Stacja metra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stacja metra – budynki lub budowle przeznaczone do obsługi pasażerów, na których zatrzymują się pojazdy metra, wraz z urządzeniami służącymi do obsługi ruchu pojazdów metra, peronami pasażerskimi i urządzeniami technicznymi służącymi do obsługi pasażerów, a także pomieszczeniami służącymi do obsługi technicznej.

Przystanek komunikacyjny – miejsce przeznaczone do wsiadania lub wysiadania pasażerów na danej linii komunikacyjnej, w którym umieszcza się informacje dotyczące w szczególności godzin odjazdów środków transportu.Peron jest to element przystanku, dworca kolejowego lub autobusowego służący do bezpiecznego wsiadania i wysiadania podróżnych oraz ładowania bagażu.

Stacje metra najczęściej budowane są na obszarach wysoko zurbanizowanych, co ma na celu obsłużenie jak największej liczby pasażerów. Przystanki położone pod ziemią muszą być wyposażone w niezbędny system wentylacyjny oraz posiadać dodatkowe wyjścia ewakuacyjne. Wiele stacji metra pełni rolę schronów przeciwlotniczych w czasie wojny.

Lista stacji metra w Warszawie – lista istniejących i planowanych stacji systemu kolei podziemnej w Warszawie. System ten od 8 marca 2015 składa się z 2 linii i 28 stacji. Łączy Śródmieście z Bielanami, Pragą-Północ, Wolą i Żoliborzem. Docelowo ukończona linia M2 ma przebiegać także przez Bemowo i Targówek, a jej odnoga, która nazywana jest linią M3, będzie biec również przez Pragę-Południe. Metrem zarządza przedsiębiorstwo Metro Warszawskie.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Wejścia na stacje oznaczane są w Polsce literą M.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Głęboka stacja kolumnowa
 • Jednonawowa stacja metra
 • Płytka stacja kolumnowa
 • Pylonowa stacja metra
 • Stacja typu zamkniętego
 • Lista stacji metra w Warszawie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie (Dz.U. z 2011 r. nr 65, poz. 344).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Transport miejski. W: Włodzimierz Rydzkowski (red.), Krystyna Wojewódzka-Król (red.), aut: Henryk Babis [et al.]: Transport. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008, s. 219–220. ISBN 978-83-01-14260-5.
 • Wojna (ang. war, fr. guerre, niem. Krieg, hiszp. guerra, łac. bellum) – zorganizowany konflikt zbrojny między państwami, narodami lub grupami etnicznymi i społecznymi.Głęboka stacja kolumnowa - rodzaj konstrukcji stacji metra, gdzie hala peronowa składa się z trzech naw (centralna i dwie boczne z peronami), rozgraniczonych kolumnami (projektowanymi do większych sił niż w przypadku stacji typu płytkiego). W porównaniu do stacji pylonowej takie rozwiązanie gwarantuje większą przepustowość przejść. Pierwszą konstrukcją tego typu na świecie była w 1938 roku stacja Majakowskaja w Moskwie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Metro w Warszawie – jedyny w Polsce system kolei podziemnej, składający się z dwóch linii: M1 i M2. Pierwszy odcinek linii M1 otwarto w 1995, a pierwszy odcinek linii M2 w 2015.
  Płytka stacja kolumnowa - rodzaj konstrukcji stacji metra, gdzie hala peronowa składa się z kilku naw rozgraniczonych jednym lub więcej rzędami kolumn. Kolumny nie przenoszą tak dużych sił jak w przypadku stacji typu głębokiego. Niewielka głębokość pozwala na budowę stacji metodą otwartych wykopów.
  Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.
  Pylonowa stacja metra – rodzaj konstrukcji stacji metra, gdzie hala peronowa składa się z trzech tuneli (centralny i dwa boczne z peronami), rozgraniczonych masywnymi kolumnami (pylonami). Pomiędzy nimi znajdują się przejścia umożliwiające poruszanie się po peronie wyspowym (charakterystycznym dla tej konstrukcji). Stacje takie są preferowane w przypadku trudnych warunków geologicznych, ponieważ niezwykle dobrze zachowują się pod działaniem dużych sił. Jednakże ograniczona liczba przejść między pylonami ogranicza przepustowość.
  Pasażer – osoba korzystająca ze środka transportu, która nie kieruje pojazdem. Pasażerem jest zarówno osoba, która jedzie publicznym środkiem transportu (np. metra), jak i np. samochodu.
  Stacja typu zamkniętego – rodzaj konstrukcji stacji metra, charakteryzujący się oddzieleniem strefy pasażerskiej od strefy pociągów przy użyciu na peronie specjalnych drzwi ekranowych lub drzwi krawędziowych. Składy zatrzymują się w taki sposób, aby wyjścia pokrywały się z otworami drzwi na stacji.
  Wierzbno – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana u zbiegu ulic Woronicza, al. Niepodległości i Naruszewicza.

  Reklama