Solaris (system operacyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Solaris, Oracle Solaris (uprzednio Sun Solaris) – system operacyjny z rodziny Unix firmy Oracle (oryginalnie opracowany przez Sun Microsystems) pierwotnie dla rodzimej architektury SPARC – obecnie dostępny także dla 32- oraz 64-bitowych maszyn opartych o procesory firm Intel, AMD oraz VIA. Solaris 2.5.1 był również wydany dla architektury mikroprocesora PowerPC. Kod został zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych. System jest stosowany jako platforma dla rozwiązań serwerowych i stacji roboczych. Komputery z systemem Solaris są między innymi używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w amerykańskich wahadłowcach.

OpenSolaris - projekt firmy Sun Microsystems, mający na celu stworzenie otwartej wersji jej natywnego systemu operacyjnego Solaris; podobne rozwiązanie zostało już zastosowane w przypadku pakietu biurowego StarOffice, który ma również otwartą wersję OpenOffice.org.Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsza wersja – Solaris 2.0 (otrzymała numer dwa, bowiem jedynką Sun retrospektywnie oznaczył wcześniejsze wersje SunOS + OpenWindows) – ukazała się w 1992 roku. Do Solaris 2.6 kolejne wersje numerowane były według schematu 2.x. Jednak od wersji 2.7 początkowe „2.” zostało usunięte z numeracji, stąd wersja Solaris 7 nastąpiła bezpośrednio po 2.6, a po niej 8 itd.

Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

Solaris 2.0 zawierał SunOS 5.0, a w przeciwieństwie do poprzednich wersji (SunOS 1.x, SunOS 2.x, SunOS 3.x i SunOS 4.x), które były pochodnymi 4.xBSD, został oparty na System V Release 4.0, którego powstanie było wynikiem aliansu zawartego w końcu lat 80. XX wieku przez AT&T i Sun. Solaris jest wyposażony w wygodne środowiska graficzne. Początkowo było to OpenWindows, później CDE, a potem środowisko graficzne Sun Java Desktop w bardzo dużym stopniu bazujące na środowisku GNOME (Open Source). W Solaris 11 środowiskiem graficznym jest Oracle Solaris Desktop, oparty na GNOME 2.30.

Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.Common Desktop Environment (w skrócie CDE) - otwartoźródłowe środowisko graficzne przeznaczone dla systemów uniksowych. Zostało ono opracowane przez The Open Group, powstanie jego miało na celu ujednolicenie środowiska programistycznego działającego na wielu systemach pochodzących od różnych producentów. CDE jest podstawowym środowiskiem graficznym w wielu systemach takich jak: Solaris, HP-UX, Tru64, AIX i OpenVMS.

25 stycznia 2005 rozpoczęło się uwalnianie kodu źródłowego systemu, w ramach projektu OpenSolaris.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • DTrace
 • Kontenery Solarisa
 • OpenSolaris
 • ZFS
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa systemu operacyjnego Solaris
 • Warto wiedzieć że... beta

  Oracle Corporation NASDAQ: ORCL – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych (zobacz: baza danych Oracle). Oracle jest trzecim pod względem przychodów sprzedawcą oprogramowania na świecie po firmach Microsoft i IBM.
  Kontenery Solarisa (ang. Solaris Containers) są technologią wirtualizacyjną dostępną począwszy od Solaris 10. Jest to implementacja technologii zwanej wirtualizacją poziomu systemu operacyjnego.
  W popularnym znaczeniu stacja robocza to każdy komputer przeznaczony do bezpośredniej pracy (w odróżnieniu od serwera, który tylko udostępnia zdalnie jakieś usługi i zasoby). W szczególności w sieciach komputerowych mianem tym określa się każdy komputer, który jest do tej sieci podłączony, a który nie służy wyłącznie do jej obsługi. W tym znaczeniu pokrywa się to z terminem komputer osobisty.
  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.
  Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.
  OpenWindows był środowiskiem graficznym dla stacji roboczych firmy Sun Microsystems, które obsługiwały SunView, NeWS i protokół X Window System. OpenWindows został załączony do późniejszych wersji systemu operacyjnego SunOS 4 i Solaris aż do usunięcia go w Solaris 9 na rzecz CDE i GNOME 2.0.
  SPARC (ang. Scalable Processor ARChitecture) – architektura mikroprocesorów RISC zaprojektowana początkowo przez firmę Sun Microsystems, a od roku 1989 rozwijana przez organizację SPARC International.

  Reklama