Sophie Juliane von Schwerin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sophie Juliane von Schwerin, zwana Tante Julchen (ur. 1694, zm. 1755) – niemiecka szlachcianka, siostra pruskiego feldmarszałka Kurta Christopha von Schwerina oraz urzędnika i dyplomaty Hansa Bogislava von Schwerina. Pozostając niezamężna, w 1721 przejęła po drugim z braci administrowanie dobrami putzarskimi Schwerinów, w których skład wchodził m.in. folwark Hagedorn (który przemianowany został na cześć Sophie Juliane na Sophienhof). W 1747 kazała w okolicy Boldekow wybudować młyn (wodny i wiatrowy), od którego przejęła nazwę okolica (Bornmühl) z podziemnym dojściem, a obok niego urządziła ogród kwiatowy, w którym trzymano rzadkie okazy ptaków. W miejscowości Sarnow nadzorowała od 1752 budowę (oddany do użytku w 1755, już po jej śmierci) ufundowanego przez brata domu dla osób starych, niezdolnych do pracy (określany mianem klasztoru) wraz z kaplicą i szkołą.

Sarnow - gmina w Niemczech, wchodząca w skład Związku Gmin Anklam-Land w powiecie Vorpommern-Greifswald, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.Boldekow - gmina w Niemczech, wchodząca w skład Związku Gmin Anklam-Land w powiecie Vorpommern-Greifswald, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Otto Bollnow, Sophie Juliane von Schwerin (1694-1755). Der Hausgeist von Putzar, „Heimatkalender für den Kreis Anklam”, 22, 1927, s. 90–91 [dostęp 2021-04-09] (niem.).
Putzar (pol. hist. Pożar) – dzielnica gminy Boldekow w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald, w Związku Gmin Anklam-Land .Marszałek polny (czasem marszałek polowy lub feldmarszałek) – najwyższy stopień wojskowy w wielu armiach lądowych świata. W Wielkiej Brytanii Field Marshal, w Niemczech Feldmarschall lub Generalfeldmarschall, w Rosji Фельдмаршал.
Warto wiedzieć że... beta

Wiatrak – budowla drewniana, niekiedy murowana, wyposażona w skrzydła poruszane siłą wiatru i napędzające urządzenia. Jest najstarszym silnikiem wiatrowym – przetwarza energię wiatru na energię kinetyczną w ruchu obrotowym. Jest poprzednikiem turbiny wiatrowej, którą czasami również nazywa się wiatrakiem.
Kurt Christoph von Schwerin, hrabia (ur. 26 października 1684 w Löwitz, zm. 6 maja 1757) – pruski generał i feldmarszałek (Generalfeldmarschall), jeden z najważniejszych dowódców doby fryderycjańskiej. Pochodził ze starego rodu szlacheckiego Schwerinów zamieszkałego na Pomorzu i w Meklemburgii.
Ducherow (pol. hist. Tchórzów) – gmina w Niemczech, wchodząca w skład Związku Gmin Anklam-Land w powiecie Vorpommern-Greifswald, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, na południe od Anklam. Prowadzi tu nieistniejąca linia kolejowa Ducherow - Świnoujście Główne.

Reklama