Stachursky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stachursky, właśc. Jacek Władysław Łaszczok-Stachursky (ur. 26 stycznia 1966 w Czechowicach-Dziedzicach) – polski piosenkarz śpiewający muzykę z pogranicza gatunków pop i dance, w tym także disco polo, oraz muzyki klubowej.

Wspaniałe polskie przeboje – album Stachursky’ego, wydany w 2008 roku przez wydawnictwo muzyczne Universal Music Polska. Na płycie znajdują się liczne covery znanych polskich piosenkarzy i zespołów, w nowych aranżacjach.Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.

Szacuje się, że sprzedał w Polsce prawie 700 tysięcy kaset i płyt CD. Jest posiadaczem złotych płyt za albumy Finał, Wspaniałe polskie przeboje i 2009 oraz platynowych płyt za albumy: 1996, Urodziłem się aby grać, 1999, Moje najlepsze piosenki, 1 i Trwam oraz single: „Kieliszki” i „Essa”, oba nagrane w duecie z BBX-em

Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Jest synem Władysława i Cecylii Łaszczoków. Jego ojciec pracował w kopalni, był także ratownikiem górniczym, a w wolnym czasie grywał w różnych zespołach jazzowych na perkusji.

Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).Samo życie – polski serial telewizyjny, emitowany na antenie telewizji Polsat od 12 lutego 2002 do 25 listopada 2010. Akcja serialu koncentrowała się wokół pracowników fikcyjnego warszawskiego dziennika „Samo Życie”. 12 grudnia 2007 wyemitowano 1000. odcinek, jako drugi (po Klanie) polski serial.

W młodości był harcerzem. Po zdaniu matury studiował: prawo, organizację produkcji telewizyjno-filmowej i pedagogikę. Żadnego kierunku nie ukończył. W 2016 ukończył studia prawnicze w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, a w 2017 rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Sopot Festival 2006 – 43. edycja festiwalu muzycznego odbywającego się w sopockiej Operze Leśnej. Festiwal odbył się w dniach 1-3 września 2006 a organizowany był przez telewizję TVN. Pierwszego dnia miał miejsce Konkurs o Nagrodę Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności. Drugiego i trzeciego natomiast można było zobaczyć gości specjalnych. Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80. XX wieku, w początkowym okresie istnienia znany jako muzyka chodnikowa. Gatunek przyniósł popularność w latach 90. XX wieku, z czego największą odniósł w latach 1995-1997. Potem nastąpił stopniowy spadek popularności tego gatunku muzyki, co doprowadziło do upadku tego gatunku muzyki na początku XXI wieku. Odrodzenie tego gatunku muzyki nastąpiło w 2007 roku i od tego momentu disco polo z roku na rok ponownie uzyskuje popularność.

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

W latach 80. był wokalistą rockowego zespołu Eve, który później zmienił nazwę na Eve Boys. Po pięciu latach zespół zakończył działalność z powodu problemów finansowych. Następnie był prezenterem radiowym w lokalnym radiu w Pszczynie, gdzie zaistniał pod pseudonimem Stachursky, obranym od nazwiska jego wieloletniej znajomej. W 1994 nagrał piosenkę „Taki jestem”, która jednocześnie była pierwszym singlem wokalisty z płyty wydanej pod takim samym tytułem.

Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
Stachursky w trakcie koncertu (2005)

W 2002 nagrał tytułową piosenkę z serialu Samo życie. W 2006 za piosenkę „Z każdym Twym oddechem” odebrał Słowika Publiczności podczas festiwalu sopockiego. W 2011 jego piosenka „Muzyki moc”, nagrana wraz z jedenastoma innymi artystami z okazji 10-lecia stacji VIVA Polska, otrzymała nagrodę VIVA Comet w kategorii „odpał, czyli najlepsze na Viva-TV.pl”. W tej samej kategorii nominowany był także przebój Stachursky’ego „Dosko”, a sam wokalista ubiegał się jeszcze o statuetkę w dziedzinie „twardy zawodnik, czyli artysta roku”.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Moje najlepsze piosenki – dwupłytowy album zawierający wszystkie największe przeboje z repertuaru Stachursky’ego, wraz z dołączoną pierwszą płytą wokalisty, poprawioną cyfrowo. Całość wydana została w listopadzie 1999 roku nakładem wytwórni płytowej Snake’s Music.

