• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Special Broadcasting Service  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  XIII Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2008 roku odbyły się w Austrii i w Szwajcarii. Mistrzostwa rozpoczęły się 7 czerwca i trwały do 29 czerwca 2008 roku. Mistrzostwo po raz drugi w historii zdobyła reprezentacja Hiszpanii (pierwszy raz w 1964 roku), która reprezentowała Europę podczas Pucharu Konfederacji 2009 w RPA. Pierwszy raz w historii żaden z gospodarzy nie zakwalifikował się do Fazy Pucharowej.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

  Special Broadcasting Service (SBS) – australijski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny z siedzibą w Artarmon założony 1 stycznia 1978 roku. Około 80% finansowania firmy pochodzi od rządu australijskiego. SBS posiada pięć kanałów telewizyjnych (SBS, SBS Viceland, SBS World Movies, SBS Food i NITV) oraz siedem sieci radiowych (SBS Radios 1, 2 i 3, Arabic24, SBS Chill, SBS PopDesi i SBS PopAsia).

  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Nadawca (źródło, ang. sender, source) jest to określenie używane w telekomunikacji do zidentyfikowania podmiotu będącego źródłem transmisji lub komunikatu. Nadawca wysyła informację używając kodu przy pomocy fizycznego medium transmisji. Nadawcą może być np. urządzenie, aplikacja lub użytkownik.

  Historia[ | edytuj kod]

  W wyniku dużej imigracji do Australii po II wojnie światowej, rząd federalny zaczął rozważać potrzebę „transmisji etnicznych” - programów skierowanych do mniejszości etnicznych i dostarczanych głównie w językach innych niż angielski. Do 1970 ustawa zabraniała stacjom radiowym nadawania w językach obcych przez ponad 2,5 godziny tygodniowo. W październiku 1977 rząd ogłosił utworzenie SBS jako nowego niezależnego organu ustawowego dla transmisji etnicznych.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Formalnie SBS powstało 1 stycznia 1978. Firma była początkowo siecią radiową i nadzorowała tylko dwie istniejące etniczne stacje 2EA i 3EA. System zawsze zamierzano rozszerzyć, lecz proces ten był kontrowersyjny, gdyż Federacja Australijskich Stacji Telewizji Komercyjnych chciała, aby funkcje telewizji były kontrolowane przez ABC.

  Perth (wym. [ˈpɜrθ]) – miasto w Australii będące stolicą stanu Australia Zachodnia. Położone jest przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego, u podnóża gór Darling. Jest czwartym miastem Australii pod względem populacji, zamieszkuje je ponad 2 mln mieszkańców. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W marcu 1979 australijski rząd powołał Ethnic Television Review Panel, który zalecił rozszerzenie działania SBS na telewizję. SBS TV rozpoczęła transmisje testowe w kwietniu 1979 roku, kiedy w niedzielne poranki pokazywała różne programy w językach obcych na ABV-2 Melbourne i ABN-2 Sydney. Pierwsza oficjalna transmisja odbyła się 24 października 1980 o godzinie 18:30 (Dzień Narodów Zjednoczonych), kanał powstał jako Channel 0/28.

  Dzień Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations Day) – święto obchodzone corocznie 24 października w rocznicę wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych (24 października 1945), ustanowione rezolucją 168 (II) z 31 października 1947. Z kolei rezolucją 2782(XXVI) z 6 grudnia 1971 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło państwom członkowskim, aby uznały ten dzień za święto państwowe.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Treść programowa SBS została początkowo zaimportowana z krajów pochodzenia głównych społeczności imigrantów w Australii, do której potem dodano angielskie napisy.

  Ściana parkingu SBS w Artarmon, na której widnieje logo „Mercator” używane od 1993 do 2008 roku

  W 1992 roku obiekty radiowe i telewizyjne SBS były stopniowo przenoszone do nowej siedziby w Artarmon w Nowej Południowej Walii z ich oryginalnych siedzib w Bondi Junction (radio) i Milsons Point (telewizja). Nowy budynek został oficjalnie otwarty 10 listopada 1993 przez premiera Paula Keatinga. Krajowa sieć radiowa została uruchomiona w styczniu 1994. Nowa usługa początkowo obejmowała Brisbane, Adelaide, Perth i Darwin, podczas gdy oryginalne stacje 2EA i 3EA zostały przemianowane odpowiednio na Radio Sydney i Radio Melbourne.

  Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W kwietniu 2003 r. SBS Radio zrezygnowało z czterech języków i dodało cztery inne, jednocześnie zwiększając godziny nadawania w kantońskim, mandaryńskim i arabskim. SBS emitował Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004 w Atenach we współpracy z Seven Network.

  Budynek SBS na Federation Square (Melbourne)

  W maju 2008 roku SBS zaprezentował nowe logo oraz nowy slogan: „Six Billion Stories and Counting”.

  SBS wspiera małżeństwa jednopłciowe. W czerwcu 2016 ogłoszono, iż w listopadzie tego roku SBS 2 zostanie przemianowana na SBS Viceland z treściami z amerykańsko-kanadyjskiego młodzieżowego Vice Media.

  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski. Australian Broadcasting Corporation (ABC) – australijski publiczny nadawca radiowy i telewizyjny, dostarczający kanały telewizyjne, radiowe, portal internetowy i usługi mobilne mieszkańcom Australii, a także serwisy dla zagranicy: Australia Network and Radio Australia.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Milsons Point - geograficzna nazwa dzielnicy, położonej na terenie samorządu lokalnego North Sydney, wchodzącej w skład aglomeracji Sydney , w stanie Nowa Południowa Walia, w Australii.
  Małżeństwo osób tej samej płci, małżeństwo jednopłciowe, małżeństwo homoseksualne – usankcjonowany prawnie i społecznie związek dwóch osób tej samej płci wiążący je analogicznie do małżeństwa kobiety i mężczyzny. Małżeństwo osób tej samej płci wprowadzono prawnie w szeregu państw oraz innych jurysdykcji polityczno-administracyjnych. W niektórych z nich uznawane są zawarte małżeństwa jednopłciowe, lecz nie są one udzielane. Zwolennicy małżeństw homoseksualnych używają określenia równość małżeństw (ang. marriage equality).
  Adelaide (wym. [ˈædəleɪd]), egzonim wariantowy: Adelajda – miasto w Australii, stolica stanu Australia Południowa, położone nad Oceanem Indyjskim u ujścia rzeki Torrens. Piąte co do wielkości miasto w Australii z liczbą ludności wynoszącą 1,35 mln mieszkańców. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, temperatury w dzień wahają się od 15 °C w lipcu do około 29 °C w styczniu.
  Darwin (wym. [ˈdɑrwɨn]) – miasto w Australii, leżące w środkowej części północnego wybrzeża Australii, stolica Terytorium Północnego. Położone jest nad cieśniną Clarence (Morze Timor, Ocean Indyjski). Miasto zamieszkane jest przez 146 612 osób. W mieście działa polski konsulat honorowy. Jego współrzędne geograficzne to 12° 25′ S 130° 48′ E. Miasto leży w strefie tropikalnego klimatu sawann (klasyfikacja Köppena – Aw).
  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.954 sek.