Star Trek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Replika statku kosmicznego USS Enterprise – znajdująca się w mieście Vulcan w prowincji Alberta.

Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – franczyza obejmująca kilka fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, kilkanaście filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.

Gwiezdne wrota (ang. Stargate SG-1) – amerykańsko-kanadyjski serial fantastyczno-naukowy z 1997 roku, który powstał na podstawie filmu kinowego z roku 1994 – Gwiezdne wrota. Serial ten został zrealizowany przez Metro-Goldwyn-Mayer i jest najdłużej (nieprzerwanie) nadawanym serialem science fiction w historii telewizji. W 2004 roku ukazał się spin-off – Gwiezdne wrota: Atlantyda, w roku 2009 Gwiezdne wrota: Wszechświat. W roku 2008 powstały dwa filmy fabularne – Stargate: The Ark of Truth oraz Stargate: Continuum.Kapitan James Tiberius Kirk – to fikcyjna postać istniejąca w serialu Star Trek: The Original Series oraz 7 filmach z serii Star Trek. Odtwórcą roli jest kanadyjski aktor William Shatner. Trzeci kapitan okrętu Gwiezdnej Floty Zjednoczonej Federacji Planet Enterprise NCC-1701 oraz pierwszy Enterprise NCC-1701A.

Ludzkość po zakończeniu III wojny światowej rozkwita. Po usunięciu z Ziemi chorób, nietolerancji, biedy i zażegnaniu konfliktów zbrojnych, przy współpracy części inteligentnych ras zamieszkujących galaktykę powstaje Zjednoczona Federacja Planet – międzygatunkowa unia, której celem jest pokojowe współistnienie poszczególnych ras zamieszkujących galaktykę oraz jej eksploracja.

Komandor Porucznik Geordi La Forge - postać fikcyjna, bohater serialu Star Trek: Następne Pokolenie oraz filmów: Star Trek: Generations, Star Trek: First Contact, Star Trek: Insurrection oraz Star Trek: Nemesis. Geordi La Forge jest głównym mechanikiem na statku Enterprise-D, a później Enterprise-E. Odtwórcą jego roli jest LeVar Burton.Anson Adams Mount IV (ur. 25 lutego 1973 w White Bluff w stanie Tennessee, USA) – amerykański aktor, laureat nominacji do Teen Choice Award.

Mottem wszystkich produkcji spod znaku Star Trek jest sentencja „Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek” (ang. To boldly go where no man has gone before).

Seriale telewizyjne[ | edytuj kod]

Star Trek został pierwotnie stworzony jako serial telewizyjny, który został po raz pierwszy wyemitowany w telewizji amerykańskiej 8 września 1966 r. Ogółem do dziś stworzono 8 seriali, w tym jeden animowany. W sumie 6 zamkniętych seriali obejmuje 726 pojedynczych epizodów podzielonych w 30 seriach. Obecnie trwa emisja siódmego i ósmego serialu.

Kapitan Jonathan Archer – postać fikcyjna, główny bohater serialu Star Trek: Enterprise z serii Star Trek. W serialu jest oficerem Gwiezdnej Floty w w randze kapitana. Jest dowódcą statku Enterprise – pierwszego ziemskiego statku zdolnego do osiągnięcia prędkości warp 5. Odtwórcą jego roli jest Scott Bakula.Komandor Beverly Crusher − to postać fikcyjna, bohaterka serialu Star Trek: Następne pokolenie oraz czterech filmów pełnometrażowych z serii Star Trek. Pełni rolę głównego lekarza pokładowego na okręcie Enterprise-D, a następnie Enterprise-E. Odtwórcą roli jest Gates McFadden.

Star Trek (1966–1969, Star Trek: The Original Series)[ | edytuj kod]

Spock, kapitan Kirk i dr McCoy
 Osobny artykuł: Star Trek: Seria oryginalna.

Oryginalny serial Star Trek, w skrócie nazywany TOS (ang. Star Trek: The Original Series) został zakończony po trzech sezonach, w roku 1969, z powodu niskiej oglądalności. Popularność zyskał dopiero po emisji powtórek na antenie kilku stacji telewizyjnych.

