Socjalistyczna Partia Robotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Socjalistyczna Partia Robotnicza (ang. Socialist Workers Party, SWP) – amerykańska komunistyczna partia polityczna. Pierwotnie grupa w ramach Partii Komunistycznej Stanów Zjednoczonych wspierająca Lwa Trockiego i sprzeciwiająca się polityce Józefa Stalina. Od momentu rewolucji kubańskiej ugrupowanie wyraża zdecydowane poparcie dla rządów kubańskich. Partia kładzie nacisk na „solidarność” w celu pomocy strajkom.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

SWP publikuje tygodnik The Militant, którego początki sięgają 1928. Prowadzi także wydawnictwo Pathfinder Press.

Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. George Breitman, Answers to Questions, [w:] New York: Monad Press, The Founding of the Socialist Workers Party: Minutes and Resolutions 1938-39, Monad Press, 1982, s. 19, ISBN 978-0-913460-90-0 (ang.).
 2. The Socialist Workers Party Today, www.marxists.org [dostęp 2020-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-16] (ang.).
 3. About The Militant Newspaper – The Militant [dostęp 2020-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2020-01-30] (ang.).
 4. Pathfinder Press, www.pathfinderpress.com [dostęp 2020-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2020-02-28] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona The Militant (ang.)
 • Oficjalna strona Pathfinder Press (ang.)
 • Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Komunistyczna Partia Stanów Zjednoczonych (ang. Communist Party USA) – założona w 1919 roku marksistowsko-leninowska partia komunistyczna w Stanach Zjednoczonych. Została wyeliminowana z życia politycznego w ramach polityki makkartyzmu. W latach 30. i 40. angażowała się w walkę o prawa Afroamerykanów. Ujawnione radzieckie dokumenty i depesze rozszyfrowane w ramach projektu Venona potwierdziły powiązania partii z radzieckim wywiadem przed 1950. Istnieje do dzisiaj pod przewodnictwem Sama Webba. Swoją siedzibę ma w Nowym Jorku. Angażuje się w obronę praw mniejszości.

  Reklama