Sophie von La Roche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marie Sophie von La Roche, urodzona jako Gutermann von Gutershofen (ur. 6 grudnia 1730 w Kaufbeuren, zm. 18 lutego 1807 w Offenbach am Main) – niemiecka pisarka. Prowadziła salon literacki.

Urzędnik – w potocznym znaczeniu osoba pracująca lub pełniąca funkcję w administracji publicznej. Stanowisko urzędnicze może przybrać formę pracownika służby cywilnej, urzędnika służby cywilnej, pracownika samorządowego lub inną.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Sophie Gutermann była córką lekarza pochodzącego z Biberach an der Riß, Georga Friedricha Gutermanna i Reginy Barbary Gutermann, z domu Unold, urodzonej w Kaufbeuren. Miała dwanaścioro rodzeństwa.

Jako dziecko, w wieku już pięciu lat znała całą Biblię. Uczyła się języka francuskiego, tańca, malarstwa, muzyki, szycia i gotowania.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

27 grudnia 1753 zawarła małżeństwo z urzędnikiem – Georgem Michaelem Antonem La Roche (1720–1788), który szybko zrobił karierę i zamieszkał jako kanclerz rządu elektora Trewiru w Ehrenbreitstein, koło Koblencji.

Sophie i Georg mieli ośmioro dzieci, z których tylko pięcioro przeżyło. Jej pierwsza i ulubiona córka Maximiliane, która wyszła za mąż, za bogatego kupca z Frankfurtu – Petera Antona von Brentano i zmarła w wieku 37 lat po urodzeniu dwanaściorga dzieci. Po jej śmierci siedmioro najmłodszych wnuków trafiło do babci – Sophie von La Roche, w tym Bettine Brentano i jej brat, Clemens. La Roche opiekowała się nimi dopóki nie znaleziono dla nich odpowiednich szkół z internatem. Druga córka Sophie, Luise, nazywana pieszczotliwie Lulu, uciekła do rodziców przed swoim brutalnym mężem. Mieszkając w domu rodzinnym pomagała matce w opiece nad ojcem, który doznał udaru mózgu. Mąż Sophie von La Roche zmarł w 1789. Matka i córka mieszkały razem aż do śmierci Sophie w 1807.

Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy (ang. cerebro-vascular accident, CVA), dawniej także apopleksja (gr. stgr. ἀποπληξία - paraliż; łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri) – zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.Salon literacki – rodzaj zebrania towarzyskiego odbywającego się w domach arystokratycznych lub mieszczańskich, gromadzącego twórców, krytyków i odbiorców literatury i poświęconego dyskusjom na tematy literackie. Salony odbywały się regularnie w określonym terminie i miejscu. Często prowadzone były przez kobiety.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Na mapach: 50°21′41″N 7°35′25″E/50,361389 7,590278 Koblencja (łac. Confluentes, niem. Koblenz; fr. Coblence) – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Mayen-Koblenz, port rzeczny u ujścia Mozeli do Renu. Według danych statystycznych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 106 445 mieszkańców
Lekarz – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji (art. 2 ustawy opublikowanej w Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943).
Rząd – kolegialny organ władzy wykonawczej, powoływany i odwoływany przez organ przedstawicielski. Do jego zadań należy koordynowanie działalności administracyjnej i realizacja zadań państwa, właściwy dla parlamentarno-gabinetowych systemów politycznych.
Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).
Elektorat Trewiru (niem. Kurfürstentum Trier, lub Kurtrier), również: Arcybiskupstwo Trewiru (nie mylić z archidiecezją trewirska, pełna nazwa: Erzstift und Kurfürstentum Trier) – był jednym z najważniejszych kościelnych księstw Świętego Cesarstwa Rzymskiego, istniejącym od X w. do początków XIX w.. Od 1354 elektorat Rzeszy. Arcybiskup Trewiru tradycyjnie należał do grona elektorów Cesarstwa, był także arcykanclerzem Burgundii (niem. Erzkanzler für Burgund). Zlikwidowany został roku na mocy pokoju w Lunéville 9 lutego 1801 roku, wedle którego większość terytoriów elektoratu włączono do Cesarstwa Francuskiego. Zniesienie elektoratu usankcjonowała przebudowa Rzeszy z 1803 roku.

Reklama