Star Trek: Voyager

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Star Trek: Voyager – czwarty (nie licząc Star Trek: Seria animowana) serial z serii Star Trek. Został stworzony przez Ricka Bermana, Michaela Pillera i Jeri Taylor. Pierwotnie nadawany w sieci UPN w latach 1995–2001. W Polsce był najpierw emitowany w wersji dubbingowanej przez Canal+ (pierwsze cztery sezony, od 1997), potem zaś przez TV4 (od 2000). Wznowienie emisji serialu w TV 4, które miało miejsce w 2004, zostało przerwane na początku czwartego sezonu.

Robert Tondera (ur. 21 kwietnia 1965 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. W roku 1989, ukończył PWST w Warszawie. od 1989 do 2007 roku w Teatrze Nowym w Warszawie (m.in. asystent dyr. Adama Hanuszkiewicza). Od 01.11.2007, aktor w Teatrze Rampa na Targówku.Wojciech Paszkowski (ur. 28 lutego 1960 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny, dubbingowy i filmowy. Absolwent warszawskiej PWST.

Fabuła[ | edytuj kod]

Serial opowiada o przygodach załogi statku Voyager NCC-74656 (jednego z najnowszych okrętów Zjednoczonej Federacji Planet), który w trakcie ścigania galaktycznych anarchistów Maquis został przeniesiony przez nieznaną siłę do odległego sektora kosmosu – Kwadrantu Delta. Załoga postanawia wrócić na Ziemię, lecz podróż nawet z maksymalną prędkością warp potrwałaby minimum 75 lat.

W fikcyjnym Wszechświecie „Star Trek” Droga Mleczna została podzielona na cztery Kwadranty, składające się z Sektorów.Paweł Ziemkiewicz – biolog, tłumacz, krytyk filmowy, redaktor i publicysta czasopism "Fenix", "Fantasy", były szef działu literatury obcej miesięcznika "Nowa Fantastyka".

To pierwsza seria cyklu Star Trek, w której dowódcą statku jest kobieta – Kathryn Janeway, córka admirała Gwiezdnej Floty. Pierwszym oficerem jest komandor Chakotay, zaś lekarzem pokładowym program komputerowy – Awaryjny Hologram Medyczny. Resztę składu starszych oficerów stanowią:

 • TuvokWolkanin, oficer taktyczny (szef ochrony);
 • B’Elanna Torres – półklingonka, główny inżynier;
 • Harry Kim – człowiek, oficer operacyjny;
 • Tom Paris – człowiek, pilot-nawigator;
 • NeelixTalaxianin, kucharz, oficer zajmujący się morale załogi, ambasador, główny przewodnik Voyagera przez nieznaną przestrzeń;
 • Kes – Ocampa, pielęgniarka.
 • Do załogi dołącza później Siedem z Dziewięciu – kobieta uratowana z kolektywu Borg. W załodze brak oficera naukowego i psychologa.

  Richard Keith "Rick" Berman (25 grudnia 1945 r. Nowy Jork USA) – amerykański producent telewizyjny. W jego dorobku za największe osiągnięcie uznaje się jego wkład w w seriale science-fiction oparte na świecie Star Trek. Był producentem (lub współproducentem) takich seriali jak:Komandor Porucznik Tuvok - to postać fikcyjna, bohater serialu Star Trek: Voyager. Tuvok jest Wolkanem, objął stanowisko oficera uzbrojenia oraz oficera ochrony na okręcie Voyager. Gra go Tim Russ. W polskim dubbingu wystąpił Marcin Troński.

  Załoga składa się częściowo z oficerów floty, a częściowo z Maquis, których Voyager ścigał. Napięcia na linii Maquis - Gwiezdna Flota są osią napędową pierwszego sezonu serialu. W pierwszych dwóch seriach ważną rolę odgrywa demoniczna Seska, kardasjańska agentka chirurgicznie zmieniona w bajorankę, której zadaniem było infiltrowanie Maquis.

