Sound City Studios

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sound City Studios – kompleks dwóch budynków w dzielnicy Los Angeles (Kalifornia) Van Nuys, w którym mieściła się wytwórnia muzyczna o tej samej nazwie.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Historia[ | edytuj kod]

Przed powstaniem studia, kompleks należał do brytyjskiej firmy Vox, produkującej sprzęt muzyczny. Natomiast samo studio Sound City powstało w 1970 roku. Podczas jego istnienia swoje albumy nagrywały tam największe gwiazdy światowej muzyki rozrywkowej. Pierwszym, pełnym albumem nagranym w studio był After the Gold Rush Neila Younga. Do momentu zamknięcia studia, swoje płyty nagrały w nim takie gwiazdy jak: Tom Petty, REO Speedwagon, Rage Against the Machine, Red Hot Chili Peppers, Johnny Cash czy Metallica. Jednak najbardziej znanymi nagraniami dokonanym w studio są: słynny album zespołu Nirvana pt. Nevermind oraz płyta Rumours grupy Fleetwood Mac. Ostatnim zespołem, jaki dokonał nagrań w Sound City Studios był Everclear. Studio zostało zamknięte w 2011 roku, a korzystanie z niego zostało zarezerwowane tylko dla najemców.

Studio nagraniowe - obiekt z przeznaczeniem do rejestracji nagrań dźwiękowych, obejmujący zazwyczaj reżyserkę, pomieszczenia z przeznaczeniem do miksowania i masteringu, a także część socjalną. Z założenia studio nagraniowe to szereg pomieszczeń zaprojektowanych przez akustyka, tak aby uzyskać optymalne warunki akustyczne.Thomas Earl "Tom" Petty (ur. 20 października 1950 w Gainesville) - amerykański muzyk rockowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Jeden z najpopularniejszych muzyków rockowych lat 80. XX wieku.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Rumours – album studyjny zespołu Fleetwood Mac z 1977 roku i jeden z najlepszych w historii zespołu. Jest to drugi album nagrany w tym składzie, po Fleetwood Mac.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
After the Gold Rush – trzeci solowy album nagrany przez Neila Younga w okresie od sierpnia 1969 r. do czerwca 1970 i wydany przez firmę nagraniową Reprise w 1970 r.
Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.
Charles Milles Manson (ur. 12 listopada 1934 w Cincinnati) – amerykański przestępca, szerzej znany z działań kryminalnych w końcu lat 60.
Neil Percival Young (ur. 12 listopada 1945 w Toronto w Kanadzie), gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy. Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku (jako artysta solowy) i w 1997 (wraz z Buffalo Springfield). Kawaler Orderu Kanady i Orderu Manitoby.
Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

Reklama