Solid Edge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prosty projekt wykonany w systemie Solid Edge v19 wersji Akademickiej. Każda część tworzona osobno w skali 1:1 w module „Część”, następnie części złożone i wyrenderowane w module „zespół”

Solid Edge – parametryczny, hybrydowy system CAD 3D pracujący na platformie Microsoft Windows ma szeroki zakres funkcjonalności i przeznaczony jest do tworzenia parametrycznych modeli 3D pojedynczych elementów, zespołów oraz sporządzania kompletnej dokumentacji rysunkowej.

Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. CATIA(Computer Aided Three-dimensional Interactive Application) – zintegrowany system CAD/CAM/FEM. CATIA jest produktem firmy Dassault Systèmes.

Solid Edge jest częścią strategii Zarządzania Cyklem Życia Produktu – PLM (Product Lifecycle Management) i głównym składnikiem portfolio Velocity Series (w jego skład oprócz Solid Edge wchodzą trzy inne systemy: Femap, CAM Express i Teamcenter Express)

Początkowo opierał się na jądrze graficznym ACIS i był opracowywany oraz rozwijany przez firmę Intergraph. W 1998 roku w następstwie zmiany jądra graficznego na Parasolid, prawa do Solid Edge nabył amerykański producent oprogramowania UGS Corporation.

W 2007 firma UGS stała się częścią koncernu Siemens Automation & Drives i od 1 października 2007 jej nowa nazwa brzmi: Siemens PLM Software.

Microsoft Office (w skrócie MSO od Microsoft Office) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.Femap to niezależny od środowiska programowego CAD, pre- i post-procesor służący do przeprowadzania analiz inżynierskich metodą elementów skończonych MES w środowisku Windows. Oprogramowanie to jest przeznaczone głównie do obliczeń mechanicznych i termicznych.

Modelowanie części[ | edytuj kod]

Proces modelowania części rozpoczyna się od stworzenia elementu podstawowego. Polega to na stworzeniu płaskiego konturu bądź konturów, następnie nadaniu trzeciego wymiaru przez przesunięcie konturu wzdłuż krzywej (lub prostej), obrót wokół osi lub połączenie w przestrzeni kilku konturów. Każda kolejna operacja, powodująca dodanie lub usunięcie materiału, bazuje na elemencie stworzonym w poprzedniej operacji (reguła obiekt nadrzędny – obiekt zależny). „Klasyczna” edycja danej operacji powoduje cofnięcie się do odpowiedniego etapu wykonywania modelu (użytkownik nie ma dostępu do elementów modelu wykonanych w „późniejszych” operacjach). W Solid Edge istnieje jednak możliwość dynamicznej edycji jednej lub wielu operacji i zmiany parametrów na dowolnym etapie tworzenia modelu, obserwując jednocześnie zmiany zachodzące w geometrii 3D. Dodatkowo system bazuje na zmiennych (dodawane automatycznie przez system i przez użytkownika), które można ze sobą wiązać przy pomocy formuł matematycznych (także z wykorzystaniem arkusza Excel). Podobnie jak środowisko tworzenia części blaszanych (Sheet Metal), środowisko Part posiada kompletne narzędzia do tworzenia elementów powierzchniowych. Tworzenie brył i powierzchni może odbywać się jednocześnie (modelowanie hybrydowe), co daje możliwość uzyskiwania dowolnych kształtów projektowanych modeli.

Projektowanie wspomagane komputerowo, CAD (ang. Computer Aided Design) – zastosowanie sprzętu i oprogramowania komputerowego w projektowaniu technicznym. Metodologia CAD znajduje zastosowanie między innymi w inżynierii mechanicznej, elektrycznej, budowlanej. Znamienne dla CAD jest cyfrowe modelowanie geometryczne mające na celu opracowanie zapisu konstrukcji wyrobu (jednego obiektu technicznego lub ich układu). Definiowaną postać konstrukcyjną wyrobu tworzą jego cechy:Grafika 3D (grafika trójwymiarowa) – nazwa jednej z dziedzin grafiki komputerowej, zajmującej się głównie wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Nazwa pochodzi od angielskiego sformułowania Three-Dimensional Graphics.

Edycja bezpośrednia[ | edytuj kod]

Technika edycji bezpośredniej umożliwia użytkownikowi parametryzację modeli zaimportowanych z innych systemów. Dzięki specjalnym narzędziom możliwe są bezpośrednie zmiany geometrii modelu bez dostępu do historii jego tworzenia (procesy translacji powodują utratę parametrycznych danych). Edycję bezpośrednią można również wykorzystywać w stosunku do natywnych plików Solid Edge, w przypadku rozbudowanej historii operacji (trudności ze zlokalizowaniem danego parametru).

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Zarządzanie danymi produktu (ang. Product Data Management, PDM) to funkcja biznesowa, często w ramach zarządzania cyklem życia produktu, odpowiedzialna za tworzenie, zarządzanie i publikowanie danych o produkcie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama