• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sons of Lee Marvin

  Przeczytaj także...
  The Limits of Control – hiszpańsko-amerykańsko-japoński thriller kryminalny z 2009 roku w reżyserii Jima Jarmuscha.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Lee Marvin (ur. 19 lutego 1924 w Nowym Jorku, zm. 29 sierpnia 1987 w Tucson) – amerykański aktor filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Kasia Ballou (reż. Elliot Silverstein) w 1966. Największą popularność przyniosła mu rola majora Johna Reismana w legendarnym filmie wojennym Roberta Aldricha, Parszywa dwunastka z 1967.
  Lee Marvin w jednym z odcinków amerykańskiego serialu Strefa mroku (1961)

  Sons of Lee Marvin (ang. Synowie Lee Marvina) – tajny klub o humorystycznym charakterze, założony przez Jima Jarmuscha. Członkowie stowarzyszenia muszą wyglądać na tyle podobnie do amerykańskiego aktora Lee Marvina, aby móc uchodzić za jego synów. Podobno spotykają się oni raz do roku w celu wspólnego oglądania filmów, w których występował Marvin.

  Josh Brolin, właściwie Joshua James Bruderlin (ur. 12 lutego 1968 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.Samuel Michael Fuller (ur. 12 sierpnia 1912 w Worcester, zm. 30 października 1997 w Los Angeles) – amerykański reżyser, scenarzysta i powieściopisarz. Znany był z produkcji niskobudżetowych, oszczędnych w środkach filmów o kontrowersyjnej tematyce, często realizowanych poza konwencją systemu studyjnego.

  John Boorman, reżyser filmu Zbieg z Alcatraz, na którym Jarmusch wzorował się tworząc swój The Limits of Control, miał mu powiedzieć, jakoby Jarmusch przypominał fizycznie Lee Marvina. To samo Jarmusch miał usłyszeć od Samuela Fullera. Podczas nagrań do Poza prawem Jarmusch wpadł na pomysł stworzenia filmu, w którym on sam, Tom Waits i John Lurie mieli grać synów postaci granej przez Lee Marvina. Marvin zmarł w 1987 roku, co uniemożliwiło urzeczywistnienie pomysłu.

  Thurston Moore (ur. 25 lipca 1958 w Coral Gables) – amerykański gitarzysta i wokalista zespołu Sonic Youth, udzielający się w wielu innych projektach. Mąż Kim Gordon, gitarzystki grupy, którą wspólnie założyli. Para pobrała się w 1984 roku, a ich córka urodziła się w 1994 roku.Neil Percival Young (ur. 12 listopada 1945 w Toronto w Kanadzie), gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy. Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku (jako artysta solowy) i w 1997 (wraz z Buffalo Springfield). Kawaler Orderu Kanady i Orderu Manitoby.

  Wśród członków Sons of Lee Marvin są Jim Jarmusch, piosenkarz Tom Waits, saksofonista i kompozytor John Lurie, pisarz Richard Boes, piosenkarz Nick Cave oraz reżyser John Boorman, będący honorowym członkiem. Dalszymi niepotwierdzonymi członkami są piosenkarze Iggy Pop, Thurston Moore i Neil Young oraz aktor Josh Brolin.

  Strefa mroku, (ang. The Twilight Zone), amerykański fantastyczny serial telewizyjny, autorstwa Roda Serlinga. Pierwszą serię wyemitowano w latach 1959-1964 w telewizji CBS, następnie, w latach 1985-1989 i 2002-2003, powstały seria druga i trzecia.Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maik Brüggemeyer. Point Blank: Der existenzialistische Gangsterfilm. „Rolling Stone”. 0609, czerwiec 2009 (niem.). 
  2. The Sons of Lee Marvin (ang.). The Jim Jarmusch Resource Page. [dostęp 2013-02-19].
  Warto wiedzieć że... beta

  James R. Jarmusch [ˈdʒɑːɹmʊʃ] (ur. 22 stycznia 1953 w Cuyahoga Falls w USA) – amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i muzyk.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
  Nick Cave a właściwie Nicholas Edward Cave (ur. 22 września 1957 w Warracknabeal w Australii) – muzyk, poeta, pisarz i aktor.
  Poza prawem (tytuł oryginalny Down by Law) – amerykański, czarno-biały film fabularny z 1986 roku w reżyserii Jima Jarmuscha.
  Thomas Alan Waits (ur. 7 grudnia 1949 w Pomona) – amerykański wokalista, kompozytor, instrumentalista, autor tekstów, poeta i aktor.
  Zbieg z Alcatraz (oryg. Point Blank) – amerykański film sensacyjny z 1967 roku na podstawie powieści „The Hunter” Donalda E. Westlake’a, napisanej pod pseudonimem Richard Stark. W 1999 roku powstał remake filmu Godzina zemsty z Melem Gibsonem w roli głównej.
  Iggy Pop, właśc. James Newell Osterberg (ur. 21 kwietnia 1947 w Muskegon) – amerykański muzyk, wokalista, autor tekstów, aktor filmowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.652 sek.