Sporady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Griechenland Sporaden.JPG

Sporady – nazwa odnosząca się do dwóch archipelagów wysp greckich na Morzu Egejskim, znanych pod nazwą Sporady Południowe i Sporady Północne.

Samos (gr. Σάμος) – grecka wyspa na Morzu Egejskim u wybrzeży Azji Mniejszej oraz prefektura w regionie administracyjnym Wyspy Egejskie Północne. Prefektura obejmuje samą wyspę Samos i kilka pomniejszych wysp w tym rejonie. Stolicą prefektury i głównym ośrodkiem miejskim wyspy jest miasto Samos.Ikaria (grec. Ικαρία) – grecka wyspa na Morzu Egejskim. W roku 2001 wyspę zamieszkiwało 8314 mieszkańców na powierzchni 255km.

Sporady Północne[ | edytuj kod]

Sporady Północne to archipelag położony na wschód od Tesalii i na północ od Eubei (niekiedy Eubeę włącza się też do archipelagu). Największą wyspą archipelagu jest Skiros. Do archipelagu należą też Skopelos, Alonisos, Skiathos i inne.

Sporady Południowe[ | edytuj kod]

Nazwa ta w większości pokrywa się z archipelagiem Dodekanezu, chociaż niekiedy włącza się tu także wyspy Samos i Ikarię. Największa wyspa archipelagu to Rodos. Wyspy leżą na azjatyckim szelfie kontynentalnym. Sporady Południowe nazywane są niekiedy po prostu Sporadami.

Alonisos (także: Alonnissos, Alonnisos, Alonissos; gr. Αλόννησος) – grecka wyspa na Morzu Egejskim. Obok Skiathos i Skopelos jest trzecią wyspą archipelagu Sporadów, leży około 5 km od Skopelos. Alonisos to również nazwa stolicy wyspy i gminy, w której skład wchodzą miasta i wsie na wyspie oraz część małych okolicznych wysepek.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
Warto wiedzieć że... beta

Dodekanez (gr. Δωδεκάνησα, Dodekánisa, co znaczy „dwanaście wysp”) – archipelag na Morzu Egejskim i prefektura (nomos) w regionie administracyjnym Wyspy Egejskie Południowe w Grecji ze stolicą w Rodos.
Tesalia (gr. Θεσσαλία - trl. Thessalía) – kraina historyczna i region administracyjny współczesnej Grecji położona nad Morzem Egejskim na południe od Macedonii.
Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Skiatos (gr. Σκιάθος, Skiáthos) – wyspa w zachodniej części Morza Egejskiego, w archipelagu Sporadów Północnych. Administracyjnie stanowi gminę, z siedzibą w mieście Skiatos, w regionie Tesalia i leży na obszarze jednostki regionalnej Sporady.

Reklama