Kapitan Benjamin Lafayette Sisko– postać fikcyjna, bohater serialu Star Trek: Deep Space Nine. Kapitan Sisko jest dowódcą federacyjnej stacji kosmicznej – Deep Space 9, która stojąc u wrót nowo odkrytego tunelu podprzestrzennego, staje się jednym z najważniejszych strategicznie obiektów w całej Federacji. Odtwórcą roli kapitana Sisko jest Avery Brooks.Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

Kapitanem Enterprise był James T. Kirk, grany przez kanadyjskiego aktora Williama Shatnera. Akcja skupiała się głównie na nim, na pierwszym oficerze, Wolkaninie, o imieniu Spock granym przez Leonarda Nimoya oraz na medyku okrętowym Leonardzie McCoyu (DeForest Kelley). Znamienne jest, że skład załogi Enterprise przeciwstawiał się uprzedzeniom społecznym i politycznym lat 60. Sternikiem był japońskiego pochodzenia Hikaru Sulu (George Takei), nawigatorem Rosjanin Pavel Chekov (Walter Koenig), oficerem łącznościowym czarnoskóra Nyota Uhura (Nichelle Nichols), a głównym mechanikiem pokładowym Szkot Montgomery Scott (James Doohan).

W fikcyjnym Wszechświecie „Star Trek” Droga Mleczna została podzielona na cztery Kwadranty, składające się z Sektorów.Guinan – postać fikcyjna ze świata Star Trek. Pełniła funkcje barmanki na pokładzie USS Enterprise-D. Odtwórczynią roli była Whoopi Goldberg a jej postać pojawiała się epizodycznie od drugiego do szóstego sezonu.

Star Trek: Seria animowana (1973–1974, Star Trek: The Animated Series)[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Star Trek: Seria animowana.

Na motywach oryginalnej serii powstała seria animowana Star Trek: Seria animowana. Wyprodukowano 22 odcinki podzielone na dwa sezony. Premierowa emisja miała miejsce od 8 września 1973 do 12 października 1974 na antenie sieci NBC.

Tunel czasoprzestrzenny (ang. wormhole), początkowo też nazywany mostem Einsteina-Rosena – hipotetyczna właściwość topologiczna czasoprzestrzeni będąca rodzajem „skrótu” pomiędzy co najmniej dwoma obszarami Wszechświata lub rodzajem mostu łączącego wszechświaty. Tunele czasoprzestrzenne są przedmiotem poszukiwań i sporów współczesnych fizyków. Nie zanotowano dotąd żadnych obserwacyjnych wskazówek na ich istnienie, choć ogólna teoria względności Alberta Einsteina dopuszcza istnienie tuneli w niektórych modelach czasoprzestrzeni.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

Serial ukazuje czwarty i piąty rok pięcioletniej misji USS Enterprise, której pierwsze trzy lata zostały zaprezentowane w Serii oryginalnej. Kilka odcinków stanowi bezpośrednie sequele epizodów wcześniejszego serialu. Zasadnicza koncepcja fabularna nie uległa poważniejszym zmianom. Zmiana formy na animowaną pozwoliła scenarzystom na znacznie odważniejsze tworzenie opowieści, które ze względu na koszty scenografii czy efektów specjalnych bardzo trudno byłoby zrealizować w serialu aktorskim.

Komandor Charles "Trip" Tucker III - to fikcyjna postać, bohater serialu Star Trek: Enterprise z serii Star Trek. Jest on główny inżynierem na statku kosmicznym Enterprise NX-01. W jego role wcielił się Connor Trinneer.Ferengi – fikcyjna rasa żyjąca w świecie Star Trek. To rasa kupców, których filozofia życiowa opiera się wyłącznie na chęci zysku. Rodzimą planetą rasy Ferengi jest Ferenginar.

