Socket 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Socket 3 – typ gniazda procesora zaprojektowany dla systemów 486, obsługujący również procesory Intel Pentium OverDrive. Gniazdo to obsługiwało mnożniki 1–3 oraz FSB 25 MHz i 33 MHz.

Socket 4 jest fizyczną i elektryczną specyfikacją gniazd przeznaczonych dla procesorów Intel Pentium P5 oraz Pentium OverDrive.Intel 80486 (poprawna nazwa handlowa i486, zrezygnowano z cyfr 80 na początku, w przypadku układu iDX4 zrezygnowano także z cyfr 486) – zaprezentowany na targach Comdex w kwietniu 1989 mikroprocesor CISC produkowany przez firmę Intel należący do rodziny procesorów x86, jego poprzednikiem był 80386. "486" był ostatnim procesorem Intela którego nazwa była wyłącznie numeryczna.

Gniazdo Socket 3 zastąpiło wcześniej produkowane gniazda przeznaczone dla procesorów klasy 486 – Socket 1, Socket 2 i Socket 6. W gnieździe tym umieszczano procesory produkowane przez wiele różnych firm, klasyfikowanych jako procesory kompatybilne z Intel 80486. Poza firmą Intel produkcją procesorów dla Socket 3 zajmowały się m.in. AMD, Texas Instruments, UMC, Cyrix, NEC i inne. Najpopularniejsze procesory przeznaczone dla gniazda Socket 3 to:

Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.Socket 2 – typ gniazda procesora zaprojektowany dla systemów 486, obsługujący również procesory Intel Pentium OverDrive.
 • Intel i486SX,
 • Intel i486DX,
 • Intel i486DX2,
 • Intel i486DX4,
 • AMD Am486SX,
 • AMD Am486DX,
 • AMD Am486DX2,
 • AMD Am486DX4.
 • Bezpośrednim następcą gniazda Socket 3 było gniazdo Socket 4, przeznaczone dla pierwszych procesorów Pentium określanych symbolem P5.

  Cyrix to nazwa firmy założonej w 1988 roku produkującej mikroprocesory. W 1999 roku wykupiony przez VIA. Firma rozpoczynała od produkcji uznawanych za najszybsze na świecie koprocesorów matematycznych dla procesorów z serii 80286 i 80386. Po wprowadzeniu przez firmę Intel serii Pentium, firma Cyrix zaprojektowała swój własny model procesora nazwany 5x86, procesor przeważał wydajnością nad produktami Intela i AMD, było to jednak w czasach w których procesory były wykorzystywane głównie do obliczeń stałoprzecinkowych, kolejnym produktem był model 6x86 który produkowany był we współpracy z IBM i SGS Thompson jednakże wykonane były w technologii 0.65 mikrona podczas gdy Intel już stosował technologię 0.50 mikrona, dopiero 6x86L został wytworzony w technologii 0.35 mikrona, co umożliwiło wykorzystanie niższego napięcia.W celu ułatwienia montażu/demontażu komputerów do ich budowy stosuje się konstrukcje modułowe. Elementy łączone są ze sobą poprzez różnego rodzaju złącza. Dotyczy to również procesorów (wczesne modele płyt PC x286, x386 często posiadały procesory wlutowywane na stałe). Począwszy od generacji x386 standardem stało się stosowanie różnego rodzaju gniazd (ang. socket) i listw połączeniowych (ang. slot). Początkowo producenci produkowali procesory pasujące do wspólnego typu gniazd, jednak szybko nastąpił podział i każdy z nich zaczął stosować własne rozwiązania.
  Warto wiedzieć że... beta

  United Microelectronics Corporation (UMC; chiń. 聯發科技股份有限公司) – tajwańskie przedsiębiorstwo z branży półprzewodnikowej, założone w 1980 roku.
  Texas Instruments – znana też jako TI – amerykańska firma z siedzibą w Dallas w Teksasie, czołowy producent półprzewodników. Obecnie producent m.in. cyfrowych procesorów sygnałowych (DSP), przetworników cyfrowo-analogowych i analogowo-cyfrowych, czujników i kalkulatorów naukowych. Spółka publiczna notowana od 1 października 1953 na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): TXN (tzw. "Wall Street").
  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Reklama