Staten Island Ferry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Staten Island Ferry to pasażerskie połączenie promowe w Nowym Jorku. Łączy ono dzielnice Staten Island i Manhattan – jest to jedyne bezpośrednie połączenie komunikacyjne między tymi dwoma dzielnicami. Trasa promu przebiega przez zatokę Upper New York Bay i ma długość 8,4 km.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Verrazano-Narrows Bridge – dwupoziomowy most wiszący w Stanach Zjednoczonych (na północno-wschodnim wybrzeżu), łączący dwie dzielnice nowojorskie Staten Island i Brooklyn oddzielone cieśniną Verrazano. Most nosi nazwę Verrazano na cześć włoskiego odkrywcy Giovanniego da Verrazzano, który jako pierwszy Europejczyk wpłynął do estuarium Hudsonu.
Jeden z promów Staten Island Ferry

Połączenie promowe jest dostępne dla pasażerów przez całą dobę, 7 dni w tygodniu – promy odpływają co 15–20 minut w godzinach szczytu i co 30 minut w pozostałych godzinach. Od 1997 r. połączenie jest bezpłatne. W typowy dzień roboczy promy Staten Island Ferry (jest ich osiem, z czego codziennie używanych jest pięć) odbywają 117 kursów pomiędzy Manhattanem i Staten Island, przewożąc około 75 tys. pasażerów każdego dnia. Pomiędzy godzinami szczytu promy są regularnie tankowane i wykonywane są prace konserwacyjne. Promy odbywają ponad 40 tys. kursów rocznie. W 2019 r. Staten Island Ferry przewiozła 25,2 mln pasażerów.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Jak stracić chłopaka w 10 dni (ang. How to Lose a Guy in 10 Days) – niemiecko-amerykańska komedia romantyczna z 2003 reżyserii Donalda Petrie na podstawie książki Michele Alexander i Jeannie Long.
Trasa Staten Island Ferry

Promy odpływają z Manhattanu z terminalu pasażerskiego Whitehall, znajdującego się na południowym krańcu Manhattanu. Jego odpowiednikiem na Staten Island jest terminal pasażerski w Saint George.

Z promu można podziwiać panoramę Dolnego Manhattanu, Statuę Wolności, Ellis Island, Governors Island i Most Verrazzano-Narrows – z tego powodu połączenie to jest dużą atrakcją turystyczną.

Staten Island Ferry jest również popularnym miejscem do kręcenia filmów, charakterystyczne pomalowane na pomarańczowo promy można z zobaczyć w takich filmach jak Manhattan (1979 r.), Pracująca dziewczyna (1988 r.), Jak stracić chłopaka w 10 dni (2003 r.) i Spider-Man: Homecoming (2017 r.).

Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Pracująca dziewczyna (org. Working Girl) - amerykański film komediowy z roku 1988. Nominowany do Oscara w sześciu kategoriach, z czego nagrodzony w jednej (za najlepszą piosenkę), zdobył cztery Złote Globy oraz Nagrodę Grammy.

Galeria Staten Island Ferry[ | edytuj kod]

 • Prom Staten Island Ferry

 • Widok na Manhattan z promu Staten Island Ferry

 • Prom Staten Island Ferry z Mostem Verrazano-Narrows w tle

 • Widok na Dolny Manhattan

 • Terminal Whitehall na Manhattanie

  Lower Manhattan (Dolny Manhattan) – wysunięta najdalej na południe część wyspy Manhattan, centrum biznesowe i administracyjne miasta Nowy Jork. Lower Manhattan, określany często mianem "centrum", definiowany jest zazwyczaj jako obszar ograniczany od północy przez 14. ulicę, na zachodzie przez rzekę Hudson, na wschodzie przez cieśninę East River, zaś na południu przez New York Harbor. Znajdująca się w Lower Manhattan Wall Street gruntuje pozycję Nowego Jorku jako światowej stolicy finansów, stanowiąc siedzibę New York Stock Exchange, czyli największej na świecie giełdy papierów wartościowych pod względem kapitalizacji rynkowej swoich spółek.Ellis Island – wyspa w porcie miasta Nowy Jork, niedaleko wyspy Manhattan, w Stanach Zjednoczonych, w granicach Jersey City.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Staten Island Ferry – History, www.siferry.com [dostęp 2020-04-14].
  2. The Staten Island Ferry – Schedules, www.siferry.com [dostęp 2020-04-13].
  3. Lynette Holloway, Mayor to End 50-Cent Fare On S.I. Ferry, „The New York Times”, 29 kwietnia 1997, ISSN 0362-4331 [dostęp 2020-04-14] (ang.).
  4. The Staten Island Ferry – Current vessels, www.siferry.com [dostęp 2020-04-13].
  5. NYC DOT – Staten Island Ferry Facts, www1.nyc.gov [dostęp 2020-04-14].
  6. NYC DOT – Staten Island Ferry Facts, www1.nyc.gov [dostęp 2020-04-13].
  7. Mayor’s Management Report Fiscal 2019, 14 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-14].
  8. NYC DOT – Staten Island Ferry, www1.nyc.gov [dostęp 2020-04-13].
  9. Filming Location Matching „Staten Island Ferry, New York Harbor, New York City, New York, USA” (Sorted by Popularity Ascending), IMDb [dostęp 2020-04-13].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Staten Island Ferry (ang.)
 • Manhattan – komedia romantyczna z 1979 roku, napisana przez Woody’ego Allena wspólnie z Marshallem Brickmanem (który równie udanie współpracował z nim przy Annie Hall) i wyreżyserowana przez Allena. Opowiada perypetie Isaaca Davisa (Woody Allen), dwukrotnie rozwiedzionego autora programów komediowych, spotykającego się z 17-letnią uczennicą (Mariel Hemingway). Isaac z upływem czasu zakochuje się w kochance (Diane Keaton) swojego najlepszego przyjaciela (Michael Murphy). Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Statua Wolności (ang. Statue of Liberty), właściwie Wolność opromieniająca świat (ang. Liberty Enlightening the World, fr. La liberté éclairant le monde) – posąg na Liberty Island należącej administracyjnie do miasta Jersey City w stanie New Jersey u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego w regionie metropolitalnym Nowego Jorku. Symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych.

  Reklama