Sonda 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sonda 2polski program popularnonaukowy prowadzony przez Tomasza Rożka i emitowany od 14 marca 2016 do 11 czerwca 2017 na antenie TVP2, a następnie od 3 września 2017 do 30 grudnia 2018 na TVP1.

Jak to działa? – program naukowy w telewizji TVP1, którego autorem i prowadzącym jest Radosław Brzózka. Pierwszy odcinek wyemitowano 10 września 2011 roku. W kolejnych odcinkach prowadzący wyjaśnia zasady działania popularnych urządzeń, np. lodówki, kuchenki mikrofalowej czy aparatu fotograficznego. Pojawiają się także bardziej ogólne zjawiska: dźwięk, prąd czy burze.Popularyzacja nauki (popularyzacja wiedzy) – działania mające na celu uprzystępnienie wyników badań naukowych oraz przedstawienie problemów nauki szerokiej publiczności, podejmowane poza systemem szkolnictwa, jako jego uzupełnienie i wzbogacenie. Głównymi formami popularyzacji nauki są publikacje popularnonaukowe w postaci książek oraz publikacje i audycje w prasie, radiu, telewizji i w Internecie.

Sonda 2 była kontynuacją programu popularnonaukowego Sonda, emitowanego na antenie TVP w latach 1977–1990.

Spis serii[ | edytuj kod]

 Zapoznaj się również z: Lista odcinków programu Sonda 2.


Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Jak to działa?
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).Program telewizyjny – telewizyjna produkcja audiowizualna, podstawowa jednostka ramówek stacji telewizyjnych, która charakteryzuje się określonym gatunkiem telewizyjnym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sonda – polski popularnonaukowy program telewizyjny nadawany przez Program 1 TVP od 8 września 1977 roku do 29 września 1990 roku. Prowadzony był przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, a współtworzony przez Marka Siudyma oraz przez kilka lat przez Tomasza Pycia. Emisja nowych odcinków została przerwana we wrześniu 1989 roku z powodu śmierci obu prowadzących, którzy zginęli w wypadku samochodowym pod Raciborzem, i wznowiona chwilowo we wrześniu 1990 roku w celu emisji trzech odcinków ukończonych już po ich śmierci.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  TVP2 (Program Drugi Telewizji Polskiej, potocznie Dwójka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP2) – polska publiczna stacja telewizyjna, utworzona 2 października 1970. Początkowo część programu była retransmisją TVP1.

  Reklama