Star Trek: Następne pokolenie (1987–1994, Star Trek: The Next Generation)[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Star Trek: Następne pokolenie.
Kapitan Picard

Fabuła serialu „Star Trek: Następne pokolenie” (ang. Star Trek: The Next Generation, TNG) rozgrywa się wokół załogi statku kosmicznego Enterprise, który odbywa pięcioletnią misję badawczą w Kwadrancie Alfa Drogi Mlecznej. Akcja rozpoczyna się w 2364 roku, 100 lat po rozpoczęciu pierwszej misji pięcioletniej dowodzonej przez Jamesa T. Kirka.

Porucznik Nyota Uhura – postać fikcyjna, bohaterka serialu Star Trek: Oryginalna Seria oraz siedmiu filmów Star Trek. Uhura jest pochodzenia afrykańskiego, pełni funkcję oficera łączności na statku Enterprise, a później Enterprise-A. W oryginalnej serii i sześciu pierwszych filmach grała ją Nichelle Nichols. W filmach Star Trek z 2009 i W ciemność. Star Trek z 2013 kreuje ją Zoe Saldana.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

Klimat serialu jest bardziej pokojowy, nastawiony na dyplomację, eksplorację i rozstrzyganie problemów natury moralno-społecznej. Nowy Enterprise jest okrętem flagowym Zjednoczonej Federacji Planet. Poza załogą na pokładzie przebywają cywile.

Kapitanem Enterprise jest Jean-Luc Picard (Patrick Stewart), zaś pierwszym oficerem William Riker (Jonathan Frakes). Do postaci pierwszoplanowych należą ponadto: ciekawy świata android Data (Brent Spiner), pełniąca rolę doradcy i okrętowego psychologa empatka Deanna Troi (Marina Sirtis), niewidomy inżynier, główny mechanik Geordi La Forge (LeVar Burton), jedyny Klingon w Gwiezdnej Flocie, oficer taktyczny – Worf (Michael Dorn) oraz główny lekarz pokładowy Beverly Crusher (Gates McFadden) wraz z synem – Wesleyem (Wil Wheaton). W pierwszej serii w roli szefa ochrony Tashy Yar występuje Denise Crosby. Oprócz głównej załogi epizodyczne role odgrywa tajemnicza Guinan (Whoopi Goldberg), której gromadzona przez setki lat mądrość życiowa cieszy się uznaniem kapitana.

Scott Stewart Bakula, lepiej znany jako Scott Bakula (ur. 9 października 1954 w Saint Louis) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy, a także producent filmowy i reżyser, w Polsce znany głównie z roli doktora Sama Becketta w serialu Zagubiony w czasie (Quantum Leap), jako kapitan Jonathan Archer w Star Trek: Enterprise, Peter Hunt w Murphy Brown i jako agent specjalny Dwayne Cassius Pride w NCIS: New Orleans.Caryn Elaine Johnson (ur. 13 listopada 1955 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, komediantka i piosenkarka. Laureatka Oscara za rolę drugoplanową w filmie Uwierz w ducha.

Star Trek: Stacja kosmiczna (1993–1999, Star Trek: Deep Space Nine)[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Star Trek: Stacja kosmiczna.

Akcja „Star Trek: Stacja kosmiczna” (ang. Star Trek: Deep Space Nine, DS9) rozpoczyna się między szóstą a siódmą serią „Następnego pokolenia”. Serial łamie wiele utartych tradycji Star Trek. Tytułowy Deep Space 9 to stacja kosmiczna wybudowana przez Kardasjan na orbicie okupowanej przez nich planety Bajor. Po wycofaniu się sił okupacyjnych, rząd tymczasowy planety postanowił poprosić Federację o objęcie posterunku na stacji. Dzięki sąsiadującemu tunelowi przestrzennemu, który nadaje stacji ogromne znaczenie strategiczne, DS9 staje się teatrem wojen, konfliktów i wielu innych nietypowych sytuacji, rzadko spotykanych w dotychczasowych serialach Star Trek.