  USS Voyager - fikcyjny statek kosmiczny Zjednoczonej Federacji Planet, klasa Intrepid, numer rejestrowy NCC-74656 z serialu Star Trek: Voyager zdolny poruszać się z maksymalną prędkością 9.975 warp, oddany do użytku w 2371 roku lub gwiezdnej dacie 48038,5. Okręt mierzy 344 m długości 132 m szerokości i 64 m wysokości oraz posiada 15 pokładów.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Choć akcja serii dzieje się w innym kwadrancie galaktyki, porusza nie tylko znane z wcześniejszych serii problemy, ale też nawiązuje do znanych już ras i wrogów (Ferengi, Borg, Q) oraz wątków znanych z „Następnego pokolenia” i oryginalnej serii. Mimo tego charakter Voyagera przyciągnął do świata Star Trek rzesze nowych fanów, zwłaszcza od trzeciego sezonu, kiedy to scenarzyści wprowadzili nowe, ciekawe wątki i gatunki, np. Gatunek 8472.

  Leland Jones Orser (ur. 10 sierpnia 1960 roku w San Francisco, w stanie Kalifornia) - amerykański charakterystyczny aktor filmowy i telewizyjny. Zwykle grywa role osobników psychopatycznych i neurotycznych.Wolkanie (ang. Vulcans, często w jęz. pol. używa się słów Vulcanie, Volkanie itp.) – to w Uniwersum Star Trek humanoidalna rasa zamieszkująca planetę Wolkan. Charakteryzują się racjonalnym i logicznym myśleniem, chociaż z natury są gwałtowni i porywczy. Lata wyniszczających wojen i groźba wyginięcia całego gatunku zmusiły ich do wykształcenia umiejętności tłumienia emocji. Ta kontrola i tłumienie emocji legły u podstaw ich filozofii określanej z j. ang IDIC ("Infinite Diversity in Infinite Combinations"). Należą do założycieli Zjednoczonej Federacji Planet.

  Obsada, podobnie jak obsada „Następnego pokolenia”, zaznaczyła się w folklorze Star Trek reżyserując liczne odcinki tej i późniejszej serii.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kristanna Sommer Løken (ur. 8 października 1979 w Ghent) – amerykańska aktorka filmowa i modelka, która zaczęła swoją karierę aktorską w 1996. Oboje jej rodzice pochodzą z Norwegii.
  Henryka Biedrzycka (ur. 7 lutego 1926 w Łodzi zm. 14 lipca 2012 w Warszawie) – polska reżyser dubbingowa. W 1948 roku podjęła naukę na łódzkiej PWSF na Wydziale Reżyserii.
  Tim Russ, właściwie Timothy Darrell Russ (ur. 22 czerwca 1956 w Waszyngtonie; Dystrykt Kolumbii; USA) – amerykański aktor znany głównie z roli Tuvoka w serialu Star Trek: Voyager. Wystąpił również gościnie w Star Trek: Deep Space Nine, który to odcinek również wyreżyserował, a także w jednym odcinku Star Trek: Następne Pokolenie jako czarny charakter. Występował w iCarly w roli dyrektora Teda Franklina.
  Agata Gawrońska-Bauman (ur. 5 lutego 1969 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, a także reżyser dubbingu.
  Kate Mulgrew (ur. 29 kwietnia 1955 w Dubuque, Iowa, USA) – amerykańska aktorka znana z roli kapitan Kathryn Janeway w serialu Star Trek: Voyager. Wystąpiła również w pełnomometrażowym filmie serii Star Trek – Star Trek: Nemesis.
  Garrett Wang (chiń.: 王以瞻; pinyin: Wáng Yǐzhān; ur. 15 grudnia 1968 r. w Riverside; Kalifornia; USA) amerykański aktor chińskiego pochodzenia. Znany głównie jako chorąży Harry Kim w serialu Star Trek: Voyager.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama