• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spire of Dublin  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  O’Connell Street (po irlandzku - Sráid Uí Chonaill) jest jedną z najważniejszych ulic Dublina. Jest także jedną z najszerszych ulic w Europie, mierzy 49 m (160 ft) szerokości na południowym końcu oraz 46 m (150 ft) na północy. Jej długość to około 500 m (1650 ft).System TMD (ang. Tuned Mass Damper - tłumik drgań harmonicznych; znany także pod nazwą Active Mass Damper (AMD) albo absorber harmoniczny) - urządzenie montowane w konstrukcjach w celu zapobieżenia skutkom wibracji, począwszy od zwykłego dyskomfortu, a skończywszy na całkowitym zniszczeniu obiektu. System ten ma zastosowanie w budowie wieżowców, w energetycznych liniach przesyłowych, ale też w motoryzacji.
  Spire of Dublin

  The Spire of Dublin (irl.: An Túr Solais; tłum.: „Iglica Dublina”; oficjalnie: Monument of Light) – potężny, 120-metrowy monument ustawiony dla uczczenia nowego tysiąclecia. Monument był stawiany w okresie od grudnia 2002 do stycznia 2003 i stoi w miejscu gdzie wcześniej stała kolumna Nelsona na O’Connell Street w Dublinie stolicy Irlandii.

  Obelisk (łac. obeliscus, gr. obeliskos – rożen, słup) – pomnik w formie wysokiego, smukłego słupa, najczęściej o czworobocznej podstawie, wykonanego z jednego bloku skalnego. Zakończenie słupa ma formę ostrosłupa, często obitego złotą blachą. Charakterystyczny element architektury starożytnego Egiptu.Iglica - charakterystyczny stalowy słup (maszt, wieża) wysokości 96 metrów (pierwotnie 106 metrów) ustawiony 3 lipca 1948 na terenach wystawowych koło Hali Stulecia (Ludowej) we Wrocławiu w związku z rozpoczynającą się tam wówczas „Wystawą Ziem Odzyskanych”.

  Szczegóły[ | edytuj kod]

  Monument został zaprojektowany przez pracownię Ian Ritchie Architects, w kształcie wydłużonego stożka o średnicy 3 metry u podstawy zwężającej się do średnicy zaledwie 15 centymetrów u szczytu. Konstrukcja jest uznana za najwyższą na świecie rzeźbę, aczkolwiek może mieć to tylko odniesienie do reliefów wykonanych na powierzchni stożka. Prace związane z wybudowaniem monumentu zostały mocno opóźnione ze względu na trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz spełnienia norm środowiskowych. Konstrukcja jest wykonana z ośmiu tub zbudowanych ze stali nierdzewnej oraz zawartego wewnątrz nich tłumika drgań w systemie TMD (tuned mass damper) aby przeciwdziałać kołysaniu się struktury. Oprócz tego stal przeszła proces specjalistycznej obróbki zwanej kulowaniem co zapewniło bardzo wysoki połysk oraz możliwość subtelnego załamywania się promieni świetlnych na powierzchni monumentu. W związku z tym, metal zmienia swoje kolory dzięki refleksom świetlnym, podczas dnia ma zwykły metaliczny kolor, jednakże podczas zmroku zależnie od koloru nieba staje się różowy lub czerwony, co powoduje złudzenie zlewania się szczytu iglicy z obserwowanym niebem.

  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Royal Institute of British Architects (RIBA) jest profesjonalną instytucją zrzeszająca architektów w Wielkiej Brytanii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kolumna Nelsona (irl.: Colún Nelson) – była to duża kolumna z granitu zwieńczona figurą Horatio Nelsona umiejscowiona pośrodku O’Connell Street w Dublinie. Została zbudowana w latach 1808-1809 i miała wysokość ok. 36,8 m. Kolumna została zniszczona 8 marca 1966 roku o godzinie 1:32 przez bombę podłożoną przez irlandzkich republikanów. W miejscu tym w 2003 został wybudowany monument Spire of Dublin.
  Irish Independent – irlandzki ogólnokrajowy dziennik z siedzibą w Dublinie. Został założony w 1905 roku. W 2012 roku jego nakład wynosił 123,981.
  Rzeźba – jedna z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych. Od malarstwa i grafiki odróżnia ją trójwymiarowość.
  Horatio Nelson (ur. 29 września 1758 w Burnham Thorpe, zginął 21 października 1805 k. przylądka Trafalgar) – admirał angielski, wicehrabia, książę Brontu, baron Nilu. Najsłynniejszy admirał w historii floty brytyjskiej, który dwukrotnie pokonał flotę Francji.
  Irlandzka Armia Republikańska (IRA; ang. Irish Republican Army; irl. Óglaigh na hÉireann, czyli Irlandzcy Ochotnicy) – organizacja zbrojna walcząca początkowo o niepodległość Irlandii, a od 1921 roku o przyłączenie Irlandii Północnej do Republiki Irlandii.
  Stal nierdzewna, nierdzewka, INOX (fr. inoxydable – "nieutleniający się") – grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję ze strony np.: czynników atmosferycznych (korozja gazowa), rozcieńczonych kwasów, roztworów alkalicznych (korozja w cieczach).
  Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.657 sek.