Stefan Brzozowski (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Z Andrzejem Czamarą podczas koncertu grupy Czerwony Tulipan

Stefan Brzozowski (ur. 20 czerwca 1950 w Olsztynie) – polski muzyk, animator olsztyńskiego środowiska artystycznego, kompozytor i wykonawca piosenek literackich: poetyckich i satyrycznych. Absolwent wychowania muzycznego na WSP w Olsztynie.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

Życiorys[ | edytuj kod]

W czasach studenckich (1972–1981) współpracował, a wkrótce kierował zespołem „Niebo” biorąc udział w licznych studenckich festiwalach i przeglądach. Po zawieszeniu przez „Niebo” działalności, współtworzył grupę „Ex”, której był liderem. W roku 1980 otrzymał nagrodę specjalną na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i wraz z zespołem „Ex” został laureatem tego festiwalu. W czerwcu 1981 wraz z grupą „Ex” wziął udział w koncercie Interpretacje podczas XIX Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W latach 1982–1984 występował wraz z zespołem „Kaczki z Nowej Paczki”. Od 1985 roku współtworzy grupę Czerwony Tulipan oraz występuje indywidualnie.

Festiwal Piosenki Żołnierskiej – festiwal organizowany przez Główny Zarząd Polityczny Wojska Polskiego. Do udziału w Festiwalu zapraszano początkowo kompozytorów (według rozdzielnika przygotowanego przez GZP WP). Kompozytorzy i autorzy tekstów mogli tworzyć spółki autorskie z osobami, które nie otrzymały zaproszenia od GZP WP.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Laureat nagród na wielu festiwalach i w konkursach – między innymi: na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie czy Festiwalu w Opolu.

Poza występami estradowymi, prowadzi warsztaty piosenkarskie i muzyczne przed Spotkaniami Zamkowymi „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, a dawniej prowadził warsztaty piosenkarskie podczas Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickim FAMA w Świnoujściu, czy w latach 90. podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (FAMA) – coroczna lipcowa impreza odbywająca się od 1966 roku w Świnoujściu. Trwa czternaście dni, podczas których uczestnicy festiwalu mogą doskonalić swoje umiejętności (pod okiem profesjonalistów) na warsztatach teatru ulicznego, piosenki, aktorstwa, kabaretu, muzyki. Urozmaiceniem są różnorodne happeningi, kabarety oraz inne imprezy plenerowe, w których występują znane grupy, takie jak:Czerwony Tulipan – grupa muzyczna i kabaret z Olsztyna, powstał w 1985. Repertuar obejmuje poezję śpiewaną, lirykę i satyrę.

Nagrody[ | edytuj kod]

 • 1988 na Ogólnopolskich Targach Estradowych w Łodzi zespół otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu „Nas-troje i nie pokoje”, a Krystyna Świątecka i Stefan Brzozowski nagrody indywidualne,
 • 1991 podczas Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie zespół „CZERWONY TULIPAN” otrzymał nagrodę Programu 3 Polskiego Radia za całokształt działalności artystycznej.
 • 1995 ukoronowanie 10-letniej działalności zespołu (Czerwony Tulipan) – przyznanie GRAND PRIX czyli „Trójzębu Neptuna” na Jubileuszowym XXV Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA' 95 ... za wydarzenie artystyczne festiwalu.
 • Nagrane płyty[ | edytuj kod]

 • „Greps”, Polskie Nagrania (1984), Złota Płyta z zespołem „Kaczki z Nowej Paczki"
 • „Jedyne co mam ...” (Czerwony tulipan) – MTJ (1994)
 • „Czerwony Tulipan – EROTYCZNIE” (Czerwony Tulipan) – MTJ (1998)
 • „A jednak po nas coś zostanie...” (Czerwony Tulipan) – MTJ (1996)
 • Płyta BIAŁA „CZAMARA” (Czerwony Tulipan) – MTJ (2003)
 • Płyta CZERWONA „EWA” (Czerwony Tulipan) – MTJ (2003)
 • Płyta CZARNA „TANIEC ŻYCIA – Krystyna Świątecka” (Czerwony Tulipan) – MTJ (2003)
 • „OLSZTYN kocham – Stefan” (Czerwony Tulipan) – MTJ (2003)
 • „Kolędy” (Czerwony Tulipan i chór Bel Canto) – MTJ (2001)
 • „Ja zwariuję” The Best – Złota kolekcja POMATON (Czerwony Tulipan) (2001)
 • „OBRAZY i obrazki"- koncert na zamku w Olsztynie (2 x DVD i 2 x CD Czerwony Tulipan) – MTJ (2008)
 • „To Twoje oczy ... (Czerwony Tulipan) – MTJ (2011)
 • „Pieśni o drodze” (Czerwony Tulipan) MTJ (2016)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie – uczelnia pedagogiczna i humanistyczna, powstała 19 czerwca 1969 jako Wyższa Szkoła Nauczycielska w Olsztynie, 20 sierpnia 1974 przekształcona w Wyższą Szkołę Pedagogiczną (WSP), w 1999 współtworzyła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” – coroczna impreza muzyczna odbywająca się w Olsztynie od 1974. Impreza ma formę konkursu młodych wykonawców poezji śpiewanej, połączonego z występami zaproszonych, uznanych już artystów.
  Akademicki chór "Bel Canto" Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie powstał w 1996 roku. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Jan Połowianiuk, adiunkt w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
  Studencki Festiwal Piosenki – festiwal o charakterze konkursu piosenki, organizowany co roku w Krakowie, odbywający się od roku 1962. Studencki Festiwal Piosenki jest imprezą o dużym znaczeniu, a zdobycie nagrody to szczególne wyróżnienie, które nierzadko otwiera laureatom drogę do dalszej kariery estradowej. Ze względu na wydarzenia polityczne w kraju, festiwal w latach 1968, 1971 i 1982 nie odbył się.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama