Spytko IV z Melsztyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spytko z Melsztyna lub Spytek z Melsztyna Tarnowski herbu Leliwa (zm. w 1503 lub 1504) – kasztelan zawichojski, dworzanin królewski, student na Uniwersytecie Krakowskim, kleryk w latach 1454-1455.

Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Leliwa (Leliwczyk, Leliwita) – polski herb szlachecki, noszący zawołanie Leliwa. Według najczęściej cytowanej w dawnych publikacjach opinii Jana Długosza herb ten wywodzi się z Niemiec. Opinii tej nie podziela jednak współczesny historyk Włodzimierz Dworzaczek. Jego zdaniem zarówno ród Leliwitów jak i sam herb ma polską proweniencję. Herb Leliwa występował głównie w ziemi krakowskiej, sandomierskiej oraz na terenie województwa poznańskiego. Spośród ponad 800 rodów używających podstawowej wersji herbu Leliwa do największego znaczenia politycznego oraz statusu majątkowego doszli Tarnowscy, Sieniawscy, Morsztynowie, Hlebowiczowie i Czapscy. Wpływowymi Leliwitami byli też Tyszkiewiczowie, ale im przysługiwała odmiana, Leliwa II. Potwierdzeniem statusu większości tych rodów było otrzymanie tytułów hrabiowskich i stosownych odmian w herbie (patrz sekcja odmiany, wersje arystokratyczne oraz alternatywne przedstawienia herbu). Leliwą pieczętował się także Juliusz Słowacki.

Był synem Spytka III (zm. 1439). Jego bratem był Jan Melsztyński (zm. ok. 1474) rycerz, dworzanin, bernardyn. Został mężem Katarzyny Giżyckiej, której ojcem był Wincenty Giżycki (XV w.) marszałek książąt mazowieckich, kasztelan wiski.

Miał córkę Annę, poślubioną 15 marca 1510 r. przez Mikołaja Kamienieckiego.

Został właścicielem Klimkówki i Sieniawy.

Krystyna Pieradzka (ur. 29 lipca 1908 w Krakowie, zm. 21 stycznia 1986 w Krakowie) – polska historyk, mediewista. Absolwentka historii i romanistyki na UJ. Doktorat w 1932 u J. K. Dąbrowskiego. Od 1935 roku związana z UJ. W czasie II wojny światowej w AK. Habilitacja w 1945. Profesor nadzwyczajny od 1972 roku.Kasztelan (łac. comes castellanus, komes grodowy, żupan; nazwa kasztelan pojawia się w XII w.) – urzędnik lokalny w średniowiecznej Polsce. Zajmował się administracją gospodarczą (ściąganiem danin na rzecz panującego), obroną i sądownictwem na terenie kasztelanii. Podlegali mu chorąży, wojski, sędzia grodowy i włodarz.

Prawdopodobnie ku czci Spytka IV powstał w XV w. łaciński wiersz Spythko, tua virtus meritis coniuncta priori.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Krystyna Pieradzka, Związki Długosza z Krakowem, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1975, s. 129 [dostęp 2017-12-04] (pol.).
 2. Maciej Włodarski: Wstęp. W: Średniowieczna poezja łacińska w Polsce. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2007, s. LIII-LIV. ISBN 978-83-04-04605-4.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Polski Słownik Biograficzny, t. 20 s. 417
 • Zawichost – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, znane dziś głównie z podawanych przed godziną 12:00 w I Programie Polskiego Radia komunikatów o stanie wód na największych rzekach w kraju. Siedziba miejsko-wiejskiej gminy Zawichost oraz rzymskokatolickiego dekanatu Zawichost. Prawa miejskie od co najmniej 1255.Wizna – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce, położona w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim, w gminie Wizna. Leży na historycznym Mazowszu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.
  Mikołaj Kamieniecki herbu Pilawa (ur. 1460 w Zamku Kamieniec w Odrzykoniu koło Krosna – zm. 15 kwietnia 1515 w Krakowie) – hetman wielki koronny w latach 1503-1515, wojewoda krakowski od 1507 roku, wojewoda sandomierski od 1505 roku, kasztelan sandomierski od 1501 roku, starosta generalny krakowski w latach 1495-1515, starosta bełski od 1493 roku, starosta sanocki w latach 1493-1515.
  Spythko, tua virtus meritis coniuncta priori – polski średniowieczny wiersz po łacinie prawdopodobnie ku czci Spytka IV z Melsztyna, pochodzący z XV wieku.
  Spytko III (ur. 1398, zm. 6 maja 1439 w Grotnikach) – kasztelan biecki, przywódca husytów polskich i organizator konfederacji korczyńskiej jako odpowiedzi na konfederację biskupa Oleśnickiego.

  Reklama