Komandor Porucznik Tuvok - to postać fikcyjna, bohater serialu Star Trek: Voyager. Tuvok jest Wolkanem, objął stanowisko oficera uzbrojenia oraz oficera ochrony na okręcie Voyager. Gra go Tim Russ. W polskim dubbingu wystąpił Marcin Troński.USS Voyager - fikcyjny statek kosmiczny Zjednoczonej Federacji Planet, klasa Intrepid, numer rejestrowy NCC-74656 z serialu Star Trek: Voyager zdolny poruszać się z maksymalną prędkością 9.975 warp, oddany do użytku w 2371 roku lub gwiezdnej dacie 48038,5. Okręt mierzy 344 m długości 132 m szerokości i 64 m wysokości oraz posiada 15 pokładów.

Stacją dowodzi Benjamin Sisko (Avery Brooks), początkowo w randze komandora (ang. commander), awansowany później do rangi kapitana. Jego pierwszym oficerem jest Bajoranka major (później awansowana do rangi pułkownika) Kira Nerys (Nana Visitor), której terrorystyczna przeszłość rzutuje znacznie na rozwój wypadków na stacji. Za porządek na DS9 odpowiada zmiennokształtny Odo (René Auberjonois), którego rasa doprowadza do wybuchu największej wojny w historii Zjednoczonej Federacji Planet. Rolę oficera naukowego pełni Jadzia Dax (Terry Farrell), przedstawicielka symbiotycznej rasy Trill. W ostatniej serii zamordowaną Jadzię zastępuje Ezri (Nicole de Boer), która przejmując symbionta Dax dysponuje wszelką wiedzą i wspomnieniami Jadzii. Lekarzem stacji jest genetycznie poprawiany Julian Bashir (Alexander Siddig). Głównym inżynierem jest znany z serialu Następne pokolenie Miles O’Brien (Colm Meaney). W czwartej serii serialu do załogi dołącza Worf, który stracił stanowisko oficera taktycznego na Enterprise wraz ze zniszczeniem statku w pełnometrażowym filmie Star Trek: Pokolenia. Na stacji przebywają również cywile, m.in. syn kapitana Jake Sisko (Cirroc Lofton), chciwy barman, Ferengi, Quark (Armin Shimerman), tajemniczy Kardasjanin, krawiec Garak (Andrew Robinson).

Wolkanie (ang. Vulcans, często w jęz. pol. używa się słów Vulcanie, Volkanie itp.) – to w Uniwersum Star Trek humanoidalna rasa zamieszkująca planetę Wolkan. Charakteryzują się racjonalnym i logicznym myśleniem, chociaż z natury są gwałtowni i porywczy. Lata wyniszczających wojen i groźba wyginięcia całego gatunku zmusiły ich do wykształcenia umiejętności tłumienia emocji. Ta kontrola i tłumienie emocji legły u podstaw ich filozofii określanej z j. ang IDIC ("Infinite Diversity in Infinite Combinations"). Należą do założycieli Zjednoczonej Federacji Planet.Nicole de Boer (ur. 20 grudnia 1970 r. w Toronto w prowincji Ontario) - kanadyjska aktorka, szerzej znana z roli Ezri Dax w serialu Star Trek: Deep Space Nine. Wystąpiła też w filmowych horrorach: Cube i Bal maturalny IV: Ocal nas od zła.

Star Trek: Voyager (1995–2001, Star Trek: Voyager)[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Star Trek: Voyager.

Tytułowy „Voyager” (ang. Star Trek: Voyager – dosłownie „Podróżnik”, VOY) to zaawansowany technicznie okręt Federacji, który za sprawą potężnej istoty w trakcie swojego dziewiczego rejsu zostaje przeniesiony w odległy kraniec galaktyki. Do zdziesiątkowanej załogi Voyagera dołącza grupą ściganych przez Federację partyzantów zwanych Maquis, by razem odnaleźć drogę do domu. Seria Voyager, choć jej akcja dzieje się w innym kwadrancie galaktyki, porusza nie tylko znane z wcześniejszych serii problemy, ale też pokazuje znane rasy (Ferengi) i zdaje się przywracać wątki znane z „Następnego pokolenia” i oryginalnej serii.

