• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • South African Airways  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Kisumu – duże miasto w zachodniej Kenii, nad jeziorem Wiktorii. Ośrodek handlowo-usługowy dla okolicznych regionów rolniczych (uprawa głównie kukurydzy, orzeszków ziemnych, sezamu), port rybacki oraz ośrodek przemysłowy (przemysł przetwórstwa spożywczego, metalowy, włókienniczy, skórzany). W mieście znajduje się port lotniczy Kisumu.Maputo (do 1976 Lourenço Marques) – stolica Mozambiku, położona w południowej części kraju i zarazem oddzielna prowincja. Maputo położone jest na zachodnim brzegu zatoki o tej samej nazwie, u ujścia rzeki Tembe. Zatoka jest długa na 95 km i szeroka na 30. U południowego krańca zatoki ma swoje ujście rzeka Maputo. Ludność: 1 149 666 (2012)
  Flota[ | edytuj kod]

  Flota pasażerska[ | edytuj kod]

  Cargo[ | edytuj kod]

  Samoloty użytkowane w poprzednich latach[ | edytuj kod]

  Katastrofy i wypadki lotnicze[ | edytuj kod]

 • 16 czerwca 1937Junkers Ju 52 (ZS-AKY) rozbił się podczas startu w Port Elizabeth. Przyczyną była awaria dwóch silników oraz pożar. Wszyscy pasażerowie uciekli z samolotu, nikt nie zginął.
 • 16 października 1937 – Junkers W34 (ZS-AEC) rozbił się podczas lotu z pocztą.
 • 28 marca 1941 – Lockheed 18 (ZS-AST). Podczas katastrofy zginęły wszystkie osoby, które znajdowały się na podkładzie w wyniku pożaru.
 • 5 stycznia 1948 – Lockheed 18 (ZS-ASW). Samolot podczas dobiegu przekroczył drogę startową w wyniku czego uszkodzeniu uległ samolot. Nikt z pasażerów nie doznał poważniejszych obrażeń.
 • 8 kwietnia 1954De Havilland Comet, lot SA201 z Rzymu przez Kair do Johannesburga. Samolot rozbił się u wybrzeży Włoch, zabijając 21 osób – wszystkich, który znajdowali się na pokładzie. Samolot ten był wydzierżawiony od linii BOAC.
 • 6 marca 1962 – lot SA512 obsługiwany przez samolot Douglas DC-3 (ZS-DJC), uderzył w zbocze góry w pobliżu miejscowości Seymour. Piloci lecieli według procedury VFR, a widoczność ograniczały gęste chmury. Piloci zginęli, jednak pozostała załoga oraz pasażerowie przeżyli.
 • 13 marca 1967 – Lot SA406 obsługiwany przez Vickers Viscount, który chwilę przed lądowaniem w East London. Przyczyną była słaba widoczność. Wszyscy, którzy znajdowali się na pokładzie zginęli.
 • 20 kwietnia 1968 – Lot SA228 obsługiwany przez nowego Boeinga 707-300C, który rozbił się podczas podchodzenia do lądowania w Windhuk. Przyczyną były źle wysuwane przez pilotów klapy. W wyniku tego samolot utracił siłę nośną. Zginęło wówczas 119 osób, wszyscy, którzy znajdowali się na pokładzie.
 • 28 listopada 1987Katastrofa lotu South African Airways 295, która wydarzyła się na oceanie Indyjskim, w pobliżu Mauritiusa. Boeing 747-244B, który obsługiwał lot z Tajpej do Johannesburga. Podczas lotu w części towarowej wybuchł pożar. Załoga nie poradziła sobie z problemem i samolot roztrzaskał się o taflę wody oceanu Indyjskiego. Zginęło 159 osób, wszystkie, które znajdowały się na pokładzie.
 • Port lotniczy Johna F. Kennedy’ego (ang.: John F. Kennedy International Airport, kod IATA: JFK, kod ICAO: KJFK, d. Idlewild Airport ) – międzynarodowe lotnisko znajdujące się w okręgu Queens, w południowo-wschodniej części Nowego Jorku. Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  South African Airways Museum Society – muzeum zlokalizowane na lotnisku Rand w Germiston, Gauteng, Południowa Afryka.
  Mauritius, Republika Mauritiusu – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.
  Dakar (wolof: Ndakaaru) – stolica i największe miasto Senegalu. Położone w zachodniej części kraju, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, na Półwyspie Zielonego Przylądka, naprzeciw wysepki Gorée. Ludność: 2,4 mln (2006).
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  East London (afr. Oos-Londen), wym. [oəs londɛn]; xhosa eMonti) – miasto w Południowej Afryce, w Prowincji Przylądkowej Wschodniej, nad Oceanem Indyjskim, przy ujściu rzeki Buffalo; liczy około 450 tys. mieszkańców.
  Port lotniczy Dakar - międzynarodowy port lotniczy położony 11 km na zachód od centrum Dakaru, w pobliżu miejscowości Yoff. Jest największym portem lotniczym w Senegalu. W 2004 obsłużył 1 394 351 pasażerów.
  Beaufort West - miasto, zamieszkane przez ok. 46 600 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Zachodniej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.