• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • St. Thomas - Nevada

  Przeczytaj także...
  National Park Service (Służba Parków Narodowych) – agencja federalna Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest dbanie o zasoby naturalne i historyczne kraju w taki sposób, by mogły służyć w nienaruszonym stanie także przyszłym pokoleniom. Agencja podlega Departamentowi Spraw Wewnętrznych. Została ustanowiona na mocy aktu prawnego Kongresu Stanów Zjednoczonych podpisanego przez prezydenta Woodrowa Wilsona 25 sierpnia 1916 roku. W roku 2006 budżet National Park Service wynosił 2,256 miliarda dolarów.Kolorado, (ang. Colorado River, hiszp. Río Colorado) – rzeka w Ameryce Północnej. Przepływa przez stany: Kolorado, Utah, Arizona, Nevada, Kalifornia oraz przez terytorium Meksyku. Kończy się w Zatoce Kalifornijskiej i należy do zlewiska Oceanu Spokojnego. Stanowi większą część zachodniej granicy Arizony i południowo-wschodniej Nevady, także na niewielkim odcinku granicę USA i Meksyku.
  Hrabstwo Clark – hrabstwo w południowej części stanu Nevada. Zamieszkane przez 1 710 551 osób, czyli ponad połowę populacji Nevady. Stolicą jest Las Vegas.
  ruiny fundamentów budynku w St. Thomas widoczne podczas niskiego stanu wód

  St. Thomaswymarłe miasto w hrabstwie Clark. Znajduje się w Narodowej Strefie Rekreacyjnej Jezioro Mead.

  Zostało założone przez Mormonów, prowadzone przez Thomasa Smitha w 1865 roku. Mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa i drobnego biznesu. Budowa zapory Hoovera w 1938 roku spowodowało podniesienie wód rzeki Kolorado i zalanie wodami jeziora Mead, wymuszając opuszczenie miasta. Znajdujący się tu cmentarz przeniesiono do nieodległego miasta Overton w Nevadzie.

  Miasta opuszczone (też miasto widmo) – miasto, które zostało opuszczone z dowolnego powodu (wojny, katastrofy naturalnej lub z przyczyn ekonomicznych). Określenie to również stosuje się do miast, które zaznały wyraźnego spadku demograficznego i obecnie mieszka w nich mała grupa osób.Mormoni – członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (ang. The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints – w krajach anglojęzycznych przyjął się skrót LDS) lub wyznań od niego pochodzących.

  Ruiny St. Thomas są czasami widoczne w Jeziorze Mead, kiedy poziom wody jest niski. Chroni je National Park Service jako miejsce historyczne.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • St. Thomas information – National Park Service
 • Warto wiedzieć że... beta

  Zapora Hoovera (ang. Hoover Dam, oficjalna nazwa w latach 1933-1947 Boulder Dam) – betonowa zapora wodna typu grawitacyjno-łukowego, zbudowana w Czarnym Kanionie na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych, na granicy stanów Arizona i Nevada. W chwili ukończenia w 1936 r. była zarówno największą na świecie elektrownią wodną, jak i największą na świecie konstrukcją betonową. Została pokonana pod oboma względami przez zaporę Grand Coulee w 1945 r. Obecnie jest to 38. elektrownia wodna pod względem wielkości na świecie.
  Mead (ang. Lake Mead) – sztuczne jezioro w USA, na pograniczu stanów Nevada i Arizona, utworzone przez przegrodzenie biegu rzeki Kolorado i spiętrzenie jego wód zaporą Hoovera, wybudowaną w latach 1931-1936.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.795 sek.