Psycholog – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii (po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie) oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Kapitanem Voyagera jest opiekuńcza, ale stanowcza Kathryn Janeway (Kate Mulgrew). Pierwszym oficerem zostaje przywódca Maquis, Chakotay (Robert Beltran), były oficer Floty. Stanowisko głównego inżyniera obejmuje pół-Klingonka B’Elanna Torres (Roxann Dawson), również należąca wcześniej do Maquis. Szefem ochrony oraz oficerem taktycznym jest Wolkan Tuvok (Tim Russ). Sternikiem okrętu jest Tom Paris (Robert Duncan McNeill), przebywający na zwolnieniu warunkowym, które uzyskała dla niego kapitan werbując go na niebezpieczną, pierwszą misję Voyagera. Oficerem operacyjnym okrętu jest Harry Kim (Garrett Wang), pozostający przez cały serial w randze chorążego. Rolę okrętowego medyka przejąć musiał Awaryjny Hologram Medyczny grany przez Roberta Picardo. W pierwszym odcinku do załogi dołączył Neelix (Ethan Phillips), przedstawiciel lokalnej rasy Talaxian oraz jego wybranka, Kes (Jennifer Lien), młoda Ocampa o wielu przydatnych umiejętnościach. Po trzech seriach Kes opuszcza załogę (by powrócić w: VOY S06E23 Fury). Niejako na jej miejsce scenarzyści wprowadzają Siedem z Dziewięciu (ang. Seven of Nine, Jeri Ryan), którą kapitan wydziera z rąk kolektywu Borg. W pierwszych dwóch seriach ważną rolę odgrywa demoniczna Seska, kardasjańska agentka, chirurgicznie zmieniona w Bajorankę, której zadaniem było infiltrowanie Maquis.

Nana Visitor (właśc. Nana Tucker, ur. 26 lipca 1957 r. w Nowym Jorku, USA) – amerykańska aktorka, córka choreografa i baletnicy.Alfred Matthew "Weird Al" Yankovic (ur. 23 października 1959 w Lynwood w Kalifornii) – amerykański muzyk, satyryk, parodysta, akordeonista i producent telewizyjny.

Star Trek: Enterprise (2001–2005, Star Trek: Enterprise)[ | edytuj kod]

Załoga Enterprise
 Osobny artykuł: Star Trek: Enterprise.

Akcja serialu Star Trek: Enterprise (ENT) rozpoczyna się w roku 2151 (około 10 lat przed założeniem znanej z późniejszych chronologicznie seriali Federacji Zjednoczonych Planet, sto lat przed oryginalną serią). Tytułowy Enterprise NX-01 jest pierwszym statkiem kosmicznym zbudowanym przez Ziemian wyposażonym w napęd pozwalający na lot z prędkością warp 5. Choć główną rolą Enterprise jest pionierska misja mająca na celu zbadanie kosmicznego sąsiedztwa Ziemi i sąsiadujących ras, motywem przewodnim serialu przez pierwsze trzy serie była temporalna zimna wojna, w którą wmieszana zostaje załoga pierwszego Enterprise. W czwartej serii można spotkać bezpośrednie nawiązania do oryginalnej serii, jak też serii Następne pokolenie.

Jackson DeForest Kelley (ur. 20 stycznia 1920 w Atlancie, Georgia, USA, zm. 11 czerwca 1999 w Woodland Hills, Kalifornia, USA) – amerykański aktor, znany przede wszystkim z roli Leonarda McCoy w serialach Star Trek: Oryginalna Seria, Star Trek: Animowana Seria oraz sześciu filmach serii Star Trek.Jolene Blalock (ur. 5 marca 1975 w San Diego) – amerykańska aktorka, znana głównie z roli T’Pol w serialu Star Trek: Enterprise. Wystąpiła również w roli Medei w filmie Jazon i Argonauci z 2000 roku.

