Stadion Wembley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wewnętrzna panorama Wembley
Stadion Wembley

Stadion Wembley (lub Nowy Wembley, wym. [ˈwɛmbli]) – stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley. Jest narodowym stadionem Anglii i powstał w miejsce Starego Wembley, który stał w tym samym miejscu od 1923 do 2003 roku. Nowy Wembley otwarto w 2007, a pierwszy mecz na nim odbył się 24 marca 2007 (reprezentacje Anglii i Włoch). Jego pojemność to 90 tysięcy miejsc, dzięki czemu stanowi on drugi największy stadion w Europie po Camp Nou w Barcelonie. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie, a jego właścicielem jest The Football Association.

Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.

Mecze na Wembley rozgrywa Reprezentacja Anglii w piłce nożnej mężczyzn. Ponadto odbywają się tu mecze finałowe Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, wyścigi, mecze obu odmian rugby i futbolu amerykańskiego oraz imprezy muzyczne. Oprócz tego na Wembley zorganizowano mecze piłkarskie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 oraz finał Ligi Mistrzów w 2011 i 2013 roku. Na murawie stadionu odbyły się między innymi Concert for Diana, Live Earth oraz koncerty One Direction, Michaela Jacksona, George'a Michaela, Take That, U2, Madonny, Eda Sheerana i BTS.

Puchar Anglii (F.A. Cup) – najstarsze klubowe rozgrywki piłkarskie na świecie. Organizatorem jest Angielska Federacja Piłkarska (The Football Association). W rozgrywkach biorą udział wszystkie angielskie kluby piłkarskie zrzeszone w związku.U2 360° Tour – trasa koncertowa irlandzkiego zespołu rockowego U2 promująca album No Line on the Horizon z 2009 roku.

Konstrukcja[ | edytuj kod]

Nowy Wembley jest jednym z najdroższych sportowych obiektów, jakie kiedykolwiek powstały. Inwestycja pochłonęła koszt niemal 760 mln funtów. Projekt stadionu zakładał, że będzie to stadion wielofunkcyjny, a zatem oprócz rozgrywania tutaj meczów piłkarskich i obu odmian rugby można organizować zawody lekkoatletyczne, żużlowe, a także koncerty muzyczne i inne imprezy.

Didier Yves Drogba Tébily (ur. 11 marca 1978 w Abidżanie) – iworyjski piłkarz grający na pozycji napastnika. Obecnie piłkarz Galatasaray SK. Reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej.Take That – brytyjski boysband utworzony w 1990 w Manchesterze. Zespół od 2014 tworzy trio w składzie: Gary Barlow, Howard Donald i Mark Owen.

Pojemność stadionu wynosi równe 90 000 miejsc siedzących, jednakże w przypadku zawodów lekkoatletycznych zmniejszana jest do ok. 68 tysięcy. Wynika to z konieczności demontażu najniższych partii trybun i przykrycia ich specjalnym podestem, aby w ten sposób uzyskać wymaganą powierzchnię do instalacji bieżni. Trybuny nowego Wembley są trzypoziomowe. Najniższy poziom liczy 34 303 miejsca, środkowy 16 532, a najwyższy 39 165 miejsc. Trybuny są skonstruowane w taki sposób, że zapewniona jest doskonała widoczność z każdego miejsca na stadionie.

Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

Stadion posiada rozsuwany dach. Ponadto zastosowano tutaj niespotykane dotąd rozwiązanie techniczne, a mianowicie – w czasie rozgrywania meczu w słoneczny dzień część dachu może być zdalnie pochylona i ustawiona w taki sposób, aby na murawie nie powstawały cienie, które przeszkadzają w przekazywaniu transmisji telewizyjnej. Inaczej mówiąc – cień może być "przesuwany" z boiska na trybuny.

Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

Charakterystycznym elementem konstrukcyjnym i architektonicznym, który wyróżnia nowy Wembley (tak jak stary Wembley słynął z dwóch bliźniaczych wież), jest stalowy łuk, który przebiega nad stadionem. Ma on 133 m wysokości i 315 m długości. W nocy łuk jest podświetlany mocnym światłem, co powoduje, że można go dostrzec nawet z najdalszych zakątków Londynu.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Reprezentacja Włoch w piłce nożnej (wł. Nazionale italiana di calcio) – zespół piłkarski, reprezentujący Włochy w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo włoskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Federazione Italiana Giuoco Calcio.

Inne dane techniczne[ | edytuj kod]

 • obwód stadionu wynosi 1 kilometr;
 • do budowy stadionu wykorzystano 23 000 ton stali;
 • dach zbudowany został z 7000 ton stalowych elementów;
 • długość kabli, które przebiegają na stadionie, wynosi ponad 56 km;
 • Ważniejsze daty[ | edytuj kod]

  Trybuny Wembley podczas finału Pucharu Anglii w 2007 r.
  Koncert grupy Take That, 2009
 • 2003 – wyburzenie starego stadionu i początek budowy nowego Wembley;
 • 9 marca 2007 – oficjalne przejęcie kluczy do stadionu przez Angielską Federację Piłkarską;
 • 24 marca 2007 – pierwszy oficjalny mecz piłkarski na nowym Wembley: Anglia U-21-Włochy U-21 3:3;
 • strzelcem pierwszej bramki na nowym stadionie został włoski napastnik Giampaolo Pazzini
 • pierwszym angielskim piłkarzem, który zdobył bramkę na nowym Wembley został David Bentley
 • 19 maja 2007 – pierwszy finał Pucharu Anglii w piłce nożnej na nowym stadionie: Chelsea F.C.-Manchester United 1:0.
 • jedynego gola meczu zdobył Didier Drogba, stając się tym samym pierwszym piłkarzem, który zdobył na nowym Wembley bramkę w finale Pucharu Anglii.
 • 1 czerwca 2007 – po raz pierwszy na nowym Wembley zagrała piłkarska reprezentacja Anglii. Jej przeciwnikiem w meczu towarzyskim była Brazylia. Mecz zakończył się remisem 1:1.
 • John Terry został pierwszym strzelcem gola dla Anglii na nowym stadionie.
 • 28 maja 2011 - finał Ligi Mistrzów: FC Barcelona - Manchester United F.C. 3:1.
 • 11 sierpnia 2012 - finał turnieju piłkarskiego mężczyzn podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012: Brazylia - Meksyk 1:2.
 • 25 maja 2013 - finał Ligi Mistrzów: Bayern Monachium - Borussia Dortmund 2:1.
 • 11 lipca 2021 – finał Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej: WłochyAnglia 1:1, w rzutach karnych 3:2.
 • Wembley (wym. [ˈwɛmbli]) – północno-zachodnie przedmieście Londynu, znajdujące się w London Borough of Brent. Położone jest 13 kilometrów od Charing Cross. Barbarian Football Club (znany szerzej pod nazwą Barbarians) – elitarna, opierająca się na zaproszeniach drużyna rugby union niewystępująca w żadnej lidze, a jedynie nieregularnie rozgrywająca swoje spotkania przeciw reprezentacjom narodowym, zespołom regionalnym i klubom.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).
  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).
  Puchar Ligi Angielskiej (ang. Football League Cup, znany jako League Cup lub obecnie Capital One Cup) – turniej piłkarski utworzony na podobieństwo Pucharu Anglii, jednakże mogą w nim uczestniczyć jedynie zespoły Premier League oraz te, które są zrzeszone w The Football League, (zespoły angielskie oraz walijskie, które rozgrywają spotkania w ramach Championship, League One oraz League Two). Aktualnie 92 zespoły mogą brać udział w rozgrywkach Pucharu Ligi Angielskiej.
  U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..
  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.
  One Direction – brytyjsko-irlandzki boysband. W jego skład wchodzą Liam Payne, Harry Styles, Louis Tomlinson, Zayn Malik i Niall Horan. W VII brytyjskiej edycji programu X Factor zajęli trzecie miejsce. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Syco Music.
  Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.

  Reklama