Stara Kiszewa (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

{{Polska jednostka administracyjna infobox}} Gołe linki: "bip". Stara Kiszewagmina wiejska, położona w południowej części województwa pomorskiego – w powiecie kościerskim, w pasie Pojezierza Pomorskiego – 18º10'E i 53º59'N. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Parafia Świętego Marcina w Starej Kiszewie – rzymskokatolicka parafia w Starej Kiszewie. Należy do dekanatu zblewskiego diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1347 roku.Parafia Św. Antoniego Padewskiego – rzymskokatolicka parafia w Konarzynach k/Zblewa. Należy do dekanatu zblewskiego diecezji pelplińskiej. Erygowana w 18 czerwca 1960 roku.

Północno-zachodnia część gminy należy do Kaszub; centralna, południowa i wschodnia do Kociewia. Naturalną granicę pomiędzy tymi jednostkami stanowi dolina największej rzeki gminy – Wierzycy.

Gmina Stara Kiszewa zajmuje powierzchnię 213,1 km², w tym 46,55% użytków rolnych, 42,03% lasów i 8,6% wód.

W skład gminy wchodzi 20 sołectw: Bartoszylas, Chwarzenko, Chwarzno, Czerniki, Foshuta, Góra, Górne Maliki, Kobyle, Konarzyny, Lipy, Nowe Polaszki, Nowy Bukowiec, Olpuch, Pałubin, Stara Kiszewa, Stare Polaszki, Stary Bukowiec, Wilcze Błota Kościerskie, Wygonin, Zamek Kiszewski.

Bartoszylas – wieś pogranicza kaszubsko-kociewskiego w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Stara Kiszewa.Stara Kiszewa (niem. Alt Kischau, kaszb. Stôrô Cziszewa) – wieś w Polsce, położona w województwie pomorskim, w południowej części powiatu kościerskiego, leżąca na pograniczu Kaszub i Kociewia, położona nad rzeką Wierzycą, w gminie Stara Kiszewa przy drodze wojewódzkiej nr 214.

Siedziba gminy to Stara Kiszewa.

Sąsiaduje z gminami kolejno od północy: Kościerzyna, Liniewo, Skarszewy, Zblewo, Kaliska, Karsin.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 6229 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 6716 osób.

Położenie[ | edytuj kod]

Gmina Stara Kiszewa na tle województwa pomorskiego

Gmina Stara Kiszewa leży w południowo-wschodniej części powiatu kościerskiego. Graniczy z gminami powiatu kościerskiego: Karsin, Kościerzyna i Liniewo a także Czersk w powiecie chojnickim, Kaliska, Skarszewy i Zblewo w powiecie starogardzkim.

Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Nowe Polaszki (kaszb. Nowé Pòlaszczi) – wieś pogranicza kaszubsko-kociewskiego w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Stara Kiszewa.

Gmina leży na terenie trzech mezoregionów: Pojezierze Kaszubskie, Pojezierze Starogardzkie oraz Bory Tucholskie.

Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

 • Rezerwat przyrody Krwawe Doły
 • Rezerwat przyrody Mechowisko Krąg
 • Wdzydzki Park Krajobrazowy
 • Oprócz tego na terenie gminy znajdują się cztery pomniki przyrody:

 • 400-letni dąb szypułkowy w Lipach,
 • 200-letni kasztanowiec w Górze,
 • 120-letnia wierzba krucha w Starym Bukowcu,
 • 200-letni jesion wyniosły w Chwarzenku.
 • Gmina Karsin – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim. Wcześniej gmina lub tereny gminy należały do dawnego powiatu chojnickiego. Gmina leży na terenie Borów Tucholskich.Gmina Liniewo – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Bukowiec (kaszb. Nowë Bùkòwc) – wieś pogranicza kaszubsko-kociewskiego w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Stara Kiszewa nad Wierzycą i na północnym skraju kompleksu leśnego Borów Tucholskich.
  Bory Tucholskie (kasz. Tëchòlsczé Bòrë, niem. Tucheler Heide) – jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zajmuje ok. 3 tys. km sandru w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Od lasów tych wziął nazwę również mezoregion fizycznogeograficzny Bory Tucholskie znajdujący się we wschodniej części kompleksu oraz szereg powierzchniowych form ochrony przyrody: park narodowy, rezerwat biosfery, obszar Natura 2000, a także leśny kompleks promocyjny. Bory Tucholskie dały również nazwy jednostkom różnych systemów podziału geobotanicznego, np. okręg Borów Tucholskich w systemie Szafera i Zarzyckiego lub dzielnica Borów Tucholskich w systemie Mroczkiewicza.
  Stary Bukowiec (kaszb. Stôrë Bùkòwc) – wieś pogranicza kaszubsko-kociewskiego w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Stara Kiszewa, nad Wierzycą i na północnym skraju kompleksu leśnego Borów Tucholskich.
  Okręg wyborczy nr 63 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatu bytowskiego, powiatu chojnickiego, powiatu człuchowskiego, powiatu kartuskiego i powiatu kościerskiego (województwo pomorskie). Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej. W obecnym kształcie został utworzony w 2011 na podstawie Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy. Po raz pierwszy wybory zostały zorganizowane w nim 9 października 2011.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Gmina Skarszewy – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Wojna trzynastoletnia (1454-1466) – wojna między zakonem krzyżackim a Koroną Królestwa Polskiego, zakończona II pokojem toruńskim.

  Reklama