Kapitana Enterprise, Jonathana Archera, gra znany z serii Zagubiony w czasie Scott Bakula. Rolę pierwszego oficera i oficera naukowego zarazem pełni Wolkanka T’Pol (Jolene Blalock), początkowo zdystansowana, w trakcie rozwoju serialu powoli przekonuje się do Ziemian. Głównym inżynierem jest Charles Tucker (Connor Trinneer), dobry przyjaciel kapitana. Oficerem taktycznym jest brytyjskiego pochodzenia Malcolm Reed (Dominic Keating), oficerem komunikacyjnym i tłumaczem – Japonka Hoshi Sato (Linda Park), a za sterem zasiada, wychowany na transportowcu, młody pilot Travis Mayweather (Anthony Montgomery). O zdrowie załogi Enterprise dba Denobulanin, Doktor Phlox (John Billingsley), ekspert egzotycznej medycyny naturalnej. Oprócz siódemki głównych bohaterów reszta załogi pozostaje praktycznie bezimienna, pojawiając się w epizodycznych rolach. Wyjątkiem jest podróżujący w czasie chorąży Daniels (Matt Winston), którego należy raczej uznać za jedną z licznych powracających postaci drugoplanowych.

Porucznik Hikaru Sulu - postać fikcyjna, bohater serialu Star Trek: Oryginalna Seria oraz sześciu filmów pełnomatrażowych Star Trek.Odo – fikcyjna postać z serialu Star Trek: Stacja kosmiczna. Przedstawiciel rasy Zmiennych. W postać tę wcielił się René Auberjonois.

Star Trek: Discovery (2017–, Star Trek: Discovery)[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Star Trek: Discovery.

Akcja serialu toczy się 10 lat przed wydarzeniami z oryginalnej serii. Po stuleciu spokoju wybucha wojna między Zjednoczoną Federacją Planet a jednoczącym się Imperium Klingońskim. Historię oglądamy z perspektywy byłej pierwszej oficer, Michael Burnham, która bierze udział w tworzeniu tajnej broni, mającej pomóc Federacji pokonać Imperium Klingonów.

Connor Wyatt Trineer (ur. 19 marca 1969 roku w Walla Walla, w stanie Waszyngton w USA) – amerykański aktor znany przede wszystkim z roli Charlesa Tuckera w serialu Star Trek: Enterprise.Porucznik Malcolm Reed – to fikcyjna postać, bohater serialu Star Trek: Enterprise. Pełni on tam rolę Oficera Uzbrojenia, grany przez Dominic Keating

Star Trek: Picard (2019–, Star Trek: Picard)[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Star Trek: Picard.

Luźna kontynuację serialu Star Trek: Następne pokolenie, którego kluczowym bohaterem był Picard, oraz czterech późniejszych filmów kinowych zrealizowanych z tą samą obsadą. Akcja serialu rozgrywa się ok. 20 lat po ostatnich znanych wydarzeniach z udziałem Picarda. Mocno posunięty w latach oficer jest emerytowanym admirałem Gwiezdnej Floty, spędzającym jesień życia w rodzinnej winnicy we Francji na Ziemi. Wydarza się jednak coś, co skłania go do powrotu w kosmos.

Empatia (gr. empátheia "cierpienie") – w psychologii zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).Kapitan Jean-Luc Picard to postać fikcyjna, jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów serii Star Trek. W serialu Star Trek: Następne pokolenie jest kapitanem USS Enterprise-D - okrętu flagowego Federacji. Pojawia się też w filmach Star Trek: Pokolenia, Star Trek: Pierwszy kontakt, Star Trek: Rebelia i Star Trek: Nemesis jako kapitan nowo wybudowanego USS Enterprise-E, a gościnnie także w odcinku pilotażowym serialu Star Trek: Stacja kosmiczna. Nie licząc pomniejszych wyjątków, takich jak retrospekcje, w jego rolę wcielał się Patrick Stewart.

Star Trek: Strange New Worlds (2021–, Star Trek: Strange New Worlds)[ | edytuj kod]

Serial, którego twórcami są Akiva Goldsman, Alex Kurtzman i Jenny Lumet, to powrót do przygód załogi okrętu USS Enterprise: kapitana Pike'a, Spocka i reszty załogi. Statek wyrusza by odkrywać nowe światy. Produkcja będzie zawierać nowe opowieści w każdym tygodniu, tak jak było w serii oryginalnej. W obsadzie mają się znaleźć: Anson Mount jako kapitan Christopher Pike, Rebecca Romijn jako pierwszy oficer i Ethan Peck jako Spock.

