Star Trek: Pokolenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Star Trek: Pokolenia (ang. Star Trek: Generations) – siódmy film fantastycznonaukowy z cyklu Star Trek, będący swoistym przedłużeniem fabuły serialu Star Trek: Następne pokolenie. Został wyprodukowany przez Paramount Pictures w 1994 roku. Reżyserię powierzono Davidowi Carsonowi.

Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Obsada[ | edytuj kod]

Fabuła[ | edytuj kod]

Film zaczyna się retrospekcją do XXIII wieku, chwilą uroczystego opuszczenia doku nowego okręty flagowego Gwiezdnej FlotyEnterprise-B. Na dziewiczy rejs zaproszone zostają żywe legendy, starsi oficerowie z poprzedniego Enterpise: James T. Kirk, Montgomery Scott oraz Pavel Chekov. Dowództwo objął młody i niedoświadczony Kapitan John Harriman. W trakcie lotu Enterprise odbiera sygnał SOS od dwóch El-Auriańskich statków, uwięzionych w bliżej niezidentyfikowanej anomalii kosmicznej. Statek nie mając jeszcze pełnego wyposażenia w trakcie misji ratunkowej sam zostaje uwięziony. Dopiero doświadczenie „starej” załogi ratuje Enterprise, co Kirk przypłaca życiem.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Następna scena ma już miejsce w docelowym czasie akcji filmu, czyli XXIV wieku, na pokład Enterprise-D. Odbiera on bowiem wezwanie pomocy z federacyjnego obserwatorium naukowego, które jak się okazuje zostało zaatakowane przez Romulan. Jedynym ocalałym jest naukowiec El-Auriańskiego pochodzenia, Doktor Tolian Soran. Podczas wnikliwej analizy stacji przez załogę Enterprise, Soran przedostaje się do jej ukrytej części i odpala rakietę w stronę gwiazdy, wokół której orbituje stacja – Amargosy. Po chwili pojawia się klingoński Bird of Prey, zabierając Sorana i Geordiego La Forge’a – członka załogi. Następnie ucieka, nie dając Enterprise szansy na pościg.

USS Enterprise (NCC 1701-B) (z ang. Przedsięwzięcie) to statek kosmiczny z fikcyjnego uniwersum Star Treka, występujący w filmie Star Trek: Pokolenia.Komandor Porucznik Montgomery "Scotty" Scott - postać fikcyjna, bohater serialu z lat 60. - Star Trek: Oryginalna Seria, oraz 7 filmów pełnometrażowych Star Trek. Scotty jest głównym inżynierem na okręcie kosmicznym Enterprise. Jego rolę odgrywał James Doohan.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Plakat filmu
  • Star Trek: Pokolenia w bazie Filmweb
  • Star Trek: Pokolenia w bazie IMDb (ang.)
  • Artykuł o filmie na Memory-Alpha (ang.)
  • Informacje o filmie na portalu startrek.com (ang.)
  • Informacje o filmie na portalu startrek.pl (pol.)
  • Star Trek: Pokolenia w bazie Filmweb
  • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.
    Warto wiedzieć że... beta

    Gwiazda – kuliste ciało niebieskie stanowiące skupisko powiązanej grawitacyjnie materii w stanie plazmy bądź zdegenerowanej. Przynajmniej przez część swojego istnienia gwiazda w sposób stabilny emituje powstającą w jej jądrze w wyniku procesów syntezy jądrowej atomów wodoru energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego, w szczególności światło widzialne. Gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu, prawie wszystkie atomy innych cięższych pierwiastków znajdujące się we Wszechświecie powstały w efekcie zachodzących w nich przemian jądrowych lub podczas wieńczących ich istnienie wybuchów.
    Zjednoczona Federacja Planet – fikcyjna organizacja istniejąca w serialu oraz filmach fabularnych z serii „Star Trek”. Jest to rodzaj galaktycznej unii łączącej prawie 150 światów oraz kolonii, która rozciąga się na przestrzeni 8000 lat świetlnych. Stolicą Federacji jest Ziemia.
    Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
    USS Enterprise (NCC-1701) – fikcyjny statek kosmiczny z uniwersum Star Treka, występujący w serialu Star Trek: Oryginalna Seria oraz filmach kinowych The Motion Picture, Star Trek: Wrath of Khan i Star Trek: The Search for Spock.
    Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
    Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Chorąży Pavel Andrieievich Chekov – postać fikcyjna, bohater serialu z lat 60. – Star Trek: Oryginalna Seria oraz 7 pierwszych filmów pełnometrażowych Star Trek, a także jedenastego filmu. Chekov, Rosjanin z pochodzenia, był oficerem nawigacji na statku kosmicznym Enterprise. Jego rolę odgrywał Walter Koenig oraz, w jedenastym filmie, Anton Yelchin.

    Reklama