Oracle Open Office

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z StarOffice)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oracle Open Officepakiet aplikacji biurowych stworzony przez firmę Sun Microsystems, a następnie rozwijany przez Oracle Corporation.

Środowisko pracy (inaczej: otoczenie pracy) - tworzy je zespół czynników materialnych i społecznych, z którymi styka się pracownik podczas wykonywanej pracy. Istotne jest zakreślenie czynników mogących powodować zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracownika.Aplikacja, program użytkowy - konkretny, ze względu na oferowaną użytkownikom funkcjonalność, element oprogramowania użytkowego.

W październiku 2000 roku Sun Microsystems udostępnił bezpłatnie pakiet StarOffice 5.2, jednocześnie tworząc nowy projekt OpenOffice.org oraz uwalniając jego kod źródłowy. Różniła się ona od ówczesnej wersji StarOffice (5.2) tym, że uruchamianie poszczególnych aplikacji pakietu nie odbywało się poprzez własne środowisko pracy, ale przez menu kontekstowe ikony na pasku zadań (brak wspólnego pulpitu).

) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą. Oracle Corporation NASDAQ: ORCL – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych (zobacz: baza danych Oracle). Oracle jest trzecim pod względem przychodów sprzedawcą oprogramowania na świecie po firmach Microsoft i IBM.

Oracle Open Office zawierał następujące aplikacje:

 • procesor tekstu – Oracle Open Office Writer, oparty na OpenOffice.org Writer
 • arkusz kalkulacyjny – Oracle Open Office Calc, oparty na OpenOffice.org Calc
 • tworzenie prezentacji – Oracle Open Office Impress, oparty na OpenOffice.org Impress
 • edytor grafiki wektorowej – Oracle Open Office Draw, oparty na OpenOffice.org Draw
 • do obsługi baz danych – Oracle Open Office Base, oparty na OpenOffice.org Base oraz Adabas.
 • Tak jak OpenOffice.org, pewne funkcje Oracle Open Office wykorzystywały środowisko Java.

  LibreOffice (LibO, LO) – wieloplatformowy pakiet oprogramowania biurowego dostępny jako Wolne Oprogramowanie. Powstał jako odpowiedź na brak niezależnego od podmiotów komercyjnych pakietu biurowego obsługującego format plików ODF, ale kompatybilnego z innymi popularnymi formatami zapisu dokumentów. LibreOffice został stworzony na bazie kodu źródłowego OpenOffice.org.Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.

  Dostępne były również: kreator wizytówek, kreator etykiet i kreator formuł matematycznych.

  W 2011 roku firma Oracle zrezygnowała z dalszych prac nad pakietem Open Office, przekazując oprogramowanie fundacji Apache Software Foundation. Aktualnie pakiet ten jest nadal rozwijany pod nazwą Apache OpenOffice.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pakiet Oracle Open Office wywodził się z pakietu StarOffice, który został stworzony przez niemiecką firmę StarDivision. Została ona wykupiona przez Sun Microsystems w roku 1999.

  Procesor tekstu - zaawansowany edytor tekstowy umożliwiający oprócz edycji czystej zawartości tekstowej, także formatowanie tekstu, czyli nadanie mu odpowiedniej szaty typograficznej (np. stosowanie krojów pisma, ustalanie łamów, regulacja świateł itd.), stosowanie różnych kolorów, łączenie tekstu z grafiką, a jednocześnie określenie formatu papieru, na którym dany dokument ma być wydrukowany. Aby to wszystko było możliwe do wykonania w praktyce, edycja odbywa się w trybie WYSIWYG (czyli na ekranie monitora prezentowane są efekty wprowadzanych zmian wyglądu, i jednocześnie jest to wygląd dokumentu taki sam, jak po wydrukowaniu).Grafika prezentacyjna – rodzaj prezentacji przy użyciu grafiki komputerowej, polegający na tworzeniu zestawów kolejno wyświetlanych slajdów w celu zilustrowania w systematyczny sposób jakieś zagadnienie.

  Do wersji 5.2 włącznie uruchamianie poszczególnych aplikacji pakietu (np. edytora tekstu) odbywało się we własnym środowisku pracy pakietu, w przeciwieństwie do innych pakietów biurowych, gdzie każda aplikacja jest oddzielna.

  Po przejęciu Sun Microsystems przez Oracle, nazwa pakietu została zmieniona z StarOffice na Oracle Open Office.

  Grafika wektorowa (obiektowa) – jeden z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej), umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, odpowiednio dwu- lub trójwymiarowym. Drugim z podstawowych typów grafiki komputerowej jest grafika rastrowa.Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest „systemem zarządzania bazą danych” (ang. database management system, DBMS).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Apache Software Foundation (ASF) – organizacja typu non-profit mająca na celu wspieranie projektów Apache typu Open Source, łącznie z serwerem HTTP Apache. Fundacja została stworzona w Stanach Zjednoczonych (stan Delaware) w czerwcu 1999 z przekształcenia Apache Group.
  Pulpit (ang. desktop) - podstawowy obszar roboczy w systemach operacyjnych, których powłoka graficzna (interfejs GUI) oparta jest o tzw. okna. Najpopularniejsze systemy tego rodzaju:
  Sun Microsystems Inc. (NASDAQ: JAVA, do września 2007 – NASDAQ: SUNW) – nieistniejąca już firma informatyczna, jeden z najważniejszych producentów sprzętu komputerowego, oprogramowania komputerowego i rozwiązań sieciowych. Siedziba główna znajdowała się w Santa Clara w Kalifornii.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Edytor tekstu – program komputerowy ukierunkowany zasadniczo na samo wprowadzanie lub edycję tekstu, a nie na nadawanie mu zaawansowanych cech formatowania (do czego służy procesor tekstu). W zależności od zastosowań, edytory tekstu nie mają w ogóle możliwości zajmowania się wyglądem i formatowaniem tekstu, skupiając się tylko na wprowadzaniu samych znaków, lub też mają te możliwości bardzo ograniczone.
  Definicja intuicyjna: Java (wym. „dżawa”) to język programowania. Programy napisane w Javie można uruchamiać na wielu urządzeniach, takich jak telefony komórkowe lub komputery oraz pod różnymi systemami operacyjnymi, przy użyciu Wirtualnej maszyny Javy, która musi być w danym środowisku zainstalowana.
  Apache OpenOffice (dawniej OpenOffice.org lub potocznie: OpenOffice, OOo, OO) – pakiet oprogramowania biurowego Open Source. W 2011 Oracle przekazała kod źródłowy pakietu biurowego OpenOffice.org i wszystkie inne materiały dot. pakietu do dyspozycji Apache Software Foundation. Od tej pory rozwijany jest pod nazwą Apache OpenOffice (potocznie AOO).

  Reklama