Tim Russ, właściwie Timothy Darrell Russ (ur. 22 czerwca 1956 w Waszyngtonie; Dystrykt Kolumbii; USA) – amerykański aktor znany głównie z roli Tuvoka w serialu Star Trek: Voyager. Wystąpił również gościnie w Star Trek: Deep Space Nine, który to odcinek również wyreżyserował, a także w jednym odcinku Star Trek: Następne Pokolenie jako czarny charakter. Występował w iCarly w roli dyrektora Teda Franklina.Enterprise – pierwszy amerykański prom kosmiczny. Początkowo planowano nadać mu nazwę Constitution (Konstytucja). Jednak ponad 10 tysięcy miłośników serialu telewizyjnego Star Trek wystosowało petycję do prezydenta Forda, aby pierwszy wahadłowiec został nazwany tak, jak statek kosmiczny z serialu – Enterprise. W wyniku interwencji prezydenta NASA zmieniła decyzję. Jego budowę ukończono 17 września 1976 roku. Jest to prototyp, który nigdy nie osiągnął orbity – służył jedynie jako prom ćwiczebny, umożliwiający naukę lądowania bez silników i obserwacje zachowania orbitera w atmosferze. Wszystkie próby przeprowadzono w Dryden Plight Research Center w Kalifornii. Po katastrofie promu Columbia wycięty fragment ze skrzydła wahadłowca posłużył do ustalenia przyczyn wypadku. Do jego transportu używano zmodyfikowanego samolotu Boeing 747.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Okręt flagowy – okręt, na którym znajduje się dowódca zespołu okrętów lub całej floty. Obecność dowódcy symbolizuje flaga lub proporzec na maszcie. Okrętów flagowych może być tyle, ile jest samodzielnie działających zespołów okrętów w czasie wojny. W czasie pokoju jest jeden symboliczny okręt wyznaczony do pełnienia funkcji okrętu flagowego dla całej floty.
The Firm - angielska supergrupa rockowa, której skład tworzyli były wokalista zespołów Free i Bad Company - Paul Rodgers, były gitarzysta Led Zeppelin – Jimmy Page, basista Tony Franklin, oraz były perkusista zespołu Uriah Heep – Chris Slade.
Leonard Simon Nimoy (ur. 26 marca 1931 w Bostonie, zm. 27 lutego 2015 w Los Angeles) – amerykański aktor, reżyser, poeta i muzyk.
Kate Mulgrew (ur. 29 kwietnia 1955 w Dubuque, Iowa, USA) – amerykańska aktorka znana z roli kapitan Kathryn Janeway w serialu Star Trek: Voyager. Wystąpiła również w pełnomometrażowym filmie serii Star Trek – Star Trek: Nemesis.
Garrett Wang (chiń.: 王以瞻; pinyin: Wáng Yǐzhān; ur. 15 grudnia 1968 r. w Riverside; Kalifornia; USA) amerykański aktor chińskiego pochodzenia. Znany głównie jako chorąży Harry Kim w serialu Star Trek: Voyager.
John Billingsley (właściwie John Billingsley II) – urodzony 20 maja 1960 roku w miasteczku Media w Pensylwanii w USA, amerykański aktor, znany przede wszystkim z roli Phloxa w serialu Star Trek: Enterprise. Grał gościnnie w filmie Gwiezdne wrota. W 2009 wcielił się w rolę profesora Westa w filmie 2012.
Komandor Leonard Horatio "Bones" McCoy - to fikcyjna postać, bohater serialu Star Trek: Oryginalna Seria oraz wielu filmów serii Star Trek. McCoy pełni rolę lekarza oraz drugiego oficera na statku Enterprise, a później Enterprise-A. Odtwórcą roli jest DeForest Kelley.

Reklama