Sondre Norheim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sondre Ouversen Norheim (ur. 10 czerwca 1825, zm. 9 marca 1897) – norweski skoczek narciarski, uznawany za ojca narciarstwa klasycznego. Urodził się w wiosce Morgedal w okolicach Telemarku. W 1860 ustanowił pierwszy rekord odległości – 30,5 metra. Przetrwał on 33 lata. Był on również twórcą nowego stylu w skokach narciarskich. Po odbiciu prostował ciało i, choć wciąż machał rękami, zaczął uzyskiwać lepsze odległości. Styl ten został nazwany telemarkowym lub potocznie telemarkiem.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1868 na skoczni Telemarksbakken oddał skok na odległość 19,5 m i został pierwszym rekordzistą tego obiektu. Następcą został Olaf Haugann.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (archiwum) (ang.)
 • Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego.Telemark – sposób lądowania w skokach narciarskich. Skoczek, lądując, wysuwa jedną z nóg do przodu, amortyzując lądowanie przez tzw. wypad. Jedna noga była wysunięta do przodu na odległość nieprzekraczającą długość buta, podudzie powinno być ustawione jak najbardziej prostopadle do podłoża, a sam zawodnik powinien pochylić się lekko do przodu. Rozstaw nart nie powinien przekroczyć dwukrotnej szerokości narty.
  Warto wiedzieć że... beta

  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama