Spust migawki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spust migawki oznaczony czerwonym prostokątem

Spust migawki – przycisk znajdujący się na większości aparatów fotograficznych, służący do rozpoczęcia wykonywania zdjęcia. Spust migawki jest jednym z podstawowych elementów budowy aparatu fotograficznego.

Wężyk spustowy – urządzenie do zdalnego uruchamiania migawki aparatu fotograficznego, mechaniczne (tradycyjne) bądź elektroniczne.Ekspozycja – ilość światła padającego na film (lub na sensor elektroniczny w przypadku aparatu cyfrowego) konieczna dla prawidłowego zrobienia zdjęcia fotograficznego. Uzyskuje się ją poprzez ustalenie wartości przysłony i czasu naświetlania w stosunku do wybranej czułości filmu (lub jego odpowiednika w aparacie cyfrowym), lub też czułości materiału odbitkowego (papier fotograficzny, kopia diapozytywowa), a także poprzez odpowiednie dozowanie oświetlenia (lampy błyskowe, lampy o świetle ciągłym, odbłyśniki, ekrany, żaluzje, rozpraszacze światła itp.).

W nowoczesnych aparatach fotograficznych przycisk spustu migawki jest najczęściej dwustopniowy – po naciśnięciu „do połowy” następuje automatyczne ustawienie ostrości obrazu i pomiar światła, dzięki czemu ustalane są parametry ekspozycji, następnie po całkowitym jego wciśnięciu następuje otwarcie migawki, która po czasie ustalonym dla danej ekspozycji zamyka się, kończąc wykonywanie zdjęcia. W bardziej zaawansowanych aparatach spust migawki może służyć do ręcznego ustawienia ekspozycji, umożliwiają to tryby ekspozycji Bulb (na pokrętle nastawczym aparatu oznaczony jako „B”) lub Time (oznaczany „T”) – w przypadku trybu Bulb migawka pozostaje otwarta tak długo, jak długo wciśnięty jest przycisk spustu migawki. W trybie Time po naciśnięciu i zwolnieniu spustu migawki następuje jej otwarcie, a zamyka się ona dopiero po powtórzeniu tej czynności. Naświetlanie materiału światłoczułego w obu przypadkach może trwać wiele godzin, jednak praktycznie tak długie naświetlanie jest zalecane w trybie Time.

By uniknąć drgań aparatu wywołanych naciśnięciem przycisku, stosuje się wężyk spustowy lub zdalne (bezprzewodowe) uwalnianie migawki przy pomocy pilota.

Reklama