Southampton Central

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Southampton Central – główna stacja kolejowa w mieście Southampton w hrabstwie Hampshire, na liniiach South Western Main Line, West Coast Way i Wessex Main Line. Stacja jest zelektryfikowana (trzecia szyna).

Wessex Mailn Line - linia kolejowa w Anglii z Bristolu do Southampton. Przebiega przez hrabstwa Somerset, Wiltshire i Hampshire. Linia nie jest zelektryfikowana, rozstaw torów na calej długości wynosi 1435 mm. Głównym przewoźnikiem na linii jest First Great Western , południową część linii obsługuje również South West Trains.Salisbury – miasto w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, nad rzeką Avon, w hrabstwie ceremonialnym i unitary authority Wiltshire.

Ruch pasażerski[ | edytuj kod]

Ze stacji korzysta ok. 6 434 000 pasażerów rocznie (dane za rok 2014). Liczba pasażerów korzystających ze stacji ma tendencję wzrostową. Posiada bezpośrednie połączenia z Dorchester, Bristolem, Weymouth, Exeterem, Plymouth, Penzance, Bournemouth, Cardiff, Salisbury i Londynem. Pociągi odjeżdżają ze stacji w odstępach godzinnych w każdą stronę.

Southampton – miasto portowe, położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2001 roku miasto liczyła 234 224 mieszkańców.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Obsługa pasażerów[ | edytuj kod]

Kasy biletowe, automaty biletowe, poczekalnie, WC, bankomaty, bar, bufet, przystanek autobusowy (bezpłatne połączenie z centrum miasta i dokami), postój taksówek, telefon, sklepy, dworcowa komenda policji. Stacja dysponuje parkingiem samochodowym na 182 miejsca oraz parkingiem rowerowym na 160 miejsc.

Trzecia szyna – w kolejnictwie forma zasilania dolnego pociągów elektrycznych. Stanowi ją dodatkowa szyna umieszczona wzdłuż toru kolejowego i znajdująca się pod napięciem. Zazwyczaj używa się jej w szybkich kolejach miejskich prowadzonych we własnych korytarzach, całkowicie lub prawie całkowicie wydzielonych od przestrzeni zewnętrznej.Hampshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone nad kanałem La Manche i cieśniną Solent.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Office of Rail Regulation: Station usage (ang.). [dostęp 17 czerwca 2009].
  2. Na podstawie danych z National Rail Enquiries
  3. Southampton Central (SOU) (ang.). [dostęp 2009-12-17].
Warto wiedzieć że... beta

Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Bournemouth – miasto i unitary authority w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Dorset, położone nad kanałem La Manche.
Penzance (wym. [pɛnˈzæns], korn. Pennsans) – miasto portowe i civil parish w Kornwalii, w dystrykcie (unitary authority) Kornwalia, położone nad zatoką Mount’s Bay. Leży 39,5 km na zachód od miasta Truro i 415,2 km na południowy zachód od Londynu. W 2001 roku miasto liczyło 20 255 mieszkańców. W 2011 roku civil parish liczyła 21 045 mieszkańców.
Plymouth (IPA /ˈplɪməθ/, korn. Aberplymm) – jeden z największych portów Wielkiej Brytanii, położony nad rzeką Plym i Tamar, na granicy między Kornwalią a Devonem. Port nad kanałem La Manche. W 1967 przyłączono do miasta przedmieścia Plympton i Plymstock.
Bristol (wal. Bryste, IPA /ˈbrɪstəl/) – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, 185 km na zachód od Londynu. Z populacją 428,2 tys. mieszkańców (2011) Bristol zajmuje szóste miejsce w Anglii i dziewiąte w Wielkiej Brytanii. Formalnie stanowi on jednolitą jednostkę administracyjną i zarazem samodzielne hrabstwo ceremonialne. Miasto jest największym ośrodkiem regionu South West England. Do nadejścia rewolucji przemysłowej, przez trzy stulecia Bristol był drugim lub trzecim pod względem wielkości angielskim miastem. Podstawą zamożności mieszkańców był port, obecnie przeniesiony z centrum do ujścia Avonu. Miasto szczyci się ponad setką zabytków należących do klasy I, najstarsze pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Bristol jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, a także naukowym – dzięki swoim dwóm uniwersytetom. W mieście znajduje się najstarszy w Anglii nieprzerwanie działający teatr oraz najstarszy ogród zoologiczny założony poza miastem stołecznym. W XX wieku najważniejszą gałęzią produkcji w Bristolu stał się przemysł lotniczy. Miasto dysponuje też międzynarodowym portem lotniczym.
Dorchester – miasto i civil parish w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, położone w hrabstwie Dorset, w dystrykcie West Dorset. Leży 40,6 km na zachód od miasta Bournemouth, 85,4 km na zachód od miasta Bristol i 188,2 km na północny wschód od Londynu. W 2011 roku civil parish liczyła 19 060 mieszkańców. Dorchester jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Dorecestre/Dorecestra.

Reklama