Stany Generalne (Holandia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Coat of arms of the Staten Generaal.svg

Stany Generalne (niderl. Staten-Generaal) – nazwa parlamentu kolejnych państw z terenów Niderlandów, a obecnie Holandii. Holenderskie Stany Generalne są parlamentem dwuizbowym – dzielą się na Eerste Kamer (izba wyższa) i Tweede Kamer (izba niższa). Siedzibą instytucji jest Haga.

Bikameralizm – element ustroju politycznego, polegający na istnieniu w parlamencie danego państwa dwóch izb: niższej i wyższej, które zazwyczaj różnią się między sobą sposobem wyboru członków, ich liczbą i kompetencjami.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsze Stany Generalne zwołano 9 stycznia 1464 w Brugii. Kolejne spotkania przeważnie odbywały się w Brukseli. Po detronizacji Filipa II w 1581 Stany Generalne stały się zgromadzeniem narodowym Republiki Zjednoczonych Prowincji. Osobne zgromadzenia zaczęły formować się w południowej części Niderlandów. Oba parlamenty przerwały swoje istnienie na czas powołania Republiki Batawskiej przez Napoleona. Stany Generalne odrodziły się w 1815 roku jako organ władzy ustawodawczej Królestwa Zjednoczonych Niderlandów, a po 1867 (secesja Luksemburga; secesja Belgii – 1830) samodzielnego Królestwa Niderlandów.

Tweede Kamer (pełna nazwa: Tweede Kamer der Staten-Generaal, Druga Izba Stanów Generalnych) – izba niższa Stanów Generalnych, parlamentu Holandii. Często bywa nazywana również holenderską Izbą Reprezentantów. Składa się ze 150 członków wybieranych na cztery lata w 18 wielomandatowych okręgach wyborczych.Parlament – w państwach o demokratycznych systemach władzy, najwyższy organ przedstawicielski, a jednocześnie zasadniczy organ władzy ustawodawczej.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Parlamentu Holandii
 • Warto wiedzieć że... beta

  Republika Batawska (niderl. Bataafse Republiek) – marionetkowe państwo na terenie dzisiejszej Holandii, istniejące w latach 1795-1806.
  Niderlandy – historyczna nazwa nizinnych terenów u ujścia Renu, Mozy i Skaldy do Morza Północnego, z czasem rozciągnięta również na Ardeny i sąsiednie wyżyny (dzisiejsza Belgia, Holandia i Luksemburg).
  Filip II (ur. 21 maja 1527 w Valladolid, zm. 13 września 1598 w Eskurialu) – król Neapolu i Sycylii w latach 1554-1598, władca Niderlandów w latach 1555-1598, król Hiszpanii w latach 1556-1598 i Portugalii w latach 1580-1598 jako Filip I, z dynastii Habsburgów.
  Republika Zjednoczonych Prowincji (rzadziej: Republika Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich, niderl. - De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden) – republika założona przez 7 protestanckich prowincji północnych Niderlandów (Holandia, Zelandia, Utrecht, Groningen, Geldria, Overijssel, Fryzja), które po zawarciu unii utrechckiej zdetronizowały w 1581 króla Hiszpanii Filipa II.
  Napoléon Bonaparte (pierwotnie wł. Napoleone Buonaparte), Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja 1821, o 17:49, w Longwood na Wyspie Świętej Heleny) – pierwszy konsul Republiki Francuskiej 1799-1804, cesarz Francuzów w latach 1804-1814 oraz 1815, prezydent (1802-1805) i król Włoch w latach 1805-1814.

  Reklama