Steve Cropper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Steve Cropper (ur. 21 października 1941 w Willow Springs w Missouri) – amerykański gitarzysta, twórca piosenek i producent muzyczny. Tworzy muzykę Funk, R&B, Soul i Blues.

Matt „Guitar” Murphy (ur. 29 grudnia 1929 w Sunflower, zm. 15 czerwca 2018 w Miami) – amerykański gitarzysta bluesowy. Paul Allen Wood Shaffer (ur. 28 listopada 1949 w Thunder Bay w Ontario) – kanadyjski muzyk, aktor, osobowość telewizyjna i komik.

Steve Cropper mieszkał na rodzinnej farmie w Dora w Missouri. W 1950 roku jego rodzina przeprowadziła się do Memphis w Tennessee. Uczył się gry na gitarze od 10 roku życia. W 1958 wraz z Charliem Freemanem założyli grupę The Royal Spades, która wkrótce przekształciła się w Mar-Keys. W 1961 wydali pierwszy singiel Last Night. W 1962 roku założył wraz z Booker T. Jonesem, Lewisem Steinbergiem i Alem Jacksonem Jr. grupę Booker T. and the M.G.’s, w której Cropper gra do dziś. Grupa była aktywna w latach 1962-1971; 1977 i od 1994 roku do teraz. Od 1978 gra również w zespole The Blues Brothers. W 1992 roku nazwisko Croppera dołączyło do Rock and Roll Hall of Fame, a w 2005 dołączył do Songwriters Hall of Fame.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.

W 2003 został sklasyfikowany na 36. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Steve Cropper | Biography, Albums, Streaming Links | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  2. Rolling Stone's „The 100 Greatest Guitarists of All Time” Do you agree? (ang.). theinsider.com. [dostęp 2010-05-22].
Songwriters Hall of Fame (Salon Sławy Autorów Piosenek) jest organizacją utworzoną w 1969 roku przez autora Johnny Mercera i publicystów Abe Olmana i Howie Richmonda. Siedziba organizacji znajduje się w Nowym Jorku. Celem organizacji jest honorowanie wkładu jaki mają autorzy tekstów do popularności piosenek i wspieranie młodych autorów przez organizowanie różnego rodzaju szkoleń. Co roku w czerwcu organizowany jest "Songwriters Hall of Fame Week", w trakcie którego przyznawane są nowe członkostwa. Aktualnie Salon Sław ma ponad 300 członków, do których należą Bob Dylan, Phil Collins, Elton John, Paul McCartney, Eric Clapton, Johnny Cash, John Lennon, Rob Thomas, Sting i inni.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Willie Hall (ur. 8 sierpnia 1950 w Memphis) - amerykański perkusista, znany głównie z roli w filmach The Blues Brothers oraz Blues Brothers 2000.
James Adam „Jim” Belushi (ur. 15 czerwca 1954 w Chicago) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, muzyk i komik pochodzenia albańskiego. Młodszy brat Johna Belushi. 9 października 2009 z rąk prezydenta Bamira Topiego przyjął albańskie obywatelstwo.
Daniel Edward Aykroyd (ur. 1 lipca 1952 w Ottawie) – kanadyjsko-amerykański aktor i muzyk, nominowany do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Bruce’a Beresforda Wożąc panią Daisy.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Lista 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone (ang. The 100 Greatest Guitarists Of All Time) – wydana w 2003 i 2011 lista najlepszych gitarzystów, zarówno akustycznych jak i elektrycznych, wybranych przez krytyków amerykańskiego magazynu Rolling Stone.

Reklama