Spacewatch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spacewatch – projekt badawczy Uniwersytetu Arizony, specjalizujący się w badaniu małych obiektów Układu Słonecznego, w szczególności zaś rozmaitych typów planetoid i komet.

Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.Międzynarodowa Unia Astronomiczna (ang. International Astronomical Union; fr. Union Astronomique Internationale – IAU/UAI/MUA) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca 10871 zawodowych astronomów (wymagane jest posiadanie co najmniej doktoratu) rekomendowanych przez odpowiednie Komitety Narodowe. Koordynuje działalność badawczą w dziedzinie astronomii na świecie, organizuje kongresy generalne co trzy lata (ostatni, XXVII, odbył się w sierpniu 2012 w Pekinie), sympozja i inne konferencje specjalistyczne, prowadzi działalność wydawniczą i informacyjną (np. telegramy o nowych odkryciach). Zorganizowana jest w 37 komisji specjalistycznych grupujących się w 12 zespołach. Obecnym prezydentem MUA jest Robert Williams, a sekretarzem generalnym Ian F. Corbett.

Liderem projektu jest dr Robert McMillan.

Zespół Spacewatch odkrył jeden z księżyców Jowisza, Callirrhoe, który początkowo błędnie uznawany był za planetoidę. Innymi godnymi odnotowania odkryciami były m.in. (5145) Pholus, (20000) Waruna, 1998 KY26, 1997 XF11 oraz 1995 TL8. Członkowie zespołu ponadto zlokalizowali (719) Albert – obiekt, który "zgubił się" na pewien czas innym astronomom oraz znaleźli komety okresowe 125P/Spacewatch, 283P/Spacewatch i 293P/Spacewatch.

Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.Robert S. McMillan – astronom z Uniwersytetu Arizona; szef projektu badawczego Spacewatch zajmującego się badaniem małych obiektów Układu Słonecznego. Dokonał odkryć kilkunastu planetoid, m.in. (20000) Waruna. Jest również odkrywcą komety okresowej 208P/McMillan.

Ciekawym pomysłem, prowadzonym przez Spacewatch w latach 20032006 był projekt FMO Spacewatch umożliwiający internautom poszukiwanie nowych obiektów FMO na zdjęciach publikowanych na stronie projektu.

W ramach tego przeglądu nieba z Obserwatorium Kitt Peak w latach 1973-2012 odkryto 73 144 planetoidy, a Lunar and Planetary Laboratory w latach 1995-2010 odkryło dalsze 3659 planetoid.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Minor Planet Discovery Sites. W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2013-09-20. [dostęp 2013-10-18].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa projektu Spacewatch (ang.)
 • Jowisz – piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.Naturalny satelita (księżyc) – ciało niebieskie pochodzenia naturalnego, obiegające planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Słowo „Księżyc” pisane wielką literą oznacza naturalnego satelitę Ziemi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowe Obserwatorium Kitt Peak (ang. Kitt Peak National Observatory, KPNO) – obserwatorium astronomiczne, znajdujące się na szczycie góry Kitt Peak w Górach Quilan na Pustyni Sonora w Arizonie w Stanach Zjednoczonych, 88 km na południe od Tucson. Zlokalizowane jest na wysokości 2 096 m n.p.m.
  (719) Albert – planetoida z grupy Amora okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 97 dni w średniej odległości 2,63 j.a. Została odkryta 3 października 1911 roku w Obserwatorium Uniwersyteckim w Wiedniu przez Johanna Palisę. Planetoida została nazwana na cześć Alberta Salomona von Rothschilda, fundatora obserwatorium w którym dokonano odkrycia. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (719) 1911 MT.
  1998 KY26 – planetoida z grupy Apollo należąca do obiektów NEO okrążająca Słońce w ciągu 1 roku i 135 dni w średniej odległości 1,23 j.a. Została odkryta 2 czerwca 1998 roku w programie Spacewatch. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym.
  Układ Słoneczny – układ planetarny składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Ciała te to osiem planet, ponad 160 znanych księżyców planet, pięć znanych (a prawdopodobnie kilkadziesiąt) planet karłowatych i miliardy (a być może nawet biliony) małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny.
  Minor Planet Center – organizacja działająca pod auspicjami Międzynarodowej Unii Astronomicznej odpowiedzialna za zbieranie danych obserwacyjnych małych ciał Układu Słonecznego (planetoid i komet). Działa przy Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO), które jest częścią Center for Astrophysics (CfA) wraz z Harvard College Observatory (HCO).

  Reklama