South African National Defence Force

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

South African National Defence Force, skr. SANDF − armia Południowej Afryki, powołana w 1994 roku, tuż po pierwszych wolnych wyborach i obaleniu apartheidu oraz zaakceptowaniu nowej konstytucji.

Apartheid (z języka afrikaans od apart = osobno i sufiksu -heid) – teoria głosząca konieczność osobnego rozwoju społeczności różnych ras, a także bazujący na tej teorii system polityczny panujący w Republice Południowej Afryki do połowy lat 90. XX wieku, oparty na segregacji rasowej.Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.

SANDF zastąpiło South African Defence Forces (SADF), włączając:

 • jednostki i sprzęt z SADF
 • formacje militarne z Bantustanów
 • byłych partyzantów, terrorystów i członków zakazanych wcześniej organizacji
 • Umkhonto we Sizwe partyzanckie oddziały Afrykańskiego Kongresu Narodowego
 • APLA terroryści z Pan Africanist Congress
 • jednostek samoobrony z Partii Wolności Inkhata (IFP)
 • W 2004 roku integracja jednostek została zakończona.

  Siły zbrojne - siły i środki wydzielane przez państwo do zabezpieczenia jego interesów i prowadzenia walki zbrojnej, obrony, ujęte w całość organizacyjną, składającą się z różnych rodzajów wojsk i służb.Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
  Bantustan (od Bantu – grupy ludów murzyńskich) – terytoria wydzielone w latach od 1971 do 1981 z obszaru RPA, które miały być miejscem zamieszkania poszczególnych grup ludności murzyńskiej. Zajmowały one około 1/8 powierzchni RPA. Regiony te, mające być formalnie niepodległymi państwami bądź przynajmniej obdarzonymi dużą autonomią regionami w ramach Republiki, miały jednak charakter "rezerwatów" i były głównym narzędziem rasistowskiej polityki apartheidu czyli "osobnego rozwoju" poszczególnych grup rasowych.
  Reklama