Od 2015 nagrywa piosenki głównie muzyki klubowej i dance, a także w nurcie disco polo oraz często występuje na festiwalach poświęconych temu gatunkowi muzyki. W tym właśnie roku nawiązał współpracę z polskim DJ-em BBX, nagrywając z nim piosenki, m.in. „Kieliszki” (2015) i „ESSA” (2017). Współpracował też z zespołem discopolowym Basta, z którym w 2016 stworzył piosenkę „8 sekund”. W 2018 wydał dwa single: „Szampan i truskawki” i „Angelina”. W 2019 wystąpił gościnnie w pierwszym singlu Etyzer z kosmosu promującym najnowszą płytę Braci Figo Fagot pt. Bez popity i bez gumy. Również w 2019 wydał kolejny album studyjny pt. 2K19, który promował singlami „Zimna Lufa” i „Doskozzza”. W 2020 wydał dwa single – „Bella Mamasita", nagrany z udziałem hiszpańskiego piosenkarza Henry Méndeza, znanego pod pseudonimem artysycznym Dr. Bellido, oraz „Ayessa". Do obu piosenek nagrał teledyski.

Niania – polski serial komediowy w reżyserii Jerzego Bogajewicza, emitowany na antenie telewizji TVN od 10 września 2005 do 24 października 2009, oparty na amerykańskim oryginale The Nanny na licencji CBS, który emitowany był w latach 90. Viva Polska, zapisywane graficznie jako VIVA Polska – stacja telewizyjna o profilu muzyczno-rozrywkowym uruchomiona 10 czerwca 2000. Należy do MTV Networks i jest jednym z dwóch kanałów muzycznych należących do tej spółki (drugi to MTV). Jest polską wersją międzynarodowej Vivy.

Kariera polityczna[ | edytuj kod]

28 maja 2013 objął mandat w Radzie Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach po zmarłym Jerzym Durajczyku. W wyborach samorządowych w 2014 roku uzyskał mandat radnego w powiecie bielskim, zastępując Mariana Błachuta, który po raz kolejny został wybrany na stanowisko burmistrza Czechowic-Dziedzic.

Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.Finał – ósmy album Stachursky’ego, wydany w kwietniu 2002 roku przez wytwórnię płytową Snake’s Music. Album zawiera 14 premierowych utworów, wśród których znajduje się m.in. przebój serialowy „Samo życie”. Płyta uzyskała status złotej.

Pozostałe przedsięwzięcia[ | edytuj kod]

W 2007 brał udział w szóstej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami, jednak z powodu kontuzji wycofał się z konkursu w pierwszym odcinku. W 2010 uczestniczył w programie Viva Polska Królowie Densfloru.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Bursztynowy Słowik – nagroda główna festiwalu muzycznego Sopot Festival w Sopocie. Statuetkę Bursztynowego Słowika wcześniej przydzielało siedmioosobowe jury konkursowe. Zwycięzca otrzymywał wtedy 40 tys. złotych. Obecnie statuetkę przyznają widzowie w głosowaniu sms-owym.
Wybory samorządowe w Polsce w 2014 roku - wybory samorządowe, które odbędą się 16 listopada 2014. Będą to pierwsze wybory samorządowe przeprowadzone na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego.
Trwam – dziesiąty album Stachursky’ego, wydany w czerwcu 2005 roku przez wydawnictwo muzyczne Universal Music Polska. Album zawierający 10 utworów wokalisty, uzyskał status platynowej płyty.
1996 – drugi album studyjny Stachursky’ego, wydany pod koniec 1995 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Snake’s Music. Album zawiera 12 utworów, w tym trzy remiksy piosenek „Jak w niebie”, „Stay, Baby” oraz „Przyjaciele”.
Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
Marian Tadeusz Błachut (ur. 22 lipca 1960) – polski polityk i samorządowiec, przedsiębiorca. Obecnie burmistrz miasta i gminy Czechowice-Dziedzice. Żonaty, ma trójkę dzieci. Jego poprzednikiem na tym stanowisku był Jan Berger.

Reklama