Spotkania (tygodnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spotkania − tygodnik społeczno-polityczny ukazujący się w Polsce w latach 1991-1993 (numer "zerowy" ukazał się w grudniu 1990).

Newsweek – amerykański tygodnik społeczno-polityczny, który przedstawia wydarzenia z kraju i całego świata, z różnych dziedzin życia.Jacek Kazimierz Maziarski (ur. 20 stycznia 1937 w Świętochłowicach, zm. 27 maja 2009 w Podkowie Leśnej) – polski dziennikarz, publicysta i polityk, poseł na Sejm I kadencji.

Tygodnik miał być "polskim" Newsweekiem - poważnym kolorowym pismem opiniotwórczym, które stroniłoby od angażowania się w bieżącą politykę i stawiało przede wszystkim na rzetelne informowanie.

Redaktorem naczelnym był Maciej Iłowiecki, w zespole zaś znajdowali się m.in. dziennikarze: Jacek Maziarski, Anatol Arciuch, Bogumił Luft i Sławomir Mizerski oraz fotografowie Erazm Ciołek i Jarosław Maciej Goliszewski. Pod koniec istnienia pisma (od połowy 1992) Iłowiecki został odsunięty od kierowania pismem, a jego następcą został Arciuch.

Editions Spotkania – polskie wydawnictwo emigracyjne założone w 1978 w Paryżu przez Piotra Jeglińskiego. Działało do 1993.

Pismo było wydawane przez "Editions Spotkania", firmę należącą do francuskiego konsorcjum. Planowany nakład "Spotkań" wynosił około 150 tys. egzemplarzy, ale sprzedaż w początkowym okresie istnienia pisma ukształtowała się na poziomie 20 tys. Dopiero później tygodnik zaczął zdobywać rynek, jednak w wyniku kłopotów finansowych wydawcy został zamknięty.

Reklama