Sporidesmium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .takson-zwierzeta .naglowek{color:black!important;background:#d3d3a4!important}.mw-parser-output .takson-rosliny .naglowek{color:black!important;background:#90ee90!important}.mw-parser-output .takson-grzyby .naglowek{color:black!important;background:#add8e6!important}.mw-parser-output .takson-protozoa .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-chromalveolata .naglowek{color:black!important;background:#adff2f!important}.mw-parser-output .takson-excavata .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-amoebozoa .naglowek{color:black!important;background:#ffc8a0!important}.mw-parser-output .takson-opisthokonta .naglowek{color:black!important;background:#e0d0b0!important}.mw-parser-output .takson-sar .naglowek{color:black!important;background:Moccasin!important}.mw-parser-output .takson-bakterie .naglowek{color:black!important;background:#d3d3d3!important}.mw-parser-output .takson-archeony .naglowek{color:black!important;background:#f3e0e0!important}.mw-parser-output .takson-eukarionty .naglowek{color:black!important;background:#faf0e6!important}.mw-parser-output .takson-inne .naglowek{color:white!important;background:red!important}

Sporidesmium Link (sporidesmium) – rodzaj workowców. Jest bardzo liczny w gatunki. Niektóre z nich to grzyby naporostowe.

Grzyby workowe (Ascomycota Caval.-Sm.) – typ grzybów z podkrólestwa Dikarya. Ich nazwa pochodzi od typu zarodni zwanej workiem (ascus), w której są wytwarzane zarodniki workowe (askospory).Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.

Systematyka i nazewnictwo[ | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Incertae sedis, Pleosporales, Pleosporomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi.

Synonimy nazwy naukowej: Podoconis Boedijn \.

Nazwa polska według W. Fałtynowicza.

Niektóre gatunki[ | edytuj kod]

 • Sporidesmium abortivum Matsush. 1995
 • Sporidesmium abscissum Matsush. 1971
 • Sporidesmium aburiense M.B. Ellis 1958
 • Sporidesmium aceris Y.L. Guo 1989
 • Sporidesmium acridiicola Speg. 1912
 • Sporidesmium acutifusiforme Matsush. 1993
 • Sporidesmium acutisporum M.B. Ellis 1958
 • Sporidesmium agassizii B. Sutton 1973
 • Sporidesmium bacidiicola Alstrup 1991 – sporidesmium kropnicowe
 • Sporidesmium basiacutum Matsush. 1993
 • Nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum. Nazwy polskie według W. Fałtynowicza.

  Wiesław Fałtynowicz (ur. 1952 r. w Suwałkach) - polski biolog, specjalizujący się w lichenologii i ekologii roślin; nauczyciel akademicki związany z uniwersytetami w Gdańsku i Wrocławiu.Grzyby naporostowe – grzyby, które żyją na porostach. Nie są one jednostką klasyfikacyjną, lecz tylko grupą ekologiczną. Porosty składają się z współżyjących z sobą grzybów i glonów, rozwijające się na niektórych porostach grzyby naporostowe należą jednak do innego gatunku, niż ten, który wraz z glonem buduje dany gatunek porosta. Zazwyczaj grzyby naporostowe są pasożytami porostów, ale czasem również saprotrofami lub komensalami. Do 2003 r. opisano 1800 gatunków grzybów naporostowych, szacuje się, że ich łączna liczba na świecie wynosi około 3 tysięcy. Wśród opisanych gatunków 95% należało do workowców, 5% do podstawczaków. Są filogenetycznie zróżnicowane, zarówno w obrębie workowców, jak i podstawczaków należą do wielu rzędów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Index Fungorum (ang.). [dostęp 2015-02-25].
  2. Wiesław Fałtynowicz: The Lichenes, Lichenicolous and allied Fungi of Poland. Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003. ISBN 83-89648-06-7.
  3. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2015-02-25].
  4. Index Fungorum (gatunki) (ang.). [dostęp 2015-02-27].
  Reklama