Stockholms stadion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stockholms stadion, także: Stockholms Olympiastadionstadion położony w Sztokholmie. Obiekt, zaprojektowany przez Torbena Gruta, został otwarty w 1912 roku jako główna arena organizowanych wtedy w Sztokholmie Letnich Igrzysk Olimpijskich. Od tego czasu były tu organizowane liczne zawody sportowe, w szczególności piłkarskie oraz lekkoatletyczne (DN Galan), jednak na tym stadionie było rozgrywanych 50 Mistrzostw Szwecji w bandy. Na tym obiekcie organizowane były koncerty takich artystów jak Michael Jackson, The Rolling Stones, Depeche Mode, Metallica, Kiss, Iron Maiden, Guns N’ Roses, Robbie Williams czy Kent. Fińsko-szwedzkie zawody lekkoatletyczne były tu rozgrywane 29 razy. Obiekt może pomieścić od 13 145 do 14 500 kibiców, na koncertach do 35 000 widzów. Początkowo północno-zachodnie trybuny miały dwa poziomy co zwiększało pojemność stadionu do około 20 000, jednak po Igrzyskach zredukowano je do jednego poziomu.

Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).Finnkampen – tradycyjny mecz lekkoatletyczny rozgrywany począwszy od 1925 roku pomiędzy reprezentacjami Finlandii i Szwecji. Aktualnie impreza odbywa się rokrocznie od 1954 roku. Pierwotnie w zawodach brali udział tylko mężczyźni, a kobiety startują od 1953 roku (poza 1956, 1962 i 1963) jednak dopiero w 1964 rywalizowały na tym samym obiekcie co mężczyźni . Punktacja w meczu liczona jest osobno dla panów i pań. Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji końcowej odnieśli wśród mężczyzn Finowie (44), a wśród kobiet Szwedki (32).

Rekordy[ | edytuj kod]

Rekord frekwencji na meczu piłki nożnej wynosi 21 995, kiedy to tyle kibiców zasiadło na meczu Djurgårdens IF grało z AIK Solną. Rekord frekwencji na rozgrywkach bandy wynosi natomiast 28 848 i został ustanowiony w roku 1959. Największą frekwencję na koncercie zanotowano natomiast, kiedy na koncert Michaela Jacksona przyszło na stadion około 53 000 ludzi. Na Stadionie Olimpijskim w Sztokholmie zostało pobitych najwięcej na świecie rekordów lekkoatletycznych. Obiekt ten jest również jednym z najmniejszych, na których organizowane były Igrzyska Olimpijskie.

Allmänna Idrottsklubben (pol. "Powszechny Klub Sportowy", zwykle zwany AIK) – szwedzki klub sportowy (w tym piłkarski) z Solny, założony w 1891 roku. Największymi rywalami klubu są Djurgårdens IF i Hammarby IF. Robbie Williams, właściwie Robert Peter Williams (ur. 13 lutego 1974 w Stoke-on-Trent w środkowej Anglii) – brytyjski wokalista, członek zespołu Take That.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich 1912

 • Stockholms Stadion Supporterstand.JPG
 • Stockholms Olympiastadion, 070310.JPG
 • Stockholms Stadion Sections A to G.JPG
 • Warto wiedzieć że... beta

  Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Depeche Mode – brytyjska grupa muzyczna z kręgu elektronicznego popu, która powstała w 1980 w Basildon w Wielkiej Brytanii. Nazwa grupy powstała na podstawie inspiracji francuskim magazynem mody, zasugerował ją Dave Gahan. Powstanie Depeche Mode poprzedzała grupa Composition of Sound.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Guns N’ Roses – amerykański zespół hardrockowy, założony w Los Angeles, w stanie Kalifornia w 1985 r. Oryginalny skład, w którym zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Geffen Records w roku 1986 wyglądał następująco: Axl Rose (wokal), Slash (gitara prowadząca), Izzy Stradlin (gitara rytmiczna), Duff McKagan (gitara basowa), Steven Adler (perkusja). W chwili obecnej Rose jest jedyną osobą z tamtego składu, która nadal pozostaje w zespole – uzupełniają go Ron Thal oraz DJ Ashba (gitary prowadzące), Richard Fortus (gitara rytmiczna), Tommy Stinson (gitara basowa), Frank Ferrer (perkusja) oraz Dizzy Reed i Chris Pitman (instrumenty klawiszowe). Guns N’ Roses wydali sześć albumów studyjnych, sprzedając ponad 100 milionów egzemplarzy na całym świecie w tym 45 milionów w USA.
  {{IO infobox}} Nieznane pola: "szer_grafiki". V Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska V Olimpiady) odbyły się w 1912 roku w Sztokholmie w Szwecji.

  Reklama