Stare Moskule

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podział dzielnicy Widzew na obszary Systemu Informacji Miejskiej – wyszczególniony obszar SIM Stare Moskule

Stare Moskuleosiedle w północno-wschodniej części Łodzi, w dawnej dzielnicy Widzew.

Dolina Łódki - osiedle administracyjne (Jednostka pomocnicza gminy) w północno-wschodniej części Łodzi, na terenie dawnej dzielnicy (obecnie Delegaturze UMŁ) Widzew.Widzew – do 31 grudnia 1992 dzielnica miasta Łodzi. Największa obszarem dawna dzielnica miasta, licząca 90,8 km², ale jednocześnie o najmniejszej gęstości zaludnienia (ok. 140 tys. mieszkańców na 775,2 tys. w całej Łodzi).

Osiedle to było niegdyś podłódzką wsią. Występujące w nazwie określenie "stare" wiąże się z tym, że na miejscu średniowiecznej wsi Moskule (położonej na północ od Starych Moskuli) powstała nieco później zupełnie nowa kolonia Wilanów. Natomiast typowo rolniczą ludność Moskuli przesiedlono wtedy na tereny poleśne, którym nadano nazwę Stare Moskule, dla odróżnienia osiedli zamieszkanych przez dawnych chłopów poddanych od tworzonych w sąsiedztwie nowych osad.
Obecnie osiedle to wchodzi w skład osiedla administracyjnego Dolina Łódki. Natomiast stworzony w 2005 łódzki System Informacji Miejskiej traktuje Stare Moskule jako oddzielne osiedle, którego granicami są:
z północy:

Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.Bohdan Baranowski (ur. 1 lipca 1915 w Warszawie, zm. 24 czerwca 1993 w Łodzi) – polski historyk, orientalista, regionalista, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.
 • ul. Strykowska, ul. Okólna, ul. Nad Niemnem
 • ze wschodu:

 • ul. Iglasta
 • z południa:

 • ul. Brzezińska, ul. Wojska Polskiego
 • z zachodu:
  ul. Strykowska oraz tory Linii nr 16 łódzkiej kolei obwodowej
  W południowej części obszaru Starych Moskuli zawiera się część dawnej wsi Sikawa (podczas gdy obszar SIM Sikawa znajduje się na południe od obszaru Starych Moskuli).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Łódź: dzieje miasta, T. 1, Do 1918 r., pod red. B. Baranowskiego, J. Fijałka, PWN, Warszawa- Łódź 1980, s. 178.
  Reklama