs kupił studio animacji komputerowej, będące oddziałem grafiki komputerowej przedsiębiorstwa Lucasfilm. Jobs odkupił to studio od George’a Lucasa za 10 milionów USD, z czego 5 milionów stało się jej kapitałem. 3 lutego 1986 roku przedsiębiorstwo przejęła firma Pixar, a Jobs został jej dyrektorem generalnym. W swojej historii studio Pixar wyprodukowało 24 filmów pełnometrażowych poczynając od filmu Toy Story w 1995 roku, osiągając znaczny sukces finansowy i uznanie krytyków filmowych. W 2006 roku Pixar został przejęty przez The Walt Disney Company za 7,4 mld USD w akcjach tego przedsiębiorstwa.

Portland – miasto w USA, największe w stanie Oregon, przy ujściu rzeki Willamette do rzeki Kolumbia. Podzielone jest na 5 części: Północną, Północno-Zachodnią, Północno-Wschodnią, Południowo-Zachodnią i Południowo-Wschodnią. 583 776 mieszkańców (2010). Zespół miejski – 2 mln mieszkańców. Powierzchnia 376,5 km². Założony w 1844, prawa miejskie w 1851. Posiada port dostępny dla statków morskich oraz lotnisko. Znajduje się w nim ok. 240 parków miejskich. Jednymi z przydomków miasta są : Miasto Róż oraz Miasto Mostów.Guru (dewanagari गुरु) – w religiach dharmicznych przywódca wspólnoty, przewodnik duchowy i nauczyciel, szanowany, a czasem nawet czczony jako wcielenie bóstwa.

Powrót do Apple[ | edytuj kod]

Steve Jobs z MacBook Air

Apple wykupiło NeXT w 1996 r. za 402 miliony USD, sprowadzając Jobsa z powrotem do macierzystego przedsiębiorstwa, które znajdowało się w kiepskiej sytuacji finansowej. W 1997 r. został on prezesem Apple, pracując jednakże za jednodolarową stawkę (miał jednak zyski z dywidend). Wprowadzenie na rynek iMaca znacznie polepszyło kondycję finansową przedsiębiorstwa. iMac stał się pierwszym komputerem, w którym duży nacisk położono na wygląd (choć poza tym był to także komputer o dużych możliwościach).

Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).Apple I - jeden z pierwszych komputerów osobistych w "klasycznej" konfiguracji, tzn. z klawiaturą umieszczonej w tej samej obudowie co procesor i podłączonej do monitora.
Steve Jobs prezentujący iPhone′a (2010)

Pod jego kierownictwem Apple weszło także na rynek muzyczny ze swoim odtwarzaczem iPod i internetowym sklepem muzycznym iTunes Store oraz w świat telefonów komórkowych z urządzeniem iPhone, a w 2010 r. na rynek tabletów, prezentując iPada.

Problemy zdrowotne[ | edytuj kod]

31 lipca 2004 roku Jobs poddał się operacji usunięcia nowotworu trzustki. Podczas jego nieobecności przedsiębiorstwem Apple zarządzał Tim Cook.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

14 stycznia 2009 roku Steve Jobs rozesłał mail do pracowników, w którym poinformował o swoim urlopie zdrowotnym. W wiadomości można przeczytać, że jego pierwotne problemy okazały się o wiele poważniejsze niż podejrzewał. Jobs planował powrót do przedsiębiorstwa na wakacje. W czasie jego nieobecności zastąpić go miał Tim Cook.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Piraci z Krzemowej Doliny – amerykański film biograficzny z 1999 roku w reżyserii Martyna Burke. Film zrealizowano na podstawie dwóch książek – Paula Freibergera "Fire in the Valley" oraz Michaela Swaine "Fire in the Valley".

22 czerwca 2009 roku media podały, iż Jobs przeszedł pomyślnie zabieg przeszczepienia wątroby.

7 stycznia 2011 r. Steve Jobs ponownie udał się na urlop zdrowotny. W międzyczasie postanowił pozostać na stanowisku dyrektora generalnego, deklarując zaangażowanie w najważniejsze decyzje strategiczne przedsiębiorstwa, w tym odpowiedzialność za wszystkie codzienne czynności przedsiębiorstwa z Cupertino.

24 sierpnia 2011 roku Steve Jobs zrezygnował z funkcji CEO Apple, obejmując stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej przedsiębiorstwa. Zastąpił go Tim Cook. Jobs powiedział, że nie mógł już pełnić funkcji CEO tak, aby sprawnie kierować przedsiębiorstwem. Redaktor The Wall Street Journal napisała wówczas, że przyczyną rezygnacji może być jego stan zdrowia.

Palo Alto – miasto w hrabstwie Santa Clara na południowym wybrzeżu zatoki San Francisco w stanie Kalifornia, USA. Położone w Krzemowej Dolinie jest siedzibą Uniwersytetu Stanforda (faktycznie ulokowanego na obrzeżu miasta w osobnym dystrykcie) oraz wielu firm związanych z nowymi technologiami. W Palo Alto mieszczą się główne siedziby firm takich jak Facebook, Hewlett-Packard czy VMware, a także oddziały firm Google, Logitech i PayPal.5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.

Śmierć[ | edytuj kod]

Jobs zmarł w swoim domu w Kalifornii 5 października 2011 roku około 15:00, z powodu nawrotu leczonego wcześniej nowotworu trzustki i zatrzymania oddechu. Jego śmierć została ogłoszona na stronie internetowej Apple: .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Z ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiaj Steve Jobs odszedł od nas. Jego mądrość, pasja i energia były źródłem niezliczonych innowacji, które wzbogacają i poprawiają nasze życia. Dzięki Steve’owi świat jest zdecydowanie lepszy. Jego największą miłością była żona Laurene i jego rodzina. Kierujemy nasze serca w ich stronę oraz w stronę tych wszystkich, którzy doświadczyli jego nadzwyczajnych talentów.

Jobs – paradokumentalny, fabularyzowany film pełnometrażowy o życiu i karierze założyciela Apple Inc., Steve’a Jobsa. iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

Przez dwa tygodnie od jego śmierci na stronie Apple było wyświetlane imię i nazwisko byłego CEO Apple, lata życia i portret w skali szarości.

Został pochowany na Alta Mesa Memorial Park.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
Rak trzustki (łac. carcinoma pancreatis, ang. pancreatic cancer) – złośliwy nowotwór części zewnątrzwydzielniczej trzustki.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Bestseller (z ang. "najlepiej sprzedający się") – książka, film, gra lub inne wydawnictwo, które dzięki tematowi, sposobowi ujęcia, szczególnej aktualności lub innym czynnikom uzyskuje w pewnym okresie największą popularność i najwyższe nakłady, niejednokrotnie niezależnie od swej wartości artystycznej.
Hims (również Homs) – miasto w zachodniej Syrii, w oazie Pustyni Syryjskiej w dolinie rzeki Orontes (dziś Asi), ośrodek administracyjny muhafazy Hims na linii kolejowej Aleppo−Damaszek. Około 900 tys. mieszkańców. Trzecie co do wielkości miasto kraju.
Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama