Stara Synagoga w Kwidzynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stara Synagoga w Kwidzynie – budynek dawnej synagogi znajdująca się w Kwidzynie przy obecnej ulicy Batalionów Chłopskich 44.

Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.Kwidzyn (łac. Quedin/Insula Sanctae Mariae, niem. Marienwerder) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, położone nad rzeką Liwą, prawym dopływem Nogatu, 5 km od Wisły, siedziba władz powiatu.

Synagoga została zbudowana w latach 1830-1832. W latach 30. XX wieku kwidzyńska gmina żydowska sprzedała budynek synagogi niemieckim władzom miasta, które umieściły w nim warsztat rzemieślniczy. Po zakończeniu II wojny światowej budynek dawnej synagogi służył jako rozlewnia wód PSS "Społem".

W 1988 roku został przekazany władzom miasta, które wyremontowały go, naprawiły zniszczony dach i sprzedały prywatnym osobom. W 1990 roku przeprowadzono kolejny remont, a w piwnicach urządzono warsztat stolarski. W czasie tego remontu odsłonięte zostały pierwotne otwory okienne. Konserwator zabytków wstrzymał prace remontowe. Od tego momentu budynek popada w ruinę. Obecnie grozi zawaleniem.

Murowany z cegły budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta, w stylu neogotyckim. Wnętrze było pierwotnie jednoprzestrzenne, przesklepione drewnianą kolebką, która zachowała się do dnia dzisiejszego.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Stara Synagoga w Kwidzynie na portalu Wirtualny Sztetl
  • Reklama