Soledad (Kolumbia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Soledad – miasto w północnej Kolumbii, w departamencie Atlántico, nad rzeką Magdalena, w zespole miejskim miasta Barranquilla. Według spisu ludności z 30 czerwca 2018 roku miasto liczyło 602 644 mieszkańców.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Miasto jest ośrodkiem handlowym regionu upraw kukurydzy, bawełny, sorgo, bananowca oraz hodowli zwierząt. W Soledad funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy Ernesto Cortissoz.

Barranquilla (wymawiaj: barankija) – miasto w północnej Kolumbii, u ujścia rzeki Magdalena do Morza Karaibskiego, stolica prowincji Atlantico. Urodziła się tu m.in. Shakira (piosenkarka). Czwarte co do wielkości miasto kraju.Banan zwyczajny (Musa ×paradisiaca L.) – gatunek rośliny należący do rodziny bananowatych (Musaceae). Ma liczne synonimy: banan właściwy, banan rajski, pizang, figa rajska, figa błogosławiona, muza. Roślina uprawna, w krajach o tropikalnym klimacie pospolicie uprawiana dla owoców.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Colombia: Departments & Major Cities (ang.). citypopulation.de. [dostęp 20 czerwca 2021].
  2. Soledad, Atlántico, Kolumbia (pol.). GoogleMaps. [dostęp 20 czerwca 2021].
  3. Soledad, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-06-20].
  4. Ernesto Cortissoz Airport (ang.). SkyVector. [dostęp 20 czerwca 2021].
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Sorgo (Sorghum Moench) – rodzaj roślin z rodziny wiechlinowatych obejmujący w zależności od ujęcia systematycznego 21, 30, nawet do około 60 gatunków. Szczególnie dużo problemów taksonomicznych przysparza Sorghum bicolor, którego odmiany i podgatunki były powodem opisywania licznych, odrębnych gatunków. Rośliny tego rodzaju występują w strefie klimatów ciepłych i gorących Starego Świata (tylko jeden endemiczny gatunek rośnie w Meksyku), stanowiąc jedną z najważniejszych roślin zbożowych tych regionów świata. Poza Afryką różne gatunki i odmiany uprawiane są także w Indiach i Chinach. Gatunkiem typowym jest Sorghum bicolor (L.) Moench..
Warto wiedzieć że... beta

Magdalena (hiszp. Río Magdalena) - rzeka w północnej części Ameryki Południowej, główna rzeka Kolumbii. Jej długość wynosi około 1540 km.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Port lotniczy Ernesto Cortissoz (IATA: BAQ, ICAO: SKBQ) - międzynarodowy port lotniczy położony w Barranquilli, w Kolumbii.

Reklama